Ekspert: Udvikling i kommunal kartelsag er usædvanlig

At Bagmandspolitiet nu skal efterforske kommunernes prissamarbejde om lejepriser til mobilmaster er ganske usædvanligt, fortæller konkurrenceekspert. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Læs også:
Bagmandspoliti efterforsker kommunalt kartel på telemaster

Kommuner beskyldes for priskartel på mobilmaster

Som Computerworld i går kunne beskrive, har Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen valgt at sende sagen om kommuner, der er under mistanke for ulovligt at have koordineret og opskruet lejepriser for mobilmaster, videre til Bagmandspolitiet.

At samarbejdet mellem flere kommuner nu skal efterforskes af en anklagemyndighed er bestemt ikke hverdagskost.

Det fortæller konkurrenceekspert Niels Rytter, der har en mangeårig fortid som kontorchef i Konkurrencestyrelsen og i dag har rådgivningsfirmaet Konkurrencerådgivning.

"Det er usædvanligt, at Konkurrencestyrelsen sender en sag vedrørende kommuners prissamarbejde til anklagemyndigheden. Mig bekendt er der ikke andre konkurrencesager vedrørende kommuner, der er gået videre til anklagemyndigheden," lyder det fra Niels Rytter.

Heller ikke konkurrenceekspert og professor Peter Møllgaard fra Copenhagen Business School kan på stående fod komme i tanke om en lignende sag. Han understreger dog, at der er lang vej til en dom.

"At sagen ligger hos Bagmandspolitiet er selvfølgelig et udtryk for en begrundet mistanke om, at der er noget galt, og det skal de nu undersøge neutralt. Men det ender ikke altid med, at de bliver dømt. Det kommer an på beviserne," siger Peter Møllgaard.

Ifølge Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens hjemmeside overdrages en konkurrencesag til Bagmandspolitiet (SØK) i de tilfælde:

"Hvor overtrædelsen vurderes at være forsætlig eller groft uagtsom, og hvor der er - eller kan skaffes - klare beviser for overtrædelsen. SØK efterforsker herefter sagen med henblik på at rejse tiltale om bødestraf ved domstolene."

Siden 2009 har Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen årligt sendt fem sager videre til Bagmandspolitiet. I cirka to tredjedele af sagerne har det udløst bøder.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg