Se billederne: Her er den nye iPhone 5

Se de første smug-billeder af den nye iPhone 5.

Artikel top billede

Apple vil angiveligt løfte sløret for den nye iPhone 5 til september, hvilket du kan læse mere om her.

Vi behøver dog ikke at vente i halvanden måned endnu for at få en ide om, hvordan den nye iPhone 5 kommer til at se ud - heller ikke selv om Apple traditionen tro officielt holder kortene særdeles tæt ind til kroppen.

Den japanske reparatør-butik iLab Factory hævder i hvert fald, at den har samlet et eksemplar af den kommende iPhone 5.

Samlet af stumper

Det er sket ved hjælp af dele, som iLab har fået fingre i fra de kinesiske samlefabrikker, som for tiden er i fuld sving med at bygge iPhone 5'ere for Apple.

Angiveligt er der tale om de hidtil mest detaljerede og virkeligheds-tro billeder af den kommende iPhone 5, hvis udseende ellers har været omgærdet af mange gætterier og gisninger.

Står billederne til troende, vil den kommende iPhone 5 få en stor skærm, et to-farvet chassis samt et væsentligt mindre dock-stik end de tidligere iPhone-udgaver.

Samtidig ser det ud til, at front-kameraet er flyttet ind til midten af telefonen, mens hovedtelefon-stikket er flyttet ned i bunden af telefonen.

Du kan se billederne af den smug-samlede iPhone 5 her.

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S