Derfor skal Carsten Dilling være topchef i TDC

Læs, hvad analytikerne forventer kommer til at ske med den nye TDC-topchef Carsten Dilling ved roret.

Artikel top billede

(Foto: Simon Knudsen)

Læs også:
TDC udnævner ny topchef - her er han

Henrik Poulsen: Sådan efterlader jeg TDC

Efter mere end to måneders ventetid meldte TDC mandag morgen ud, at TDC-topchefen Henrik Poulsens afløser er fundet.

Det bliver koncerndirektør for TDC Operations, Carsten Dilling, der fremadrettet kommer til at indtage chefstolen i Danmarks største televirksomhed.

Men med den nye TDC-topchef Carsten Dilling ved roret skal man ikke forvente nogen større omvæltninger.

Sådan lyder vurderingen fra flere teleanalytikere.

"Carsten Dilling er maskinmesteren i TDC, der er kendt for at stå bag optimeringen og effektiviseringen af TDC. Han er manden, der sørger for, systemerne virker," lyder det fra analytiker fra Danske Markets, Poul Ernst Jessen.

"Valget siger mig, at TDC satser på det driftssikre og forudsigelige, hvor der ikke er overraskelser i måden, TDC bliver drevet på."

Selvklart med en intern

At valget er faldet på en intern kandidat kommer ikke voldsomt bag på Sydbanks analytiker Morten Imsgard.

"TDC har hele tiden været åben omkring, at strategien ligger fast, og at man søger en, der kan videreføre strategien. På den måde er Carsten Dilling er oplagt valg. Han har været med hele vejen fra reorganiseringen af virksomheden til det dansk-nordiske fokus, og han kender virksomheden indefra," siger Morten Imsgard.

Han tilføjer, at de klare udmeldinger om den fastlagte strategi kan have gjort det vanskeligere at rekruttere en udefra.

At det har taget TDC bestyrelse næsten tre måneder at nå frem til valget af en intern kandidat, lægger han ikke meget i.

"Det er jo ikke en lille post i dansk erhvervsliv, så det er klart, at de skal afsøge alle muligheder. Så jeg går ud fra, at man har været igennem en grundig afsøgning af markedet med både interne og eksterne kandidater."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S