Så mange offentlige it-systemer har Danmark

Et udtræk giver et praj om antallet af nuværende og tidligere offentlige it-systemer i Danmark.

Artikel top billede

6.817.

Så mange it-systemer findes der i et udtræk fra Statens Arkiver under Rigsarkivet, som Computerworld har fået tilsendt.

Oplysningerne stammer dels fra de anmeldelser af nye it-systemer, som statslige myndigheder skal indsende til Statens Arkiver, dels fra de tilsyn som Statens Arkiver jævnligt gennemfører med både statslige myndigheder, regioner og kommuner.

Det oplyser arkivchef Kirsten Villadsen Kristmar fra Bevarings- og Kassationsafdelingen hos Rigsarkivet.

Formålet

Statens Arkivers formål med at indhente oplysningerne er at give mulighed for:

- at tage stilling til fra hvilke systemer, der skal arkiveres data.

- at sikre, at der kan konverteres data fra statslige systemer til det bevaringsformat, som Statens Arkiver anvender.

- at sikre, at data faktisk bliver afleveret til Statens Arkiver.

"Vi er i gang med et tilsyn med regionerne, som vi afrapporterer i løbet af efteråret, og vi skal i gang med et tilsyn med staten, som vi forventer at afrapportere i første halvår af 2013," forklarer Kirsten Villadsen Kristmar.

Udtrækket indeholder oplysninger om alle de statslige systemer, som Statens Arkiver har kendskab til, og de kommunale og regionale systemer, som de modtager data fra.

Bruges af flere myndigheder

"Det gælder for flere af systemerne, at de anvendes eller har været anvendt af flere myndigheder, men udtrækket modtager kun navnet på én af disse myndigheder (den yngste), forklarer arkivarchefen.

For eksempel er ESDH-systemet "Ny foged" kun registreret under Københavns Byret, selvom det anvendes af alle byretter, påpeger hun.

Hun gør dog opmærksom på at antal systemer ikke skal læses ned i decimaler, da enkelte systemer af forskellige årsager kan optræde to gange på listen.

Du kan i øvrigt læse mere om den offentlige forvaltnings it-anvendelse set fra Statens Arkivers side her.

Du kan selv tjekke udtrækket senere her på Computerworld.dk

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job