Med Googles nye tablet er markeds-hysteriet komplet

ComputerViews: Alt hvad der kan kravle og gå i it-industrien har nu en tablet på hylderne. Mange vil blive slemt skuffede.

Artikel top billede

Læs også:

Så lækker er Googles billige tablet-pc

Microsofts tablet-pc skal smadre iPad i erhvervslivet

ComputerViews: Hvad har Apple, Microsoft, Google, Amazon, Asus, Blackberry, Lenovo, Acer og Samsung til fælles med hinanden - og en hel del andre it-virksomheder?

De har alle et eller produkter på hylderne, der falder inden for kategorien tablet-computere.

Med Microsofts Surface-lancering i sidste uge og Googles lancering af sin Nexus-tablet i denne uge er udvalget af tablet-pc'er komplet.

Eller rettere; Hysteriet er komplet.

Herfra kan det næsten kun gå ned ad bakke. Ikke for tablet-markedet som sådan, for det har lyse udsigter, men for en del af de producenter, der har kig på denne svulmende it-kage.

De kommer til at dele med ikke bare én, men rigtig mange, konkurrenter.

Guldfeberen raser

Tablet-feberen er godt på vej til at toppe. I øjeblikket er der tale om et klassisk "Klondike Gold Rush."

Til det er der kun at sige:

Ja, der findes guld på tablet-markedet.
Nej, heller ikke denne guldfeber vil gøre alle rige.

Så sent som for nogle få år siden så vi det med de små mini-bærbare, de såkaldte netbooks, hvor salget først eksploderede, hvorefter markeds-euforien dog hurtigt kom ned på jorden igen.

I dag er det en produkt-kategori, der tales overraskende lidt om - blandt andet fordi tablet-pc'erne og de såkaldte ultrabooks stjæler rampelyset.

De mini-bærbare er ikke forsvundet fra butikshylderne. De har bare fundet deres naturlige placering. Sådan kommer det også til at gå med tablet-pc'erne.

Her begyndte det hele

Lige siden Steve Jobs den 27. januar 2010 stod på en scene i San Francisco og for første gang præsenterede Apples iPad, har markedet været for opadgående med en fart, de færreste havde tude drømme om.

Og slet ikke, når man tænker på, hvor skidt det gik med den første tablet-lancering, der blev indledt af Bill Gates helt tilbage i 2001, da han præsenterede en "so cool" tablet-pc på Comdex-messen.

Selvom iPad'en på ingen måde var det første produkt i denne kategori, blev det den lancering, der fik forbrugerne til at få øjnene op for mulighederne med tablet-pc'erne.

Resultat er imponerende.

Så stort er markedet

De seneste opgørelser fra analysefirmaet Gartner viser, at der fra 2011 til 2012 er tale om en stigning i salget til slutbrugerne på 98 procent, så der i alt bliver solgt godt 119 millioner tablet-pc'er på verdensplan.

I 2016 vil antallet af solgte tablets ifølge Gartner-rapporten være oppe på hele 369 millioner på verdensplan.

Analysefirmaets fremskrivelser placerer i 2012 Apples iOS på en klar førsteplads med en markedsandel på 61,4 procent, mens Android-platformen er nummer to med en markedsandel på 31,9 procent i 2012.

Det billede ventes at ændre sig en del, når Windows 8-tablet-pc'erne rammer markedet senere i år.

De Windows-baserede tablets ventes i år vil stå for 4,1 procent af markedet, mens andelen i 2016 vil være oppe 11,8 procent.

Derfor venter skuffelsen forude


Google forsøger med sin Nexus-tablet at lægge sig i den prismæssigt lave del af markedet.

Idéen er sådan set god nok, idet man så i højere grad kan gå efter masserne snarere end den hårde kerne af teknologi-fetichister.

Problemet?

Problemet er, at denne del af markedet allerede er fint afdækket af en stribe selskaber - heriblandt ikke mindst Amazon med Kindle Fire.

På samme måde er den mindre størrelse heller ikke noget brugbart salgsargument. Også det er allerede set ikke bare én gang, men adskillige gange.

Hvem der kommer til at vinde lavpris-kampen, er svært at spå om. At ikke alle producenterne kan vinde, kan der derimod ikke være den store tvivl om.

Så er der umiddelbart mere mening at se i Microsofts Surface-tablet, der går ret målrettet efter erhvervskunderne, hvor der stadig er plads til forbedringer.

Jo, der er selvfølgelig iPad'en, men hvor gennemført et produkt, der end er tale om, er der ikke tale om et it-chefens ønske-produkt. Så er der selskaber som Lenovo og RIM (Blackberry), der også har noget at byde på på erhvervssiden.

Uanset hvordan man vender og drejer billedet af tablet-markedet i 2012, er det dog ganske tydeligt, at der et boomende marked til trods ser ud til snart at blive temmelig trangt for de mange producenter, der leverer produkter lige netop her.

Nu kommer hverdagen tilbage

Formentlig vil tablet-markedet på sigt få en noget mere afgørende position i it-markedet, end det er tilfældet med de små netbooks, der i dag lever en noget anonym tilværelse.

Der er dog alligevel meget, der tyder på, at der kommer til at finde en markedsmæssig skuffelse sted.

Ikke bare fordi der er en tydelig lemmingeeffekt blandt producenterne, men også fordi det stort set altid går sådan, når nye it-fænomener blomstrer op og giver alle dollar-tegn i øjnene.

Som det fremgår af Gartners seneste hype cycle er "media tablets" allerede godt på vej ned imod det punkt, hvor skuffelsen indtræder - inden markedet så når sit naturlige niveau.


Gartners Hype Cycle 2011. (Klik for større grafik)

Apple, Microsoft, Google, Amazon, Asus, Blackberry, Lenovo, Acer og Samsung er sammen med en stribe andre producenter til stede på et marked, hvor væksten hidtil har været vild og voldsom.

Inden længe vil euforien forsvinde og hverdagen indfinde sig.

Spørgsmålet er så, hvor fremtrædende en position tablet-pc'erne vil blive tildelt i butikkerne - og hvor mange producenter, der vil blive plads til.

Læs også:

Så lækker er Googles billige tablet-pc

Microsofts tablet-pc skal smadre iPad i erhvervslivet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Engineering Manager

Uspecificeret arbejdssted

PensionDanmark

Automation Developer til Team Process Automation

Københavnsområdet

Schilling ApS

Support Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S