Apple-tjeneste lukket - hent dine data før det er for sent

Apple trækker stikket til tjeneste, der tidligere var store forventninger til.

Artikel top billede

Læs også:

Apple lukker og slukker for cloud-tjeneste

Derfor er Apples iCloud en kæmpe-skuffelse

Derfor havnede Apple i MobileMe-fadæsen

Præcis fire år efter, at Apple lancerede MobileMe, trækker selskabet nu stikket til cloud-tjenesten.

Allerede da iCloud blev præsenteret i juni sidste år, blev det meddelt, at MobileMe skulle lukkes ned med udgangen af juni i år.

"Det (MobileMe, red.) var ikke vores største øjeblik, men vi lærte en masse," sagde Steve Jobs under iCloud-lanceringen.

MobileMe er nu lukket ned som varslet, og når man i dag går ind på MobileMe-hjemmesiden, mødes man af beskeden

"MobilerMe er lukket" og sendes videre til iCloud.

Det skulle dog stadig være muligt at redde de data, man måtte have gemt i MobileMe-skyen.

"Hvis du er MobileMe-medlem, så sign in for at downloade dine billeder og filer," skriver Apple.

"I en begrænset periode kan du stadig flytte din konto til iCloud, downloade dine fotos fra galleriet og downloade dine filer fra iDisk."

Mens det altså nu er iCloud, der sender MobileMe i graven, så var MobileMe i sin tid selv med til at gøre det slemme ved sine cloud-forgængere.

Apple har tidligere forsøgt sig med cloud-tjenesterne iTools og .Mac, ligesom selskabet tidligere i år valgte at lukke cloud-tjenesten iWork.com.

IWork.com lod brugerne af Apples kontorpakke, iWork, dele dokumenter via nettet.

Læs også:

Apple lukker og slukker for cloud-tjeneste

Derfor er Apples iCloud en kæmpe-skuffelse

Derfor havnede Apple i MobileMe-fadæsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen