Her er verdens nye Silicon Valley - it-mekkaet hvor alt sker

En ny spørgeundersøgelse fra KPMG peger på, at Kina vidt og bredt anses for at blive verdens næste centrum for teknologisk innovation.

Artikel top billede

(Foto: copyright of duncan p walker / Duncan P Walker)

Computerworld News Service: Kina anses for at blive det næste globale centrum for teknologisk innovation og vil således erstatte Silicon Valley, viser resultaterne af spørgeundersøgelsen Global Technology Innovation fra KPMG, der blev offentliggjort for nylig.

KPMG har adspurgt 668 forretningschefer i Amerika, Asien-Stillehavet samt Europa, Mellemøsten og Afrika. Respondenterne kommer fra såvel små, mellemstore og store virksomheder, venturekapital-firmaer samt personlige investorer.

44 procent af respondenterne regner med, at verdens førende teknologiske innovationscentrum flytter fra Silicon Valley til et sted uden for USA.

Både Kina (30 procent) og USA (29 procent) anses som lande, der med høj sandsynlighed vil være ophav til de mest banebrydende teknologiske landvindinger med global påvirkning, mens Indien (13 procent) ligger på en fjern tredjeplads.

"Der er hurtigt og i stort omfang ved at opstå et generelt hightech-miljø i Kina, hvilket anses for at blive en af de helt store katalysatorer for landets økonomiske transformation," forklarer Egidio Zarrella fra Clients and Innovation Consulting hos KPMG China.

"Resultaterne af spørgeundersøgelsen demonstrerer, at Kinas investeringer i innovation har givet næring til et miljø, der understøtter udviklingen af banebrydende teknologier, og som er på vej frem med stormskridt."

Kina er godt med i skyen

Kina holder også trit med de nyeste teknologiske tendenser. For eksempel er Beijing, Shanghai, Shenzhen, Wuxi, og Hangzhou udpeget som pilotbyer for service-innovation inden for cloud computing. Desuden vil Kina investere over 921 milliarder kroner i cloud computing i løbet af de næste få år.

Kina er således bestemt på vej i den rigtige retning, da det ser ud til, at cloud vil være en dominerende faktor for den teknologiske udvikling i den kommende tid. "Cloud vil have en meget stor indflydelse - 31 procent af respondenterne svarer, at software-as-a-service vil ligge til grund for kommende uundværlig forbrugerteknologi i 2015. 22 procent svarer, at infrastructure-as-a-service vil drive transformation i teknologi til erhverv, mens 21 procent svarer, at det samme gælder for software-as-a-service," bemærker Zarrella.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S