Her er dommen over Googles nye Nexus 7-tablet

Googles Nexus 7 skal nuppe kunder i den billigere ende af tablet-markedet. Se her, om anmelderne tror, at den mission vil lykkes.

Artikel top billede

Læs også:

Med Googles nye tablet er markeds-hysteriet komplet

Google klar med sin første tablet-pc: Her er den

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

For præcis en uge siden sluttede Google sig til den efterhånden overvældende skare af it-virksomheder, der har en tablet-pc i produktsortimentet.

Nexus 7, som Googles egen tablet hedder, er på mange måder kulmination på de seneste års markante fokus på tablet-pc'er, der blev indledt, da Apple kom med den første iPad.

I dag er udvalget større end nogensinde med tablet-pc'er i forskellige størrelser og prisklasser og med styresystemerne Android, iOS og det kommende Windows 8 som de bagvedliggende platforme.

Nexus kommer til at kæmpe for det

Konkurrencen er også ganske betydelig, og det er efterhånden svært at se, hvordan alle de mange tablet-producenter skal kunne få succes. Nogen må nødvendigvis blive taberen i kampen om kunderne.


Nexus 7 måler 198.5 x 120 x 10.45 mm

Vi har kastet et blik på nogle af de første anmeldelser af Google Nexus 7, der indikerer, hvordan den kommer til at klare sig.

Vi har endnu ikke selv haft mulighed for at teste Nexus 7, ligesom man endnu heller ikke kan forudbestille den her i Danmark endnu.

I den britiske del af Googles webbutik, lyder prisen på 159 pund, omkring 1500 kroner, så det er tydeligt, at søgeselskabet forsøger at lægge sig i den billige ende af markedet.

Her finder man allerede Amazons Kindle og Barnes & Noble med Nook Tablet.

Det er i høj grad i forhold til disse produkter, Google skal bedømmes.

Her er anmeldernes domme

Læs også:

Med Googles nye tablet er markeds-hysteriet komplet

Google klar med sin første tablet-pc: Her er den

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Googles Nexus-tablet er naturligvis tæt integreret med selskabets mange web-tjenester, så der er masser af indholdsmæssige muligheder, uanset om det handler om underholdning eller produktivitet.

Det er dog også tilfældet hos de andre Android-tablets på markedet, så umiddelbart er det i høj grad hardwaren, der ser ud til at tiltrække sig opmærksomhed blandt anmelderne.

The Verge er et af de medier, der har testet Googles Nexus 7, og der lyder dommen:

"Googles Nexus 7 er ikke bare en fantastisk tablet for 200 dollars. Det er en fantastisk tablet. Punktum.
Faktisk er det den første Android-tablet, som jeg trygt kan anbefale til køberne - og ikke bare fordi den er billig (selvom det hjælper)."

"Nexus 7 leverer langt mere funktionalitet, end jeg havde ventet, og den leverer det i en pakke, der er strømlinet, smart og til en fornuftig pris."

"Tro det eller ej, men sidste gang jeg blev overrasket over et produkt med de samme kvaliteter, hed det iPad," skriver The Verge.

PC Magazine giver Nexus 7 karakteren 4,5 ud af fem mulige og skriver blandt andet:

"Google har skabt en kraftfuld, flot tablet til næsten en chokerende lav pris."

Blandt andet hæfter PC Magazine sig ved, at Nexus 7 på en række områder, eksempelvis hastigheden, er et mere attraktivt produkt end Amazons Kindle Fire, der hidtil har ført an blandt de billigere Android-tablets.

Plads til forbedringer

Techradar udtrykker også begejstring for Nexus 7 i sin foreløbige anmeldelse, men har dog også ønsker om forbedringer - eksempelvis et kamera bag på og mere hukommelse:

"Folk ønsker at have medie-indhold på tablets - de er måske ikke så bekymrende i forhold til at anvende telefonen som en personlig biograf, men når de kun kan downloade to eller tre HD-film til deres enhed, før den er fyldt op, så giver det anledning til bekymringer."

Endelig er der Cnet, der giver Nexus 7 karakteren fire ud af fem mulige.

"Nexus 7's quad-core Tegra 3 processor leverer en hurtig ydelse og en smuk og hurtigt reagerende skærm. Den er også behagelig at holde, og Android 4.1 tilføjer en række velkomne tilføjelser," lyder dommen.

Til gengæld mener Cnet også, at det trækker ned, at hukommelsen ikke kan udvides.

På næste side har vi samlet nogle videoer om Nexus 7 fra Google.

Videoer om Nexus 7

Læs også:

Med Googles nye tablet er markeds-hysteriet komplet

Google klar med sin første tablet-pc: Her er den

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Anmeldelsen hos Cnet:

Googles præsentation af Nexus 7

Anmeldelsen hos The Verge:

Læs også:

Med Googles nye tablet er markeds-hysteriet komplet

Google klar med sin første tablet-pc: Her er den

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo