Se billederne: Her er den nye iPhone 5

Se de første smug-billeder af den nye iPhone 5.

Artikel top billede

Apple vil angiveligt løfte sløret for den nye iPhone 5 til september, hvilket du kan læse mere om her.

Vi behøver dog ikke at vente i halvanden måned endnu for at få en ide om, hvordan den nye iPhone 5 kommer til at se ud - heller ikke selv om Apple traditionen tro officielt holder kortene særdeles tæt ind til kroppen.

Den japanske reparatør-butik iLab Factory hævder i hvert fald, at den har samlet et eksemplar af den kommende iPhone 5.

Samlet af stumper

Det er sket ved hjælp af dele, som iLab har fået fingre i fra de kinesiske samlefabrikker, som for tiden er i fuld sving med at bygge iPhone 5'ere for Apple.

Angiveligt er der tale om de hidtil mest detaljerede og virkeligheds-tro billeder af den kommende iPhone 5, hvis udseende ellers har været omgærdet af mange gætterier og gisninger.

Står billederne til troende, vil den kommende iPhone 5 få en stor skærm, et to-farvet chassis samt et væsentligt mindre dock-stik end de tidligere iPhone-udgaver.

Samtidig ser det ud til, at front-kameraet er flyttet ind til midten af telefonen, mens hovedtelefon-stikket er flyttet ned i bunden af telefonen.

Du kan se billederne af den smug-samlede iPhone 5 her.

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    Roskilde Universitet søger to erfarne IT-arkitekter

    Region Sjælland

    LB Forsikring

    Afdelingschef for IT ServiceDesk

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,