Så enormt er det mobile data-boom på Roskilde

En enkelt time på Roskilde Festival genererer langt flere opkald end en hel måned uden for festivalsæsonen. Dataforbruget er mangedoblet. Det kan resultere i nedbrud.

Artikel top billede

Foto: Jens Dige/ROCKPHOTO (Foto: Jens Dige)

Læs også:

Fremtidens mobilnet rejser sig i Roskildes urinstøv

I Roskilde Festivals warm-up-dage bliver der ifølge TDC foretaget lige så mange opkald på en time, som der bliver foretaget på en vilkårlig dag i februar i hele Roskilde.

Telenor havde i 2011 tre millioner opkald i løbet af festivalens dage, og hos 3 oplever man det samme adfærdsmønster hos kunderne. 

I løbet af festivalens første fire dage er der foretaget over en halv million opkald og sendt flere end en million sms'er via 3's netværk. 

Og det er ikke kun antallet af mobilopkald og sms'er, der får et boost, når der er Roskilde Festival. 

Dataforbrug dobler op

Hvor teleselskaberne forventer en stagnation i antallet af sms'er og mobilopkald, er forbruget af mobildata blevet fordoblet år for år, oplyser Peter Glüsing, der er pressechef i Telenor. 

Den tendens lader til at fortsætte. Telenor forventer således igen i år en fordobling af dataforbruget, der sidste år rundede mere end en terabyte.

"Den datatrafik, vi ser i løbet af Roskilde Festival, svarer til den samlede datatrafik vi ser i en by som Haslev med godt 11.000 tusind indbyggere i løbet af et halvt år," forklarer Rolf Hermansen, som er ansvarlig for Telenors dækningsstrategi.

Han kan bekræfte, at der, som selskabet har forventet, også i år er tale om en fordobling af datatrafikken mens taletrafikken er uændret i forhold til sidste år. 

Også hos teleselskabet 3, der oplevede store problemer i 2011, forventer man en kæmpe stigning i dataforbruget.

Sidste år havde 3 en terabyte data igennem på trods af massive problemer, som selskabet hverken håber eller forventer at se igen i år.

Det fortæller Kim Christensen, der er netværksansvarlig i 3.

Ingen garantier mod nedbrud

Læs også:

Fremtidens mobilnet rejser sig i Roskildes urinstøv

Sidste år havde 3 fordoblet kapaciteten, men det massive dataforbrug kom alligevel bag på selskabet, oplyser Kim Christensen.

I år tager selskabet derfor ingen chancer og har syvdoblet kapaciteten - blandt andet ved hjælp af fem nye mobile antenner, der skal sikre dataforbindelsen hos selskabets kunder.

På den måde udnytter 3 den maksimale kapacitet, og Kim Christensen forventer også, at netværket kommer til at glide langt bedre, end det gjorde sidste år.

"Vi har virkelig gjort alt, hvad der står i vores magt for at det skal fungere derude," siger han.

Han vil dog ikke udstede en garanti.

3 har sat så mange master op, at hvis der bliver sat flere master op, vil der være risiko for interferens mellem masterne.

"Det svarer lidt til, at du har en ølbar med 20 mand ved hanerne, og hvis der så står 60.000 mand og vil have øl, så er det svært at følge med

Så hjælper det ikke at sætte flere folk i baren, hvis der ikke er nok fadølshaner. Så løber folk jo i vejen for hinanden," forklarer Kim Christensen.

Også Telenor er forberedte på datastrømmen fra Roskilde Festival:

"Vi rykker ud med vores største mobile netværksmast, som giver en markant kapacitetsopgradering i mobilnetværket omkring Roskilde.

Desuden opgraderer vi tre af de permanente master, vi har stående i nærheden af Roskilde Festivalen, hvilket yderligere forøger både tale- og datakapaciteten væsentligt," oplyser Telenors pressechef Peter Glüsing, der ligesom Kim Christensen fra 3 ikke vil garantere, at kunder ikke oplever udfald:

"Man kan ikke udstede garantier for, at mobiloplevelsen er perfekt døgnet rundt, når 100.000 mennesker heraf formentlig hovedparten med smartphones er forsamlet på et så lille område," lyder det fra Telenors pressechef.

Læs også:

Fremtidens mobilnet rejser sig i Roskildes urinstøv

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (Senior)- Scoutz

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S