Vild vækst for Googles Facebook-rival - brugere strømmer ind

Antallet af brugere på globalt plan er steget med 66 procent det seneste halve år, mens antallet af brugere fra USA er steget med hele 82 procent.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Da Google+ blev ét år sidst i juni, kunne Google samtidig fejre, at antallet af det sociale netværks brugere stiger voldsomt.

Det samlede antal unikke besøgende fra USA på Google+ steg ifølge comScore fra 15,2 millioner i november 2011 til 27,7 millioner i juni i år. Det er en stigning på 82 procent.

På verdensplan steg antallet af besøgende i samme periode fra 66,7 til 110,7 millioner, hvilket er en stigning på 66 procent.

"Det er imponerende," siger analytiker Zeus Kerravala fra ZK Research. "Det ser ud til, at der trods alt er plads til en alternativ leverandør af et socialt netværk."

Tidligere på måneden var der flere gode nyheder for Google om selskabets sociale netværk. American Customer Satisfaction Index udgav resultatet af en spørgeundersøgelse, der viste, at selvom brugertilfredsstillelsen hos Facebook faldt med otte procent sidste år til 61 på en 100-pointsskala, så scorede Google+ 78 point, første gang det var med i denne spørgeundersøgelse.

Kerravala bemærker, at selvom Facebook er verdens største sociale netværk med mere end 900 millioner brugere på verdensplan, så har sitet været ude i et større stormvejr på det sidste.

Facebooks børsintroduktion gik ikke, som branche- og finansanalytikerne havde forventet. Selskabets aktie åbnede på 38 dollar per styk, men forventedes at stige til 50, 60 eller måske endda 90 dollar per aktie. Det skete som bekendt ikke. Mandag i denne uge lå Facebooks aktie på 23,30 dollar, cirka 141 kroner.

I sidste uge offentlige Facebook i forbindelse med sit første kvartalsregnskab som børsnoteret selskab et negativt resultat på 952,9 millioner kroner for andet kvartal 2012. Facebook øgede dog samtidig sin omsætning med 32 procent til 7,16 milliarder kroner, hvilket er en smule mere, end hvad analytikerne regnede med.

Med sådanne blandede resultater og en børsintroduktion, der gik dårligere end forventet, har Facebook mistet lidt af glansen, hvilket ifølge Kerravala åbner en dør for konkurrenterne.

"At folk prøver Google+, udgør afgjort en trussel for Facebook," tilføjer han. "Der kan også være det på spil, at det alternative ofte er forbundet med en vis prestige. Når nu masserne anvender Facebook, vil visse folk, der ønsker et smart alternativ, kaste sig over Google+. Hvilken teenager med respekt for sig selv gider være på et socialt netværkssite sammen med sine forældre og små søskende?

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank