Dell i budkrig: Milliardstor softwarehandel på vej

It-giganten Dell er ude på software-indkøb og har set sig sultent på stort amerikansk it-selskab. Sulten er så stor, at Dell står klar med et bud på en milliard kroner mere end en anden bejler.

Artikel top billede

Læs også:
Dells nye software-boss: Sådan bliver vores software

Dells enterprisechef: Her er vores kurs i de næste år

It-selskabet Dell forsøger i disse dage at købe software-selskabet Quest Software for den nette sum af 13,81 milliarder kroner.

Det skriver Reuters, efter nyhedsbureauet har hørt om to bejlere, der begge kæmper om at stikke gaflen i Quest Software. 

Den ene mulige opkøber er Insight Venture Partners, mens den anden indtil videre hemmelige kurmager åbenbart har vist sig at være Dell, skriver Reuters.

Byder en milliard mere

Indtil videre har Dell ikke ønsket at kommentere et eventuelt bud på Quest Software, hvis flagskibsprodukt er database-værktøjet TOAD (Tool for Oracle Application Developers), men også har virtualiseringsværktøjer og cloud-produkter på hylderne.

Hvis Reuters kilder har ret, så er Dells bud på knap 14 milliarder kroner omkring en milliard kroner mere, end hvad Insight Venture Partners forsøger at købe Quest Software for.

Samtidig har købsrygterne fået Quests aktiekurs til at stige fem procentpoints.

Dell presset til køb

It-selskabet Dell, der er blandt verdens største pc-fabrikanter, har i det seneste stykke tid set sig godt om efter købsmuligheder i softwareindustrien.

Det sker i bestræbelserne på at flytte forretningen fra den avancemæssigt pressede hardware-forretning mod den mere lukrative software-produktion i takt med, at konkurrencen fra eksempelvis Apple er steget markant i de seneste år. 

Den samme manøvre gennemgår andre hardware-giganter som IBM og HP også i disse år.

Samtidigt med udvidelsen af software-forretningen er Dell presset på de indre linjer, da selskabet står til at skulle spare omkring 12 milliarder kroner over de næste tre år.

Læs også:
Dells nye software-boss: Sådan bliver vores software

Dells enterprisechef: Her er vores kurs i de næste år

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura