Indisk it-kæmpe i problemer vinder kontrakt med SAS

It-kæmpen Tata TCS, der slås med at levere it til TDC, har vundet en kontrakt til en værdi af 'flere millioner dollars' om at levere it til SAS.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

It-kæmpen Tata TCS, der slås med overtagelsen af it-kontrakter for milliarder hos TDC, skal levere it-applikationsløsninger for en værdi af "flere millioner af dollars" hos SAS.

Konkret er der tale om et af firmaet egenudviklet finans- og regnskabssystem, som SAS vil benytte i mere end omkring 30 lande.

Aftalen betyder, at Tata TCS ud over at implementere det cloud-basererede regnskabssystem skal levere infrastruktur, vedligeholdelse og udvikling på flere typer af platforme i hele kontraktperioden, der løber i flere år.

Værdien af aftalen ønsker Tata TCS ifølge firmaets danske PR-bureau ikke at kommentere i detaljer, men oplyser, at "det er en aftale, der er flere millioner dollars værd."

Kontrakten mellem SAS og Tata TCS træder i kraft med øjeblikkelig virkning og omfatter ikke personalerelaterede ændringer.

SAS har allerede for år tilbage outsourcet firmaets it-systemer og medarbejdere til CSC, hvor de arbejder i datterselskabet CSC Airline Solutions.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo