Pas på: Fup-butik fortæller hackere, hvor du er

Sikkerhedsfirma har opdaget malware forklædt som e-butik, der regelmæssigt sender din placering til en fjernserver.

Artikel top billede

Læs også:
Ondsindede Android-apps er fordoblet på en måned

Fup-app til Android: Sådan stjæler den penge fra dig

Nyt Android-spil rammer brugeren på pengepungen

Endnu en fup-app til Android-platformen har set dagens lys. 

Den ondsindede app narrer dig til at tro, at den er beregnet til e-handel.

Ifølge BitDefender Labs er app'en dog langt fra nogen e-butik.

Den fisker i stedet data om din placering og netværksoperatør, der herefter bliver sendt til en fjernserver via internetforbindelsen på din telefon eller tablet.

Formål uvist

Hvad bagmændene skal bruge oplysningerne til, står endnu ikke klart. 

BitDefender konkluderer dog på firmaets blog, at de inficerede enheder fungerer som pejlemærker og oplyser hackerne om placeringen af visse trådløse netværk og de frekvenser, der bliver brugt til at kommunikere til og fra netværket.

Den lette spyware har ingen brugergrænseflade og den kører så effektivt i baggrunden, at den i sidste ende vil blive lagt ind i andre apps, vurderer Bitdefender.

Omfanget af mobil malware vokser hele tiden, og det meste er rettet imod Android, som er det førende operativsystem til smartphones.

Læs også:
Ondsindede Android-apps er fordoblet på en måned

Fup-app til Android: Sådan stjæler den penge fra dig

Nyt Android-spil rammer brugeren på pengepungen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job