Sådan får du OL live på din tablet

Nu behøver du ikke længere nøjes med at følge de olympiske sportsgrene, tv-stationerne har valgt at sende.

Artikel top billede

Foto: London 2012

Computerworld i London: For første gang i OL's historie kan du nemlig på nettet vælge mellem helt op til 12 discipliner, der afvikles samtidig. Så er svømning ikke lige dig, slukker du bare tv'et og finder en fodboldkamp eller et atlektik-event på nettet.

Midt i årets olympiske værtsby finder vi heltene, der giver dig kontrol med de olympiske leges mange konkurrencer. I et topsikret og godt skjult datacenter i Londons East End sørger Khurram Siddiqui og hans team fra iStreamPlanet for at kompimere så mange live videosignaler til diverse websites, så verdens befolkning selv kan streame lige nøjagtig de disicipliner, de er interesserede i at se.

Fra stadion til din tablet

Det er OBS (Olympic Broadcasting Services), der filmer alle sportsbegivenhederne under OL. Organisationen har allieret sig med EBU (European Broadcasting Union), som har gode satellit-forbindelser, for at få distribueret live-optagelserne til tv-stationer og broadcastere via satellit-signaler.

På toppen af Interxions datacenter, som huser iStreamPlanet, sidder store satellitmodtagere, der gør Khurram Siddiqui og hans folk i stand til effektivt og sikkert at hente de olympiske videosignaler ind i realtime.

I samme øjeblik, dataene modtages hos iStreamPlanet, komprimeres de til seks forskellige bitrates og tre forskellige formater. Det betyder, at du som kunde med en 3G-forbindelse kan streame OL i en kvalitet, der ikke kræver større download-hastigheder, end du kan trække på et 3G-netværk. Samtidig skal brugeren med den ekstremt hurtige bredbåndsforbindelse hjemme på parcellen ikke trækkes med 3G-brugernes lavere billedkvalitet. Han kan stadig få kvalitetsvideo i HD på sin bærbare computer.

De mange streaming-afspillere, som iStreamPlanet har udviklet og leverer signal til under OL, understøtter både Apple-, Android- og Microsoft-produkter. Så ejerne af størstedelen af verdens mobile devices i form af laptops, telefoner og tablets vil selv kunne bestemme, hvilke olympiske discipliner de vil følge.

iStreamPlanet leverer dog kun 12 simultane signaler, så på de tidspunkter under OL 2012, hvor der afvikles mere end 12 discipliner samtidig, må du dog stadig acceptere en vis udvælgelse foretaget af broadcasterne. Men aldrig før har så store dele af OL været frit tilgængeligt live.

På grund af en masse reklameregler i forbindelse med det olympiske brand må Khurram Siddiqui ikke sætte navne på de kunder, iStreamPlanet leverer OL-video til.

Computerworld har dog selv fundet følgende site, hvorfra du kan streame størstedelen af årets OL-begivenheder. Desuden arkiveres tidligere events, så er du gået glip af roning eller håndbold de sidste dage, kan også de ses på denne side.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS