Apple-tjeneste lukket - hent dine data før det er for sent

Apple trækker stikket til tjeneste, der tidligere var store forventninger til.

Artikel top billede

Læs også:

Apple lukker og slukker for cloud-tjeneste

Derfor er Apples iCloud en kæmpe-skuffelse

Derfor havnede Apple i MobileMe-fadæsen

Præcis fire år efter, at Apple lancerede MobileMe, trækker selskabet nu stikket til cloud-tjenesten.

Allerede da iCloud blev præsenteret i juni sidste år, blev det meddelt, at MobileMe skulle lukkes ned med udgangen af juni i år.

"Det (MobileMe, red.) var ikke vores største øjeblik, men vi lærte en masse," sagde Steve Jobs under iCloud-lanceringen.

MobileMe er nu lukket ned som varslet, og når man i dag går ind på MobileMe-hjemmesiden, mødes man af beskeden

"MobilerMe er lukket" og sendes videre til iCloud.

Det skulle dog stadig være muligt at redde de data, man måtte have gemt i MobileMe-skyen.

"Hvis du er MobileMe-medlem, så sign in for at downloade dine billeder og filer," skriver Apple.

"I en begrænset periode kan du stadig flytte din konto til iCloud, downloade dine fotos fra galleriet og downloade dine filer fra iDisk."

Mens det altså nu er iCloud, der sender MobileMe i graven, så var MobileMe i sin tid selv med til at gøre det slemme ved sine cloud-forgængere.

Apple har tidligere forsøgt sig med cloud-tjenesterne iTools og .Mac, ligesom selskabet tidligere i år valgte at lukke cloud-tjenesten iWork.com.

IWork.com lod brugerne af Apples kontorpakke, iWork, dele dokumenter via nettet.

Læs også:

Apple lukker og slukker for cloud-tjeneste

Derfor er Apples iCloud en kæmpe-skuffelse

Derfor havnede Apple i MobileMe-fadæsen

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse