Så mange offentlige it-systemer har Danmark

Et udtræk giver et praj om antallet af nuværende og tidligere offentlige it-systemer i Danmark.

Artikel top billede

6.817.

Så mange it-systemer findes der i et udtræk fra Statens Arkiver under Rigsarkivet, som Computerworld har fået tilsendt.

Oplysningerne stammer dels fra de anmeldelser af nye it-systemer, som statslige myndigheder skal indsende til Statens Arkiver, dels fra de tilsyn som Statens Arkiver jævnligt gennemfører med både statslige myndigheder, regioner og kommuner.

Det oplyser arkivchef Kirsten Villadsen Kristmar fra Bevarings- og Kassationsafdelingen hos Rigsarkivet.

Formålet

Statens Arkivers formål med at indhente oplysningerne er at give mulighed for:

- at tage stilling til fra hvilke systemer, der skal arkiveres data.

- at sikre, at der kan konverteres data fra statslige systemer til det bevaringsformat, som Statens Arkiver anvender.

- at sikre, at data faktisk bliver afleveret til Statens Arkiver.

"Vi er i gang med et tilsyn med regionerne, som vi afrapporterer i løbet af efteråret, og vi skal i gang med et tilsyn med staten, som vi forventer at afrapportere i første halvår af 2013," forklarer Kirsten Villadsen Kristmar.

Udtrækket indeholder oplysninger om alle de statslige systemer, som Statens Arkiver har kendskab til, og de kommunale og regionale systemer, som de modtager data fra.

Bruges af flere myndigheder

"Det gælder for flere af systemerne, at de anvendes eller har været anvendt af flere myndigheder, men udtrækket modtager kun navnet på én af disse myndigheder (den yngste), forklarer arkivarchefen.

For eksempel er ESDH-systemet "Ny foged" kun registreret under Københavns Byret, selvom det anvendes af alle byretter, påpeger hun.

Hun gør dog opmærksom på at antal systemer ikke skal læses ned i decimaler, da enkelte systemer af forskellige årsager kan optræde to gange på listen.

Du kan i øvrigt læse mere om den offentlige forvaltnings it-anvendelse set fra Statens Arkivers side her.

Du kan selv tjekke udtrækket senere her på Computerworld.dk

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS