Vild vækst for Googles Facebook-rival - brugere strømmer ind

Antallet af brugere på globalt plan er steget med 66 procent det seneste halve år, mens antallet af brugere fra USA er steget med hele 82 procent.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Da Google+ blev ét år sidst i juni, kunne Google samtidig fejre, at antallet af det sociale netværks brugere stiger voldsomt.

Det samlede antal unikke besøgende fra USA på Google+ steg ifølge comScore fra 15,2 millioner i november 2011 til 27,7 millioner i juni i år. Det er en stigning på 82 procent.

På verdensplan steg antallet af besøgende i samme periode fra 66,7 til 110,7 millioner, hvilket er en stigning på 66 procent.

"Det er imponerende," siger analytiker Zeus Kerravala fra ZK Research. "Det ser ud til, at der trods alt er plads til en alternativ leverandør af et socialt netværk."

Tidligere på måneden var der flere gode nyheder for Google om selskabets sociale netværk. American Customer Satisfaction Index udgav resultatet af en spørgeundersøgelse, der viste, at selvom brugertilfredsstillelsen hos Facebook faldt med otte procent sidste år til 61 på en 100-pointsskala, så scorede Google+ 78 point, første gang det var med i denne spørgeundersøgelse.

Kerravala bemærker, at selvom Facebook er verdens største sociale netværk med mere end 900 millioner brugere på verdensplan, så har sitet været ude i et større stormvejr på det sidste.

Facebooks børsintroduktion gik ikke, som branche- og finansanalytikerne havde forventet. Selskabets aktie åbnede på 38 dollar per styk, men forventedes at stige til 50, 60 eller måske endda 90 dollar per aktie. Det skete som bekendt ikke. Mandag i denne uge lå Facebooks aktie på 23,30 dollar, cirka 141 kroner.

I sidste uge offentlige Facebook i forbindelse med sit første kvartalsregnskab som børsnoteret selskab et negativt resultat på 952,9 millioner kroner for andet kvartal 2012. Facebook øgede dog samtidig sin omsætning med 32 procent til 7,16 milliarder kroner, hvilket er en smule mere, end hvad analytikerne regnede med.

Med sådanne blandede resultater og en børsintroduktion, der gik dårligere end forventet, har Facebook mistet lidt af glansen, hvilket ifølge Kerravala åbner en dør for konkurrenterne.

"At folk prøver Google+, udgør afgjort en trussel for Facebook," tilføjer han. "Der kan også være det på spil, at det alternative ofte er forbundet med en vis prestige. Når nu masserne anvender Facebook, vil visse folk, der ønsker et smart alternativ, kaste sig over Google+. Hvilken teenager med respekt for sig selv gider være på et socialt netværkssite sammen med sine forældre og små søskende?

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems