Telefirmaer vil sagsøge kommuner for priskartel

Mobilselskaber overvejer at trække kommuner i retten for pludselige prisstigninger.

Artikel top billede

Danske mobilselskaber er klar til at sagsøge kommunerne, fordi kommunerne har koordineret og hævet priserne for udlejning af plads til mobilmaster, skriver Børsen.

Ifølge avisen overvejer Telia, Telenor, 3 og TDC alle at sagsøge kommunerne. Selskaberne har ifølge Børsen sat gang i de juridiske overvejelser i sagen.

I et responsum vurderer advokatfirmaet Gorrissen Federspiel, at der er grundlag for at anlægge erstatningssag mod de involverede kommuner.

"Er der noget om snakken med at kommunerne koordinerer priserne, som der ser ud til at være, vil der blive tale om erstatningsager," siger Ann-Louise Hansen, chefjurist i 3, til Børsen.

Hun mener, at det vil være klogt at reagere nu, så mobilselskaberne ikke risikerer, at sagerne bliver forældede.

En eventuel erstatningssag vil dog kræve, at Konkurrencestyrelsen erklærer kommunernes håndtering af priserne for ulovlig, skriver Børsen.

Læs også:

Kommuner beskyldes for priskartel på mobilmaster.

Teleselskaber: Vi har alt for svært ved at klage.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job