Indisk it-kæmpe i problemer vinder kontrakt med SAS

It-kæmpen Tata TCS, der slås med at levere it til TDC, har vundet en kontrakt til en værdi af 'flere millioner dollars' om at levere it til SAS.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

It-kæmpen Tata TCS, der slås med overtagelsen af it-kontrakter for milliarder hos TDC, skal levere it-applikationsløsninger for en værdi af "flere millioner af dollars" hos SAS.

Konkret er der tale om et af firmaet egenudviklet finans- og regnskabssystem, som SAS vil benytte i mere end omkring 30 lande.

Aftalen betyder, at Tata TCS ud over at implementere det cloud-basererede regnskabssystem skal levere infrastruktur, vedligeholdelse og udvikling på flere typer af platforme i hele kontraktperioden, der løber i flere år.

Værdien af aftalen ønsker Tata TCS ifølge firmaets danske PR-bureau ikke at kommentere i detaljer, men oplyser, at "det er en aftale, der er flere millioner dollars værd."

Kontrakten mellem SAS og Tata TCS træder i kraft med øjeblikkelig virkning og omfatter ikke personalerelaterede ændringer.

SAS har allerede for år tilbage outsourcet firmaets it-systemer og medarbejdere til CSC, hvor de arbejder i datterselskabet CSC Airline Solutions.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos