Dell i budkrig: Milliardstor softwarehandel på vej

It-giganten Dell er ude på software-indkøb og har set sig sultent på stort amerikansk it-selskab. Sulten er så stor, at Dell står klar med et bud på en milliard kroner mere end en anden bejler.

Artikel top billede

Læs også:
Dells nye software-boss: Sådan bliver vores software

Dells enterprisechef: Her er vores kurs i de næste år

It-selskabet Dell forsøger i disse dage at købe software-selskabet Quest Software for den nette sum af 13,81 milliarder kroner.

Det skriver Reuters, efter nyhedsbureauet har hørt om to bejlere, der begge kæmper om at stikke gaflen i Quest Software. 

Den ene mulige opkøber er Insight Venture Partners, mens den anden indtil videre hemmelige kurmager åbenbart har vist sig at være Dell, skriver Reuters.

Byder en milliard mere

Indtil videre har Dell ikke ønsket at kommentere et eventuelt bud på Quest Software, hvis flagskibsprodukt er database-værktøjet TOAD (Tool for Oracle Application Developers), men også har virtualiseringsværktøjer og cloud-produkter på hylderne.

Hvis Reuters kilder har ret, så er Dells bud på knap 14 milliarder kroner omkring en milliard kroner mere, end hvad Insight Venture Partners forsøger at købe Quest Software for.

Samtidig har købsrygterne fået Quests aktiekurs til at stige fem procentpoints.

Dell presset til køb

It-selskabet Dell, der er blandt verdens største pc-fabrikanter, har i det seneste stykke tid set sig godt om efter købsmuligheder i softwareindustrien.

Det sker i bestræbelserne på at flytte forretningen fra den avancemæssigt pressede hardware-forretning mod den mere lukrative software-produktion i takt med, at konkurrencen fra eksempelvis Apple er steget markant i de seneste år. 

Den samme manøvre gennemgår andre hardware-giganter som IBM og HP også i disse år.

Samtidigt med udvidelsen af software-forretningen er Dell presset på de indre linjer, da selskabet står til at skulle spare omkring 12 milliarder kroner over de næste tre år.

Læs også:
Dells nye software-boss: Sådan bliver vores software

Dells enterprisechef: Her er vores kurs i de næste år

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job