Kommuner i gang med gigantudbud af KMD's guldkalve

Kommuner forventer massive besparelser på udbud af KMD's monopolsystemer. Se listen over firmaer, der har luret på udbuddet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Kommuner: Nu skal det være slut med KMD's monopol

Sådan vil du kunne byde på byde på de fede kommune-ordrer

KMD's monopolsystem til kontantshjælpsområdet skal i udbud.

Således har kommunernes it-selskab, Kombit, netop udsendt en såkaldt forhåndsmeddelelse om udbuddet.

Den kan du læse her.

"Formålet med projekt Kommunernes Ydelsessystem er at etablere en fælleskommunal it-understøttelse af kontanthjælpsområdet, som afløser for kommunernes brug af "KMD Aktiv"," skriver Kombit videre på sin hjemmeside.

40 procent billigere

Og af Kombit's materiale fremgår det videre, at der skulle være mange penge at spare for kommunerne.

En af målsætningerne lyder således: "at sikre kommunerne minimum 40 procent lavere gennemsnitlige it-udgifter på kontanthjælpsområdet, samt afløfte kommunernes udbudspligt".

Tidsplanen er i øvrigt, at det meste af 2012 vil blive brugt på at specificere det nye system ved hjælp af input fra diverse aktører.

I første halvdel af 2013 forventer Kombit at udpege leverandøren og udrulingen vil ske "i løbet af vinteren 2014/2015", fremgår det.

Stor udbudsplan

I 2011 betalte kommunerne tilsammen 1,1 milliard kroner for diverse monopol-systemer fra KMD.

Kombit har imidlertid lavet en udbudsplan på området, så alt kommer i spil.

Faktisk har Kombit tidligere vurderet, at kommunerne forventer at spare over 300 millioner kroner om året på at sende monopolsystemerne i udbud.

I øvrigt er KMD angiveligt midt i en salgsproces, der dog lader til at være sat på stand by, men hvor købere unægteligt vil følge de kommende udbud nøje.

KMD's suverænt største kunde er netop landets kommuner.

Men en stribe af KMD's konkurrenter lurer på udbuddet om kontantshjælpsudbuddet.

Læs hvilke firmaer på næste side.

Her er de potentielle leverandører

Kombit afholdte et informationsmøde om det nye kontanthjælpssystem i efteråret 2011.

Og her er listen over potentielle leverandører af systemet, der deltog i mødet:

- Accenture.

- Cap Gemini.

- EG.

- IBM.

- KMD.

- Logica.

- Medialogic.

- NEMA.

- Netcompany.

- NNIT.

- Oracle.

- Scanjour.

- Schultz.

- Steria.

- Systematic.

- Tieto

- Traen.

- Visma Sirius.

Kilde: Kombits hjemmeside.

I juni 2012 har der desuden været en stribe bilateriale leverandør-møder hos Kombit med fokus på teknik.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job