TDC piller kæmpemast ned i protest mod kommune

Teleselskab har pillet mobilmast ned som konsekvens af kommunens prisforhøjelse af lejen. Flere lukninger, og dermed ringere mobildækning, kan være på vej, lyder det fra telebranchen.

Artikel top billede

Læs også:

Kommune svarer igen: Mobildækning er ikke vores ansvar.

Kommuner beskyldes for priskartel på mobilmaster

En længere strid mellem Guldborgsund kommune og telebranchen får nu konsekvenser for mobildækningen i kommunen på Lolland-Falster.

For mens kommunen for et stykke tid siden krævede en højere lejeindtægt, takker TDC nu nej og lukker en mast ned i kommunen.

"Kommunens rådgiver har sendt os en opsigelse, og det har desværre ikke været muligt at nå til enighed. Derfor beklager vi meget, at vi er nødsaget til at lukke for den pågældende mast," lyder det fra TDC's pressechef Lasse Bastkjær Jensen.

Fremprovokeret af kommunen

Telekommunikationsindustriens direktør Jakob Willer lægger ikke skjul på ærgrelsen over udviklingen, som man i telebranchen ser som ensidigt fremprovokeret af kommunen.

"Det er et supergodt eksempel på, hvad konsekvensen kan blive, når man skruer priserne op. I et forsøg på at øge indtjeningen har kommunen forringet dækningen," siger han og fortsætter:

"Det er skidt for alle; For borgerne, for erhvervslivet, for teleselskaberne, der må afskrive store investeringer, og for kommunen selv, at de fremprovokerer en forringet dækning for borgerne," lyder det fra Jakob Willer.

Han tilføjer, at det også rammer de andre teleselskaber, der havde lejet sig ind på TDC-masten.

Næppe en enlig svale

Han tvivler på, at lukningen af TDC-masten bliver en enlig svale i kommunen.  

"Kommunen har opsagt flere aftaler og opkrævet lejeforhøjelser, og der kan sagtens risikere at blive lukket flere. Jeg kan godt forestille mig, at der er flere lukninger på vej," siger Jakob Willer.

Guldborgsund er langt fra den eneste kommune, der for tiden har svært ved at nå til enighed med teleselskaberne om lejepriserne.

Blandt andet er flere kommuner blevet beskyldt for at have koordineret lejepriserne i en kartellignende sag, der er blevet anmeldt til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Teleselskaberne har desuden meldt sig klar til at sagsøge kommunerne, hvis Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen når frem til, at kommunerne har begået ulovligheder.

Læs også:

Kommune svarer igen: Mobildækning er ikke vores ansvar.

Kommuner beskyldes for priskartel på mobilmaster

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS