Bagmandspoliti efterforsker kommunalt kartel på telemaster

Bagmandspolitiet er i al stilhed blevet hevet ind i sagen om kommuner, der beskyldes for at have koordineret lejepriser af mobilmaster.

Artikel top billede

Foto: Lotte Bentzen

Læs mere:
Kommuner beskyldes for priskartel på mobilmaster

TDC piller kæmpemast ned i protest mod kommuner

Telefirmaer vil sagsøge kommuner for priskartel

Den kontroversielle sag mod danske kommuner, der beskyldes for at have koordineret og opskruet lejepriser for mobilmaster - til stor vrede for landets teleselskaber - har taget en ny drejning.

I al stilhed har Konkurrencestyrelsen for flere måneder siden overdraget sagen til Statsadvokaten for særlig økonomisk kriminalitet (i daglig tale Bagmandspolitiet, red.).

"Jeg kan bekræfte, at vi har modtaget en anmeldelse fra Konkurrencestyrelsen for et par måneder siden," lyder det fra politikommissær Ole Kahlen fra Bagmandspolitiet.

Han ønsker ikke at kommentere yderligere på sagen, herunder hvor mange kommuner, der bliver efterforsket, eller om Bagmandspolitiet er på vej med en sigtelse mod kommunerne.

Sagen begyndte at rulle, da den kontroversielle teleanalytiker John Strand fra Strand Consult anmeldte sagen til Konkurrencestyrelsen efter via aktindsigt at have indsamlet en omfattende mængde dokumentation fra landets kommuner.

Tilsyneladende har de involverede kommuner skruet lejepriserne op med op til flere hundrede procent, efter at have snakket sammen og koordineret priserne.

Med Bagmandspolitiets overtagelse af sagen kan et større retsopgør meget vel være i vente.

De vrede teleselskaber har i hvert fald tidligere meldt sig klar til at hive kommunerne i retten, hvis kommunernes adfærd viser sig ulovlig.

Uenigheden om lejeprisen mellem kommuner og teleselskaber har også fået konsekvenser for mobildækningen i de danske yderområder.

For kort tid siden valgte TDC nemlig at pille en mobilmast ned i Guldborgsund kommune på Lolland-Falster i protest mod kommunens stigning i lejepriser.

Læs mere:
Ekspert: Udvikling i kommunal kartelsag er usædvanlig

Kommuner beskyldes for priskartel på mobilmaster

TDC piller kæmpemast ned i protest mod kommuner

Telefirmaer vil sagsøge kommuner for priskartel

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Paychex Europe

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-revisorer til stor statslig myndighed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S