Nyt Android-spil rammer brugeren på pengepungen

Ny app i Google Play skjuler sig bag spil og malker folk for penge.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor kæmper Google fortsat med Android-malware

Det vælter ind med malware på din Android-mobil

Overblik: Så usikker er din Android-telefon

En ny trojansk hest huserer i Google Play, og den kan betyde skyhøje telefonregninger for de folk, der downloader app'en.

Denne gang er der ifølge sikkerhedsfirmaet Sophos tale om det kinesiske spil The Roar of the Pharaoh, som i virkeligheden malker brugeren for penge.

App'en sender i smug beskeder til overtakserede sms-tjenester og aflurer brugerens egne beskeder.

Folk, der gerne vil spille det originale spil, bliver let narret af den trojanske hest, fordi det originale spil slet ikke bliver distribueret via Google Play.

Android-platformen er mest udsat

Angrebet viser, at cyberkriminelle har set sig lune på Android-platformen i forhold til andre mobile styresystemer.

Det kan skyldes det åbne kodemiljø, som kendertegner Android i forhold til eksempelvis den mere lukkede iOS-platform, medmindre den er jailbreaket.

"Apple er gode til at sørge for, at den software, der kommer ind, er godkendt og sikkerhedstjekket, hvor Android er mere åbent," siger Dennis Wøldike, som er administrerende direktør i it-sikkerhedsfirmaet Infinitgate, der distribuerer Sophos i Danmark.

Sikkerhedsekspert Lars Neupart fra sikkerhedsvirksomheden Neupart, mener også, at Apple har et lille forspring i forhold til Google, når det kommer til app-sikkerhed.

"De sidder lidt hårdere på deres app store, end Google gør. Man kan dog godt lukke en android-enhed ned, så den kun kan få apps fra en bestemt app store," forklarer han.

Det kræver, at man lægger en såkaldt policy management app ind og styrer den fra centralt hold. Det er der dog ikke mange, der har gjort, lyder det ifølge Lars Neupart. 

"Så fordi det er mere åbent, er der flere muligheder. Du kan i princippet hente en app alle mulige steder fra med en android-enhed. Det gør også, at det bliver lettere at snige malware ind end på en iOS-enhed, som ikke er jailbreaket," siger han.

Brug din sunde fornuft

Dennis Wøldike siger, at der tidligere har været et lignende angreb i Skandinavien, dog i mindre omfang, og han tror, at vi vil se flere lignende angreb i fremtiden.

Lars Neupart maner dog til besindighed og appellerer brugerne til at udvise skepsis, når de henter apps, især hvis det foregår uden for Google Play.

"Google har ligesom Apple også forholdsvis hurtigt fjernet apps, hvis der har været mistanke om, at der er noget galt," siger han.

Selvom flere sikkerhedsproducenter er begyndt at markedsføre sikkerhedspakker til telefonerne, mener Lars Neupart, at det er vigtigere lige nu at være kritisk og følge med, når man henter apps til sin smartphone.

"Vi får nok brug for dem på et tidspunkt, men lige nu er det ikke den oplagte anbefaling at sige, at alle smartphones skal have en stor sikkerhedspakke ind at ligge på sin telefon. Der er ikke grund til at panikke over det her," siger han.

I stedet henviser Lars Neupart virksomheder, der administrerer Android-enheder, til at fokusere på at beskytte data på telefonen eller tablet-computeren, hvis en af disse forsvinder. 

"Enheder, der forsvinder, er lige nu en større trussel end malware, så husk at have remote wipe klar," siger han. 

Læs også:

Derfor kæmper Google fortsat med Android-malware

Det vælter ind med malware på din Android-mobil

Overblik: Så usikker er din Android-telefon

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car