Bagmandspoliti efterforsker kommunalt kartel på telemaster

Bagmandspolitiet er i al stilhed blevet hevet ind i sagen om kommuner, der beskyldes for at have koordineret lejepriser af mobilmaster.

Artikel top billede

Foto: Lotte Bentzen

Læs mere:
Kommuner beskyldes for priskartel på mobilmaster

TDC piller kæmpemast ned i protest mod kommuner

Telefirmaer vil sagsøge kommuner for priskartel

Den kontroversielle sag mod danske kommuner, der beskyldes for at have koordineret og opskruet lejepriser for mobilmaster - til stor vrede for landets teleselskaber - har taget en ny drejning.

I al stilhed har Konkurrencestyrelsen for flere måneder siden overdraget sagen til Statsadvokaten for særlig økonomisk kriminalitet (i daglig tale Bagmandspolitiet, red.).

"Jeg kan bekræfte, at vi har modtaget en anmeldelse fra Konkurrencestyrelsen for et par måneder siden," lyder det fra politikommissær Ole Kahlen fra Bagmandspolitiet.

Han ønsker ikke at kommentere yderligere på sagen, herunder hvor mange kommuner, der bliver efterforsket, eller om Bagmandspolitiet er på vej med en sigtelse mod kommunerne.

Sagen begyndte at rulle, da den kontroversielle teleanalytiker John Strand fra Strand Consult anmeldte sagen til Konkurrencestyrelsen efter via aktindsigt at have indsamlet en omfattende mængde dokumentation fra landets kommuner.

Tilsyneladende har de involverede kommuner skruet lejepriserne op med op til flere hundrede procent, efter at have snakket sammen og koordineret priserne.

Med Bagmandspolitiets overtagelse af sagen kan et større retsopgør meget vel være i vente.

De vrede teleselskaber har i hvert fald tidligere meldt sig klar til at hive kommunerne i retten, hvis kommunernes adfærd viser sig ulovlig.

Uenigheden om lejeprisen mellem kommuner og teleselskaber har også fået konsekvenser for mobildækningen i de danske yderområder.

For kort tid siden valgte TDC nemlig at pille en mobilmast ned i Guldborgsund kommune på Lolland-Falster i protest mod kommunens stigning i lejepriser.

Læs mere:
Ekspert: Udvikling i kommunal kartelsag er usædvanlig

Kommuner beskyldes for priskartel på mobilmaster

TDC piller kæmpemast ned i protest mod kommuner

Telefirmaer vil sagsøge kommuner for priskartel

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job