Kommuner i gang med gigantudbud af KMD's guldkalve

Kommuner forventer massive besparelser på udbud af KMD's monopolsystemer. Se listen over firmaer, der har luret på udbuddet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Kommuner: Nu skal det være slut med KMD's monopol

Sådan vil du kunne byde på byde på de fede kommune-ordrer

KMD's monopolsystem til kontantshjælpsområdet skal i udbud.

Således har kommunernes it-selskab, Kombit, netop udsendt en såkaldt forhåndsmeddelelse om udbuddet.

Den kan du læse her.

"Formålet med projekt Kommunernes Ydelsessystem er at etablere en fælleskommunal it-understøttelse af kontanthjælpsområdet, som afløser for kommunernes brug af "KMD Aktiv"," skriver Kombit videre på sin hjemmeside.

40 procent billigere

Og af Kombit's materiale fremgår det videre, at der skulle være mange penge at spare for kommunerne.

En af målsætningerne lyder således: "at sikre kommunerne minimum 40 procent lavere gennemsnitlige it-udgifter på kontanthjælpsområdet, samt afløfte kommunernes udbudspligt".

Tidsplanen er i øvrigt, at det meste af 2012 vil blive brugt på at specificere det nye system ved hjælp af input fra diverse aktører.

I første halvdel af 2013 forventer Kombit at udpege leverandøren og udrulingen vil ske "i løbet af vinteren 2014/2015", fremgår det.

Stor udbudsplan

I 2011 betalte kommunerne tilsammen 1,1 milliard kroner for diverse monopol-systemer fra KMD.

Kombit har imidlertid lavet en udbudsplan på området, så alt kommer i spil.

Faktisk har Kombit tidligere vurderet, at kommunerne forventer at spare over 300 millioner kroner om året på at sende monopolsystemerne i udbud.

I øvrigt er KMD angiveligt midt i en salgsproces, der dog lader til at være sat på stand by, men hvor købere unægteligt vil følge de kommende udbud nøje.

KMD's suverænt største kunde er netop landets kommuner.

Men en stribe af KMD's konkurrenter lurer på udbuddet om kontantshjælpsudbuddet.

Læs hvilke firmaer på næste side.

Her er de potentielle leverandører

Kombit afholdte et informationsmøde om det nye kontanthjælpssystem i efteråret 2011.

Og her er listen over potentielle leverandører af systemet, der deltog i mødet:

- Accenture.

- Cap Gemini.

- EG.

- IBM.

- KMD.

- Logica.

- Medialogic.

- NEMA.

- Netcompany.

- NNIT.

- Oracle.

- Scanjour.

- Schultz.

- Steria.

- Systematic.

- Tieto

- Traen.

- Visma Sirius.

Kilde: Kombits hjemmeside.

I juni 2012 har der desuden været en stribe bilateriale leverandør-møder hos Kombit med fokus på teknik.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S