Tusinder af bankkunder uden netbank på andet døgn

Nedbruddet hos Skandinavisk Data Central, der har ramt 50 danske banker og endnu flere norske pengeinstitutter, fortsætter på andet døgn.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: 
Tusindvis af danske netbankkunder ramt af nedbrud

Tusinder af netbankkunder i næsten 50 danske pengeinstitutter har fortsat problemer med at logge på deres netbank
Samtidig oplever kunderne, at bankernes hjemmesider er ustabile og sporadisk forsvinder fra internettet.

Det sker efter et nedbrud hos Skandinavisk Data Central (SDC), som søndag efter igangsætning af nye diske blev ramt af en endnu ukendt fejl, som bankcentralen stadig arbejder på at løse.

At hjemmesiderne er nede skyldes, at SDC har spærret adgangen til siderne for nedsætte trafikmængden, mens systemerne kommer på fode igen.

Det fortæller administrerende direktør hos SDC Erik Jakobsen til Computerworld.

"Vi har været nødt til at lukke ned for at sikre, at vi får startet rigtigt op. Hvis vi åbner op, inden serverne har fået cachet indholdet ordentligt, så vælter vi systemerne med det samme," siger han.

Lukker langsomt op

Derfor lukker SDC op for bankernes adgang til systemerne lidt efter lidt, efter antallet af sessioner.

"Det er ikke verdens smarteste måde, men det er den måde, vi kan gøre det på," siger han, og sammenligner trafikpresset med en flod, hvor man pludselig fjerner en opsat dæmning.

"Hvis du fjerner den mur, der har været, så kommer vandet lige pludselig løbende ned igennem med 180 kilometer i timen."

Mandag eftermiddag er der stadig begrænset adgang til systemerne på netbankerne. Folk kan komme ind, men kan opleve at blive smidt af, fortæller direktøren.  

"Det kører ikke perfekt, men der kører noget," siger Erik Jakobsen.

Ikke skudsekunds skyld

En række store datasystemer ude i verden havde angiveligt natten til mandag problemer på grund af det såkaldte skudsekund, som i nat blev indsat i kalenderen for at modvirke en ubalance mellem atomurene og jordens skævhed i rotationen. 

Men hos SDC afviser Erik Jakobsen, at skudsekundet har haft indflydelse på problemerne hos SDC.

"Ellers havde svenskernes internet bank ikke kørt, og så havde vores smartphone-bank heller ikke virket," siger han.

Erik Jakobsen har tidligere fortalt, at firmaet lukker systemerne ned ved overgangen mellem sommertid og normaltid.

Men det er kernesystemet som er følsomt overfor skiftet i tid og dette kører fint, ellers ville alt være fuldstændig i sort, siger Erik Jakobsen.

Problemerne med at logge på netbanken har nu varet mere end et døgn.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

    Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Network Operations Management til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Banedanmark

    Systemudvikler (backend)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S