Prosa: Danske it-firmaer dropper overenskomst

Op imod halvdelen af de danske it-medarbejere er ikke dækket af en overenskomst.

Artikel top billede

Konflikten mellem Vejlegården og 3F har skabt fokus på den såkaldte danske model, hvor arbejdsgivere og arbejdstagernes organisationerne selv aftaler rammerne for løn og arbejdsvilkår.

Men langt fra hele it-branchen har taget modellen til sig, lyder det fra Prosas næstformand Hanne Lykke Jespersen.

"En del af it-virksomhederne har slet ikke en overenskomst," påpeger Hanne Lykke Jespersen, der løst anslår, at op imod hver anden it-medarbejdere slet ikke er underlagt en overenskomst.

Og i sidste ende kan det blive et problem al den stund, at danske it-arbejdspladser flyttes til udlandet i stor stil.

"Derfor kan medarbejdere i sidste ende være overladt til reglerne i funktionærloven," forklarer hun.

Prosa er ikke Krifa

I øvrigt er Prosa ligesom Krifa ikke med i de store forbund. Men forskellen er den, at Prosa aldrig ville finde på at dumpe en overenskomst.

Faktisk var det modsatte tilfældet under CSC-konflikten, hvor CSC-ledelsen ville have de ansatte over på en ringere HK-overenskomst, forklarer Hanne Lykke Jespersen.

Endelig påpeger hun, at i Kristelig fagbevægelse er både lønmodtagere og arbejdsgivere organiseret sammen.

To organisationer tavse

Computerworld har forsøgt at indhente kommentarer fra ITEK under Dansk Industri, der henviste til Dansk Arbejdsgiverforening.

Herfra lyder det:

"Vi har ikke så meget at sige. Hovedkonflikten ligger mellem en Arbejdsgiverforening uden for DA og vi kommenterer sædvanligvis ikke sådanne konflikter," skriver underdirektør Svend Bie i en mail til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job