Big data: Sådan får du mening ud af alle dine data

En it-arkitekt med speciale i big data giver gode råd til, hvordan man kommer i gang med at knuse massive data-mængder og får brugbare analyser i realtid.

Artikel top billede

Læs også:

Big data: Her er forklaringen på tidens store it-trend

Definer hovedområdet, definer problemstillingen og gå så på opdagelse.

Det er ifølge it-arkitekt Kim Escherich den grundlæggende opskrift, når det handler om en af tidens store it-trends, big data.

"Det handler om at finde problemstillingen eller definere domænet i hvert fald," forklarer Kim Escherich, der er Executive Innovation Architect hos IBM Danmark.  

"Det skal ikke være så konkret, at det "bare" handler om at segmentere kunderne, men du skal selvfølgelig have et overordnet formål - for eksempel at lade kunden være udgangspunkt for en søgning på tværs af sociale medier, salgsdata og produktionsdata."

Big data afslører uventede sammenhænge

"Der er sket et paradigmeskift. Nå du som virksomhed tidligere skulle kigge på din fremtid og din nutid, så havde du en tendens til at tænke strategi og planlægning og budgettering."

"I dag ændrer de her datamængder sig hele tiden, og vi begynder at få en mere forsker-agtig indfaldsvinkel til data. I stedet for vores traditionelle planlægning, dykker vi ned i data-oceanet og finder måske nogle sammenhænge, som er uventede, og det bruger vi til at ændre vores strategi."

Samtidig forklarer it-arkitekten dog, at man selvfølgelig skal have en eller anden tese eller problemstilling som udgangspunkt, når man dykker ned i de massive data-mængder.

"Der er sket et ryk, der i høj grad er båret af sociale medier, men også af, at vi har systemer og standarder og muligheder for at trække data fra alternative kilder og bruge de data fornuftigt."

"Men udfordringen er, at data er meget forskelligartede, og big data er så en filosofi, der handler om at få integreret og om at få de her data gjort meningsfyldte - men også om at få adresseret den problemstilling, at det bliver mere og mere realtid."

Mange forskellige former for data

Kim Escherich forklarer, at big data-filosofien adskiller sig markant fra mere traditionelle it-løsninger:

"I gamle dage var det batch-programmer og store mainframes, der stod og kørte om natten, men i dag er vi nødt til at agere på sekunder."

Er hastigheden det "nye" ved big data?

"Hastigheden er en ting, og den er væsentlig, når man taler eksempelvis sociale medier eller forskellige former for produktionsstyrerings-systemer."

"En anden ting er, at der er mange forskellige data-typer, som vi skal blande, og det er en ny disciplin. I gamle dage lavede vi et data warehouse, og så havde vi SQL og forskellige former for rapporterings-teknologi og så videre. I dag får vi data ind fra sensorer," forklarer Kim Escherich og giver et konkret eksempel.

"Når vi skal agere på kø-problemstillinger i en by, så skal vi integrere på tværs af GPS-enheder, der sidder i busserne, og trafiklys og vejspoler, der sidder i vejbanen - det er meget forskelligartede data."

Kim Escherich påpeger dog, at de største udfordringer ved big data dog ikke nødvednigvis handler om it - læs mere om det her.

Læs også:

Big data: Her er forklaringen på tidens store it-trend

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen