Tusinder af bankkunder uden netbank på andet døgn

Nedbruddet hos Skandinavisk Data Central, der har ramt 50 danske banker og endnu flere norske pengeinstitutter, fortsætter på andet døgn.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: 
Tusindvis af danske netbankkunder ramt af nedbrud

Tusinder af netbankkunder i næsten 50 danske pengeinstitutter har fortsat problemer med at logge på deres netbank
Samtidig oplever kunderne, at bankernes hjemmesider er ustabile og sporadisk forsvinder fra internettet.

Det sker efter et nedbrud hos Skandinavisk Data Central (SDC), som søndag efter igangsætning af nye diske blev ramt af en endnu ukendt fejl, som bankcentralen stadig arbejder på at løse.

At hjemmesiderne er nede skyldes, at SDC har spærret adgangen til siderne for nedsætte trafikmængden, mens systemerne kommer på fode igen.

Det fortæller administrerende direktør hos SDC Erik Jakobsen til Computerworld.

"Vi har været nødt til at lukke ned for at sikre, at vi får startet rigtigt op. Hvis vi åbner op, inden serverne har fået cachet indholdet ordentligt, så vælter vi systemerne med det samme," siger han.

Lukker langsomt op

Derfor lukker SDC op for bankernes adgang til systemerne lidt efter lidt, efter antallet af sessioner.

"Det er ikke verdens smarteste måde, men det er den måde, vi kan gøre det på," siger han, og sammenligner trafikpresset med en flod, hvor man pludselig fjerner en opsat dæmning.

"Hvis du fjerner den mur, der har været, så kommer vandet lige pludselig løbende ned igennem med 180 kilometer i timen."

Mandag eftermiddag er der stadig begrænset adgang til systemerne på netbankerne. Folk kan komme ind, men kan opleve at blive smidt af, fortæller direktøren.  

"Det kører ikke perfekt, men der kører noget," siger Erik Jakobsen.

Ikke skudsekunds skyld

En række store datasystemer ude i verden havde angiveligt natten til mandag problemer på grund af det såkaldte skudsekund, som i nat blev indsat i kalenderen for at modvirke en ubalance mellem atomurene og jordens skævhed i rotationen. 

Men hos SDC afviser Erik Jakobsen, at skudsekundet har haft indflydelse på problemerne hos SDC.

"Ellers havde svenskernes internet bank ikke kørt, og så havde vores smartphone-bank heller ikke virket," siger han.

Erik Jakobsen har tidligere fortalt, at firmaet lukker systemerne ned ved overgangen mellem sommertid og normaltid.

Men det er kernesystemet som er følsomt overfor skiftet i tid og dette kører fint, ellers ville alt være fuldstændig i sort, siger Erik Jakobsen.

Problemerne med at logge på netbanken har nu varet mere end et døgn.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior IT-Specialist med speciale i sikkerhedsprodukter

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S