Prosa: Danske it-firmaer dropper overenskomst

Op imod halvdelen af de danske it-medarbejere er ikke dækket af en overenskomst.

Artikel top billede

Konflikten mellem Vejlegården og 3F har skabt fokus på den såkaldte danske model, hvor arbejdsgivere og arbejdstagernes organisationerne selv aftaler rammerne for løn og arbejdsvilkår.

Men langt fra hele it-branchen har taget modellen til sig, lyder det fra Prosas næstformand Hanne Lykke Jespersen.

"En del af it-virksomhederne har slet ikke en overenskomst," påpeger Hanne Lykke Jespersen, der løst anslår, at op imod hver anden it-medarbejdere slet ikke er underlagt en overenskomst.

Og i sidste ende kan det blive et problem al den stund, at danske it-arbejdspladser flyttes til udlandet i stor stil.

"Derfor kan medarbejdere i sidste ende være overladt til reglerne i funktionærloven," forklarer hun.

Prosa er ikke Krifa

I øvrigt er Prosa ligesom Krifa ikke med i de store forbund. Men forskellen er den, at Prosa aldrig ville finde på at dumpe en overenskomst.

Faktisk var det modsatte tilfældet under CSC-konflikten, hvor CSC-ledelsen ville have de ansatte over på en ringere HK-overenskomst, forklarer Hanne Lykke Jespersen.

Endelig påpeger hun, at i Kristelig fagbevægelse er både lønmodtagere og arbejdsgivere organiseret sammen.

To organisationer tavse

Computerworld har forsøgt at indhente kommentarer fra ITEK under Dansk Industri, der henviste til Dansk Arbejdsgiverforening.

Herfra lyder det:

"Vi har ikke så meget at sige. Hovedkonflikten ligger mellem en Arbejdsgiverforening uden for DA og vi kommenterer sædvanligvis ikke sådanne konflikter," skriver underdirektør Svend Bie i en mail til Computerworld.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland