Sådan får du OL live på din tablet

Nu behøver du ikke længere nøjes med at følge de olympiske sportsgrene, tv-stationerne har valgt at sende.

Artikel top billede

Foto: London 2012

Computerworld i London: For første gang i OL's historie kan du nemlig på nettet vælge mellem helt op til 12 discipliner, der afvikles samtidig. Så er svømning ikke lige dig, slukker du bare tv'et og finder en fodboldkamp eller et atlektik-event på nettet.

Midt i årets olympiske værtsby finder vi heltene, der giver dig kontrol med de olympiske leges mange konkurrencer. I et topsikret og godt skjult datacenter i Londons East End sørger Khurram Siddiqui og hans team fra iStreamPlanet for at kompimere så mange live videosignaler til diverse websites, så verdens befolkning selv kan streame lige nøjagtig de disicipliner, de er interesserede i at se.

Fra stadion til din tablet

Det er OBS (Olympic Broadcasting Services), der filmer alle sportsbegivenhederne under OL. Organisationen har allieret sig med EBU (European Broadcasting Union), som har gode satellit-forbindelser, for at få distribueret live-optagelserne til tv-stationer og broadcastere via satellit-signaler.

På toppen af Interxions datacenter, som huser iStreamPlanet, sidder store satellitmodtagere, der gør Khurram Siddiqui og hans folk i stand til effektivt og sikkert at hente de olympiske videosignaler ind i realtime.

I samme øjeblik, dataene modtages hos iStreamPlanet, komprimeres de til seks forskellige bitrates og tre forskellige formater. Det betyder, at du som kunde med en 3G-forbindelse kan streame OL i en kvalitet, der ikke kræver større download-hastigheder, end du kan trække på et 3G-netværk. Samtidig skal brugeren med den ekstremt hurtige bredbåndsforbindelse hjemme på parcellen ikke trækkes med 3G-brugernes lavere billedkvalitet. Han kan stadig få kvalitetsvideo i HD på sin bærbare computer.

De mange streaming-afspillere, som iStreamPlanet har udviklet og leverer signal til under OL, understøtter både Apple-, Android- og Microsoft-produkter. Så ejerne af størstedelen af verdens mobile devices i form af laptops, telefoner og tablets vil selv kunne bestemme, hvilke olympiske discipliner de vil følge.

iStreamPlanet leverer dog kun 12 simultane signaler, så på de tidspunkter under OL 2012, hvor der afvikles mere end 12 discipliner samtidig, må du dog stadig acceptere en vis udvælgelse foretaget af broadcasterne. Men aldrig før har så store dele af OL været frit tilgængeligt live.

På grund af en masse reklameregler i forbindelse med det olympiske brand må Khurram Siddiqui ikke sætte navne på de kunder, iStreamPlanet leverer OL-video til.

Computerworld har dog selv fundet følgende site, hvorfra du kan streame størstedelen af årets OL-begivenheder. Desuden arkiveres tidligere events, så er du gået glip af roning eller håndbold de sidste dage, kan også de ses på denne side.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse