Telefirmaer vil sagsøge kommuner for priskartel

Mobilselskaber overvejer at trække kommuner i retten for pludselige prisstigninger.

Artikel top billede

Danske mobilselskaber er klar til at sagsøge kommunerne, fordi kommunerne har koordineret og hævet priserne for udlejning af plads til mobilmaster, skriver Børsen.

Ifølge avisen overvejer Telia, Telenor, 3 og TDC alle at sagsøge kommunerne. Selskaberne har ifølge Børsen sat gang i de juridiske overvejelser i sagen.

I et responsum vurderer advokatfirmaet Gorrissen Federspiel, at der er grundlag for at anlægge erstatningssag mod de involverede kommuner.

"Er der noget om snakken med at kommunerne koordinerer priserne, som der ser ud til at være, vil der blive tale om erstatningsager," siger Ann-Louise Hansen, chefjurist i 3, til Børsen.

Hun mener, at det vil være klogt at reagere nu, så mobilselskaberne ikke risikerer, at sagerne bliver forældede.

En eventuel erstatningssag vil dog kræve, at Konkurrencestyrelsen erklærer kommunernes håndtering af priserne for ulovlig, skriver Børsen.

Læs også:

Kommuner beskyldes for priskartel på mobilmaster.

Teleselskaber: Vi har alt for svært ved at klage.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)