Indisk it-kæmpe i problemer vinder kontrakt med SAS

It-kæmpen Tata TCS, der slås med at levere it til TDC, har vundet en kontrakt til en værdi af 'flere millioner dollars' om at levere it til SAS.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

It-kæmpen Tata TCS, der slås med overtagelsen af it-kontrakter for milliarder hos TDC, skal levere it-applikationsløsninger for en værdi af "flere millioner af dollars" hos SAS.

Konkret er der tale om et af firmaet egenudviklet finans- og regnskabssystem, som SAS vil benytte i mere end omkring 30 lande.

Aftalen betyder, at Tata TCS ud over at implementere det cloud-basererede regnskabssystem skal levere infrastruktur, vedligeholdelse og udvikling på flere typer af platforme i hele kontraktperioden, der løber i flere år.

Værdien af aftalen ønsker Tata TCS ifølge firmaets danske PR-bureau ikke at kommentere i detaljer, men oplyser, at "det er en aftale, der er flere millioner dollars værd."

Kontrakten mellem SAS og Tata TCS træder i kraft med øjeblikkelig virkning og omfatter ikke personalerelaterede ændringer.

SAS har allerede for år tilbage outsourcet firmaets it-systemer og medarbejdere til CSC, hvor de arbejder i datterselskabet CSC Airline Solutions.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec