Efter Skyline: Borgere redder ø fra bredbånds-død

Et fiberkabel fra Jylland til Sjælland, en mobilmast og en række ihærdige borgere har sikret Samsø bredbånd efter Skyline-kollapset.

Artikel top billede

Læs også:

43.000 danskere reddet efter Skyline-krak


Nedlukket Skyline-kunde: Det er et kæmpeproblem

Et større stykke lokalpatriotisk arbejde ligger til grund for Samsøs fremtidige kontakt med omverdenen.

For mens Skyline-kollapset efterlod øen i Danmarks midte i en kritisk bredbånds-situation, tog en række samsinger sagen i egen hånd og stiftede foreningen Samsø Bredbånd.

Efter lidt fodarbejde kontaktede foreningen Telia, og her kom en løsning hurtigt i hus. En løsning, der sikrer øens beboere muligheden for 20/20 megabitforbindelser. Det skriver Jyllands-Posten

En lettelse for øen

"Det er fantastisk og en utrolig lettelse for øen. I forvejen er det jo svært at tiltrække fastboere og erhvervsliv til Samsø, og hvis it-teknologien ikke er på plads, bliver den opgave nærmest uoverkommelig," siger Thorsten Arnold, formand for Samsø Bredbånd til Jyllands-Posten.

Den trådløse løsning er kommet på plads ved, at Telia har trukket en forbindelse fra et fiberkabel, der løber forbi Samsø på sin vej mellem Jylland og Sjælland. Med hjælp fra en mobilmast og et teknikhus på øen, er det hele gået op i en højere enhed. Samtidig kan Telia benytte sig af Skylines aflagte wifi-teknologi, skriver Jyllands-Posten.

Samsø Bredbånd er i fuld gang med at fordele spredeparaboler på øen, så der er endnu lidt arbejde endnu, før hele øen har bredbånd igen.

Læs også:

43.000 danskere reddet efter Skyline-krak

Nedlukket Skyline-kunde: Det er et kæmpeproblem

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo