Derfor skal Carsten Dilling være topchef i TDC

Læs, hvad analytikerne forventer kommer til at ske med den nye TDC-topchef Carsten Dilling ved roret.

Artikel top billede

(Foto: Simon Knudsen)

Læs også:
TDC udnævner ny topchef - her er han

Henrik Poulsen: Sådan efterlader jeg TDC

Efter mere end to måneders ventetid meldte TDC mandag morgen ud, at TDC-topchefen Henrik Poulsens afløser er fundet.

Det bliver koncerndirektør for TDC Operations, Carsten Dilling, der fremadrettet kommer til at indtage chefstolen i Danmarks største televirksomhed.

Men med den nye TDC-topchef Carsten Dilling ved roret skal man ikke forvente nogen større omvæltninger.

Sådan lyder vurderingen fra flere teleanalytikere.

"Carsten Dilling er maskinmesteren i TDC, der er kendt for at stå bag optimeringen og effektiviseringen af TDC. Han er manden, der sørger for, systemerne virker," lyder det fra analytiker fra Danske Markets, Poul Ernst Jessen.

"Valget siger mig, at TDC satser på det driftssikre og forudsigelige, hvor der ikke er overraskelser i måden, TDC bliver drevet på."

Selvklart med en intern

At valget er faldet på en intern kandidat kommer ikke voldsomt bag på Sydbanks analytiker Morten Imsgard.

"TDC har hele tiden været åben omkring, at strategien ligger fast, og at man søger en, der kan videreføre strategien. På den måde er Carsten Dilling er oplagt valg. Han har været med hele vejen fra reorganiseringen af virksomheden til det dansk-nordiske fokus, og han kender virksomheden indefra," siger Morten Imsgard.

Han tilføjer, at de klare udmeldinger om den fastlagte strategi kan have gjort det vanskeligere at rekruttere en udefra.

At det har taget TDC bestyrelse næsten tre måneder at nå frem til valget af en intern kandidat, lægger han ikke meget i.

"Det er jo ikke en lille post i dansk erhvervsliv, så det er klart, at de skal afsøge alle muligheder. Så jeg går ud fra, at man har været igennem en grundig afsøgning af markedet med både interne og eksterne kandidater."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Lead Full Stack Udvikler til digitalisering af samfundskritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S