Her dominerer kvinderne på it-uddannelserne

Flere kvinder end tidligere er blevet optaget på it-uddannelser. Men det er en helt bestemt form for it-fag, de går efter.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Læs også:

Her vil de unge
studere it i Danmark

Det er blevet sexet
at læse it

3,7 procent af de kvindelige ansøgere, der i dag har fået besked om, at de er blevet optaget på en videregående uddannelse, har valgt en it-uddannelse. 

Det lyder ikke af meget, men optaget af kvinder udgør alligevel næsten 29 procent af de i alt 4.528 studerende, som har fået brev om, at de er blevet optaget på en af it-uddannelserne i Danmark.

Humaniora hitter

Ikke overraskende er det overvejende de humanistiske it-uddannelser, der tiltrækker pigerne. Det viser en gennemgang af ministeriets tal, som Computerworld har gransket.

På Aalborg Universitets afdeling i København er mere end otte ud af 10 kommende studerende på Humanistisk Informatik således kvinder.

Også på afdelingen i Aalborg er der markant flere kvinder end mænd. Her udgør fordelingen cirka 60-40 i kvindernes favør.

Nej tak til naturvidenskab

På de mere naturvidenskabelige uddannelser ser billedet til gengæld helt anderledes ud.

Det er for eksempel "Civilingeniør i Internetteknologier og Computersystemer" ved Aalborg Universitet og datamatiker-uddannelsen i Næstved. 

Her er der ingen kvinder overhovedet, som er kommet ind.

Andelen af kvinder, der søger it-fagene, er småt stigende. I år var 29 procent af it-ansøgerne kvinder. De forudgående år har tallet ligget på 27-28 procent.

Du kan se fordelingen af mænd og kvinder på det interaktive kort herunder. De grønne mærker viser de uddannelser, hvor der er optaget flere kvinder end mænd:


Læs også:

Stor stigning: Her vil de unge studere it i Danmark

Det er blevet sexet at læse it

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S