Hackere fodrer Wikileaks med e-mails fra regering

Medlemmer af Anonymous hævder at have hjulpet WikiLeaks med at lække e-mails, der tilhører den syriske regering.

Artikel top billede

Læs også:
Julian Assange: Jeg overgiver mig ikke til politiet

Ny hackerbølge rammer både CIA og NASA

WikiLeaks: Vi har ingen kontakt til hacker-gruppe

I sidste uge begyndte WikiLeaks at offentliggøre en massiv guldgrube af e-mails fra den syriske regering.

Nu hævder medlemmer af hackergruppen Anonymous, at de hjalp WikiLeaks med at skaffe de omkring 2,5 millioner e-mails, skriver britiske V3.

"Mens De Forenede Nationer sad tilbage og teoretiserede om situationen i Syrien, tog Anonymous affære," skriver medlemmer i en pressemeddelelse.

Medlemmer af hacktivist-bevægelsen har angiveligt arbejdet sammen med bloggere, demonstranter og aktivister for dels at hjælpe dem med at undgå overvågning, dels at overvåge det syriske internet.

Fangede al-Assads personlige mails

Ifølge V3 forsøgte medlemmer af Anonymous Syrien, AntiSec, og Peoples Liberation Front at kapre data fra syriske servere i begyndelsen af februar.

Hacktivisterne arbejdede døgnet rundt, indtil de til sidst fik adgang til et massivt datadump, der skulle have taget flere uger at hente ned og gå igennem.

Det førte i midten af marts til personlige e-mails fra den syriske præsident Bashar al-Assad og hans kone Asma.

Disse e-mails blev herefter frigivet til pressen.

De resterende næsten 2,5 millioner e-mails overdrog Anonymous-hackerne til WikiLeaks, som derfor kunne offentliggøre dem for syv dage siden, skriver V3.

Langt fra sidste partnerskab

Anonymous har tidligere i år hjulpet WikiLeaks med at skaffe dokumenter, og der er intet, der tyder på, at det er det sidste partnerskab mellem de to organisationer.

I hvert fald har Anonymous lovet flere af den slags læk i fremtiden.

"Dette er blot begyndelsen. Forvent mange flere afsløringer af denne type i fremtiden, efterhånden som det vidunderlige partnerskab mellem WikiLeaks og Anonymous fortsætter med at vokse sig stærkere og ændre den menneskelige historie," lyder det blandt andet i en erklæring fra gruppen ifølge V3.

I februar gik den nye alliances arbejde ud over det amerikanske sikkerhedsfirma Stratfor, som blev lettet for omkring fem millioner interne e-mails.

Læs også:
Julian Assange: Jeg overgiver mig ikke til politiet

Ny hackerbølge rammer både CIA og NASA

WikiLeaks: Vi har ingen kontakt til hacker-gruppe

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos