Her er dommen over Googles nye Nexus 7-tablet

Googles Nexus 7 skal nuppe kunder i den billigere ende af tablet-markedet. Se her, om anmelderne tror, at den mission vil lykkes.

Artikel top billede

Læs også:

Med Googles nye tablet er markeds-hysteriet komplet

Google klar med sin første tablet-pc: Her er den

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

For præcis en uge siden sluttede Google sig til den efterhånden overvældende skare af it-virksomheder, der har en tablet-pc i produktsortimentet.

Nexus 7, som Googles egen tablet hedder, er på mange måder kulmination på de seneste års markante fokus på tablet-pc'er, der blev indledt, da Apple kom med den første iPad.

I dag er udvalget større end nogensinde med tablet-pc'er i forskellige størrelser og prisklasser og med styresystemerne Android, iOS og det kommende Windows 8 som de bagvedliggende platforme.

Nexus kommer til at kæmpe for det

Konkurrencen er også ganske betydelig, og det er efterhånden svært at se, hvordan alle de mange tablet-producenter skal kunne få succes. Nogen må nødvendigvis blive taberen i kampen om kunderne.


Nexus 7 måler 198.5 x 120 x 10.45 mm

Vi har kastet et blik på nogle af de første anmeldelser af Google Nexus 7, der indikerer, hvordan den kommer til at klare sig.

Vi har endnu ikke selv haft mulighed for at teste Nexus 7, ligesom man endnu heller ikke kan forudbestille den her i Danmark endnu.

I den britiske del af Googles webbutik, lyder prisen på 159 pund, omkring 1500 kroner, så det er tydeligt, at søgeselskabet forsøger at lægge sig i den billige ende af markedet.

Her finder man allerede Amazons Kindle og Barnes & Noble med Nook Tablet.

Det er i høj grad i forhold til disse produkter, Google skal bedømmes.

Her er anmeldernes domme

Læs også:

Med Googles nye tablet er markeds-hysteriet komplet

Google klar med sin første tablet-pc: Her er den

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Googles Nexus-tablet er naturligvis tæt integreret med selskabets mange web-tjenester, så der er masser af indholdsmæssige muligheder, uanset om det handler om underholdning eller produktivitet.

Det er dog også tilfældet hos de andre Android-tablets på markedet, så umiddelbart er det i høj grad hardwaren, der ser ud til at tiltrække sig opmærksomhed blandt anmelderne.

The Verge er et af de medier, der har testet Googles Nexus 7, og der lyder dommen:

"Googles Nexus 7 er ikke bare en fantastisk tablet for 200 dollars. Det er en fantastisk tablet. Punktum.
Faktisk er det den første Android-tablet, som jeg trygt kan anbefale til køberne - og ikke bare fordi den er billig (selvom det hjælper)."

"Nexus 7 leverer langt mere funktionalitet, end jeg havde ventet, og den leverer det i en pakke, der er strømlinet, smart og til en fornuftig pris."

"Tro det eller ej, men sidste gang jeg blev overrasket over et produkt med de samme kvaliteter, hed det iPad," skriver The Verge.

PC Magazine giver Nexus 7 karakteren 4,5 ud af fem mulige og skriver blandt andet:

"Google har skabt en kraftfuld, flot tablet til næsten en chokerende lav pris."

Blandt andet hæfter PC Magazine sig ved, at Nexus 7 på en række områder, eksempelvis hastigheden, er et mere attraktivt produkt end Amazons Kindle Fire, der hidtil har ført an blandt de billigere Android-tablets.

Plads til forbedringer

Techradar udtrykker også begejstring for Nexus 7 i sin foreløbige anmeldelse, men har dog også ønsker om forbedringer - eksempelvis et kamera bag på og mere hukommelse:

"Folk ønsker at have medie-indhold på tablets - de er måske ikke så bekymrende i forhold til at anvende telefonen som en personlig biograf, men når de kun kan downloade to eller tre HD-film til deres enhed, før den er fyldt op, så giver det anledning til bekymringer."

Endelig er der Cnet, der giver Nexus 7 karakteren fire ud af fem mulige.

"Nexus 7's quad-core Tegra 3 processor leverer en hurtig ydelse og en smuk og hurtigt reagerende skærm. Den er også behagelig at holde, og Android 4.1 tilføjer en række velkomne tilføjelser," lyder dommen.

Til gengæld mener Cnet også, at det trækker ned, at hukommelsen ikke kan udvides.

På næste side har vi samlet nogle videoer om Nexus 7 fra Google.

Videoer om Nexus 7

Læs også:

Med Googles nye tablet er markeds-hysteriet komplet

Google klar med sin første tablet-pc: Her er den

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Anmeldelsen hos Cnet:

Googles præsentation af Nexus 7

Anmeldelsen hos The Verge:

Læs også:

Med Googles nye tablet er markeds-hysteriet komplet

Google klar med sin første tablet-pc: Her er den

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S