Efter Skyline: Borgere redder ø fra bredbånds-død

Et fiberkabel fra Jylland til Sjælland, en mobilmast og en række ihærdige borgere har sikret Samsø bredbånd efter Skyline-kollapset.

Artikel top billede

Læs også:

43.000 danskere reddet efter Skyline-krak


Nedlukket Skyline-kunde: Det er et kæmpeproblem

Et større stykke lokalpatriotisk arbejde ligger til grund for Samsøs fremtidige kontakt med omverdenen.

For mens Skyline-kollapset efterlod øen i Danmarks midte i en kritisk bredbånds-situation, tog en række samsinger sagen i egen hånd og stiftede foreningen Samsø Bredbånd.

Efter lidt fodarbejde kontaktede foreningen Telia, og her kom en løsning hurtigt i hus. En løsning, der sikrer øens beboere muligheden for 20/20 megabitforbindelser. Det skriver Jyllands-Posten

En lettelse for øen

"Det er fantastisk og en utrolig lettelse for øen. I forvejen er det jo svært at tiltrække fastboere og erhvervsliv til Samsø, og hvis it-teknologien ikke er på plads, bliver den opgave nærmest uoverkommelig," siger Thorsten Arnold, formand for Samsø Bredbånd til Jyllands-Posten.

Den trådløse løsning er kommet på plads ved, at Telia har trukket en forbindelse fra et fiberkabel, der løber forbi Samsø på sin vej mellem Jylland og Sjælland. Med hjælp fra en mobilmast og et teknikhus på øen, er det hele gået op i en højere enhed. Samtidig kan Telia benytte sig af Skylines aflagte wifi-teknologi, skriver Jyllands-Posten.

Samsø Bredbånd er i fuld gang med at fordele spredeparaboler på øen, så der er endnu lidt arbejde endnu, før hele øen har bredbånd igen.

Læs også:

43.000 danskere reddet efter Skyline-krak

Nedlukket Skyline-kunde: Det er et kæmpeproblem

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen