Her dominerer kvinderne på it-uddannelserne

Flere kvinder end tidligere er blevet optaget på it-uddannelser. Men det er en helt bestemt form for it-fag, de går efter.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Læs også:

Her vil de unge
studere it i Danmark

Det er blevet sexet
at læse it

3,7 procent af de kvindelige ansøgere, der i dag har fået besked om, at de er blevet optaget på en videregående uddannelse, har valgt en it-uddannelse. 

Det lyder ikke af meget, men optaget af kvinder udgør alligevel næsten 29 procent af de i alt 4.528 studerende, som har fået brev om, at de er blevet optaget på en af it-uddannelserne i Danmark.

Humaniora hitter

Ikke overraskende er det overvejende de humanistiske it-uddannelser, der tiltrækker pigerne. Det viser en gennemgang af ministeriets tal, som Computerworld har gransket.

På Aalborg Universitets afdeling i København er mere end otte ud af 10 kommende studerende på Humanistisk Informatik således kvinder.

Også på afdelingen i Aalborg er der markant flere kvinder end mænd. Her udgør fordelingen cirka 60-40 i kvindernes favør.

Nej tak til naturvidenskab

På de mere naturvidenskabelige uddannelser ser billedet til gengæld helt anderledes ud.

Det er for eksempel "Civilingeniør i Internetteknologier og Computersystemer" ved Aalborg Universitet og datamatiker-uddannelsen i Næstved. 

Her er der ingen kvinder overhovedet, som er kommet ind.

Andelen af kvinder, der søger it-fagene, er småt stigende. I år var 29 procent af it-ansøgerne kvinder. De forudgående år har tallet ligget på 27-28 procent.

Du kan se fordelingen af mænd og kvinder på det interaktive kort herunder. De grønne mærker viser de uddannelser, hvor der er optaget flere kvinder end mænd:


Læs også:

Stor stigning: Her vil de unge studere it i Danmark

Det er blevet sexet at læse it

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S