Her er verdens nye Silicon Valley - it-mekkaet hvor alt sker

En ny spørgeundersøgelse fra KPMG peger på, at Kina vidt og bredt anses for at blive verdens næste centrum for teknologisk innovation.

Artikel top billede

(Foto: copyright of duncan p walker / Duncan P Walker)

Computerworld News Service: Kina anses for at blive det næste globale centrum for teknologisk innovation og vil således erstatte Silicon Valley, viser resultaterne af spørgeundersøgelsen Global Technology Innovation fra KPMG, der blev offentliggjort for nylig.

KPMG har adspurgt 668 forretningschefer i Amerika, Asien-Stillehavet samt Europa, Mellemøsten og Afrika. Respondenterne kommer fra såvel små, mellemstore og store virksomheder, venturekapital-firmaer samt personlige investorer.

44 procent af respondenterne regner med, at verdens førende teknologiske innovationscentrum flytter fra Silicon Valley til et sted uden for USA.

Både Kina (30 procent) og USA (29 procent) anses som lande, der med høj sandsynlighed vil være ophav til de mest banebrydende teknologiske landvindinger med global påvirkning, mens Indien (13 procent) ligger på en fjern tredjeplads.

"Der er hurtigt og i stort omfang ved at opstå et generelt hightech-miljø i Kina, hvilket anses for at blive en af de helt store katalysatorer for landets økonomiske transformation," forklarer Egidio Zarrella fra Clients and Innovation Consulting hos KPMG China.

"Resultaterne af spørgeundersøgelsen demonstrerer, at Kinas investeringer i innovation har givet næring til et miljø, der understøtter udviklingen af banebrydende teknologier, og som er på vej frem med stormskridt."

Kina er godt med i skyen

Kina holder også trit med de nyeste teknologiske tendenser. For eksempel er Beijing, Shanghai, Shenzhen, Wuxi, og Hangzhou udpeget som pilotbyer for service-innovation inden for cloud computing. Desuden vil Kina investere over 921 milliarder kroner i cloud computing i løbet af de næste få år.

Kina er således bestemt på vej i den rigtige retning, da det ser ud til, at cloud vil være en dominerende faktor for den teknologiske udvikling i den kommende tid. "Cloud vil have en meget stor indflydelse - 31 procent af respondenterne svarer, at software-as-a-service vil ligge til grund for kommende uundværlig forbrugerteknologi i 2015. 22 procent svarer, at infrastructure-as-a-service vil drive transformation i teknologi til erhverv, mens 21 procent svarer, at det samme gælder for software-as-a-service," bemærker Zarrella.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS