Hackere fodrer Wikileaks med e-mails fra regering

Medlemmer af Anonymous hævder at have hjulpet WikiLeaks med at lække e-mails, der tilhører den syriske regering.

Artikel top billede

Læs også:
Julian Assange: Jeg overgiver mig ikke til politiet

Ny hackerbølge rammer både CIA og NASA

WikiLeaks: Vi har ingen kontakt til hacker-gruppe

I sidste uge begyndte WikiLeaks at offentliggøre en massiv guldgrube af e-mails fra den syriske regering.

Nu hævder medlemmer af hackergruppen Anonymous, at de hjalp WikiLeaks med at skaffe de omkring 2,5 millioner e-mails, skriver britiske V3.

"Mens De Forenede Nationer sad tilbage og teoretiserede om situationen i Syrien, tog Anonymous affære," skriver medlemmer i en pressemeddelelse.

Medlemmer af hacktivist-bevægelsen har angiveligt arbejdet sammen med bloggere, demonstranter og aktivister for dels at hjælpe dem med at undgå overvågning, dels at overvåge det syriske internet.

Fangede al-Assads personlige mails

Ifølge V3 forsøgte medlemmer af Anonymous Syrien, AntiSec, og Peoples Liberation Front at kapre data fra syriske servere i begyndelsen af februar.

Hacktivisterne arbejdede døgnet rundt, indtil de til sidst fik adgang til et massivt datadump, der skulle have taget flere uger at hente ned og gå igennem.

Det førte i midten af marts til personlige e-mails fra den syriske præsident Bashar al-Assad og hans kone Asma.

Disse e-mails blev herefter frigivet til pressen.

De resterende næsten 2,5 millioner e-mails overdrog Anonymous-hackerne til WikiLeaks, som derfor kunne offentliggøre dem for syv dage siden, skriver V3.

Langt fra sidste partnerskab

Anonymous har tidligere i år hjulpet WikiLeaks med at skaffe dokumenter, og der er intet, der tyder på, at det er det sidste partnerskab mellem de to organisationer.

I hvert fald har Anonymous lovet flere af den slags læk i fremtiden.

"Dette er blot begyndelsen. Forvent mange flere afsløringer af denne type i fremtiden, efterhånden som det vidunderlige partnerskab mellem WikiLeaks og Anonymous fortsætter med at vokse sig stærkere og ændre den menneskelige historie," lyder det blandt andet i en erklæring fra gruppen ifølge V3.

I februar gik den nye alliances arbejde ud over det amerikanske sikkerhedsfirma Stratfor, som blev lettet for omkring fem millioner interne e-mails.

Læs også:
Julian Assange: Jeg overgiver mig ikke til politiet

Ny hackerbølge rammer både CIA og NASA

WikiLeaks: Vi har ingen kontakt til hacker-gruppe

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)