TDC stopper udrulning efter store it-problemer

Massive it-problemer på TDC-systemer hos Tata TCS får nu TDC til at stoppe videre it-udrulning af opdateringer. Både kunder og medarbejdere er ramt af nedbruddene.

Artikel top billede

Læs også: Massive it-fejl hos TDC efter leverandørskifte

Telekæmpen TDC har stoppet al videre udrulning af it-opdateringer.

Det sker, efter at massive it-problemer har ramt de fleste hjørner og arbejdsgange i TDC, efter at virksomheden for tre måneder siden skiftede leverandør til gigantfirmaet Tata TCS fra CSC.

Det fortæller it-direktør Morten Bangsgaard i en intern artikel til tusinder af TDC-medarbejdere på selskabets intranet.

"[...] Vi [har] sat frigivelse af nye it-opdateringer på pause hen over sommerferien, så vi ikke tilfører systemerne nye fejl, men kan fokusere på at løse de nuværende problemer og stabilisere vores it-systemer," siger it-direktøren i artiklen.

Opdateringer ramte systemer

It-udrulningsstoppet er blot et af mange tiltag, som TDC tilsyneladende har sat i værk som følge af eklatante it-problemer i forbindelse med leverandørskiftet. Blandt andet har firmaets mobilsystemer været hårdt ramt på grund af opdateringer i maj.

"[...] [Opdaterinerne] medførte fejl, som gav problemer for både kunder, medarbejdere og eksterne partnere. Problemerne gjorde, at NABS i flere omgange ikke var tilgængelig, så kunderne kunne ikke betjenes eller betjene sig selv. Derudover var der også problemer på nummerportering, CPR-validering og SIM-kort skifte," siger Morten Bangsgaard i den interne artikel.

Det fremgår desuden af artiklen på TDC's intranet, at problemerne langt fra er løst endnu - "til trods for at der bliver knoklet dag og nat med at løse problemerne", hedder det.

Skal lære systemer at kende

TDC's udrulningsstop af it-opdateringer kommer ikke til at stå alene i kampen mod de mange fejl, som blandt andet betyder, at erhvervskunder ikke kan benytte selvbetjening, og at kunder forgæves har ventet på teknikere, som aldrig fik at vide, at de havde en aftale.

Et såkaldt Freeze Board med tekniske kompetencer fra TCS og repræsentanter fra TDC skal i perioden vurdere sagen, hvis der kommer ansøgninger om dispensationer fra udrulningsstoppet i perioden.

I artiklen beklager Morten Bangsgaard overfor TDC's medarbejdere de mange it-problemer, som er langt flere end ventet, og forklarer årsagen med:

"De store fejl bliver samtidig udfordret af længere fejlretningstider, fordi vores nye partner her i indkøringsperioden er ved at lære systemerne at kende i praksis," siger han i artiklen.

Computerworld har forsøgt at træffe Morten Bangsgaard, men han er på ferie, fortæller kommunikationsrådgiver Povl Damstedt Rasmussen fra TDC, som har følgende kommentar til sagen:

"Vi ønsker at informere vores medarbejdere om skiftet til TCS, og det gør vi både åbent og ærligt. Vi er lige nu i en indkøringsperiode. Det er en proces, som vi ønsker at informere om internt og ikke i pressen."

Tata TSC har gennem firmaets danske PR-bureau meddelt, at virksomheden ikke kan kommentere sagen på på nuværende tidspunkt på grund af en tavshedsperiode op til frigivelsen af et regnkab senere på ugen.

Læs også:
Massive it-fejl hos TDC efter leverandørskifte

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job