Så mange offentlige it-systemer har Danmark

Et udtræk giver et praj om antallet af nuværende og tidligere offentlige it-systemer i Danmark.

Artikel top billede

6.817.

Så mange it-systemer findes der i et udtræk fra Statens Arkiver under Rigsarkivet, som Computerworld har fået tilsendt.

Oplysningerne stammer dels fra de anmeldelser af nye it-systemer, som statslige myndigheder skal indsende til Statens Arkiver, dels fra de tilsyn som Statens Arkiver jævnligt gennemfører med både statslige myndigheder, regioner og kommuner.

Det oplyser arkivchef Kirsten Villadsen Kristmar fra Bevarings- og Kassationsafdelingen hos Rigsarkivet.

Formålet

Statens Arkivers formål med at indhente oplysningerne er at give mulighed for:

- at tage stilling til fra hvilke systemer, der skal arkiveres data.

- at sikre, at der kan konverteres data fra statslige systemer til det bevaringsformat, som Statens Arkiver anvender.

- at sikre, at data faktisk bliver afleveret til Statens Arkiver.

"Vi er i gang med et tilsyn med regionerne, som vi afrapporterer i løbet af efteråret, og vi skal i gang med et tilsyn med staten, som vi forventer at afrapportere i første halvår af 2013," forklarer Kirsten Villadsen Kristmar.

Udtrækket indeholder oplysninger om alle de statslige systemer, som Statens Arkiver har kendskab til, og de kommunale og regionale systemer, som de modtager data fra.

Bruges af flere myndigheder

"Det gælder for flere af systemerne, at de anvendes eller har været anvendt af flere myndigheder, men udtrækket modtager kun navnet på én af disse myndigheder (den yngste), forklarer arkivarchefen.

For eksempel er ESDH-systemet "Ny foged" kun registreret under Københavns Byret, selvom det anvendes af alle byretter, påpeger hun.

Hun gør dog opmærksom på at antal systemer ikke skal læses ned i decimaler, da enkelte systemer af forskellige årsager kan optræde to gange på listen.

Du kan i øvrigt læse mere om den offentlige forvaltnings it-anvendelse set fra Statens Arkivers side her.

Du kan selv tjekke udtrækket senere her på Computerworld.dk

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S