Stort EU-hackerangreb holdt hemmeligt i et år

Oplysningerne om stort hackerangreb på fremtrædende EU-politikere har været hemmeligholdt i et år.

Artikel top billede

Læs også:
Hackere fodrer Wikileaks med e-mails fra regering

Kinesiske hackere stjæler missil-data fra Indien

Avis: Hackere smadrer vandforsyning

Kinesiske hackere har ifølge det amerikanske nyhedsbureau Bloomberg angiveligt fået adgang til e-mails, der tilhører toppolitikere i EU.

Blandt ofrene finder man blandt andet Herman Van Rompuy, der er formand for Det Europæiske Råd, og EU's antiterrorkoordinator Gilles de Kerchove.

Vil hverken be- eller afkræfte angreb

Rådet, som repræsenterer alle 27 EU-medlemslande, har over for det tyske nyhedsburau DPA afvist at kommentere, hvorvidt et sådan angreb er fundet sted.

Bloomberg skriver, at informationerne stammer fra detaljerede logfiler over tilfældene, som nyhedsbureauet har fået tilsendt fra specialister hos unavngivne amerikanske efterretningstjenester.

Hackerne er ikke kun gået efter toppolitikere og embedsmænd i EU. Efter sigende har de også haft investeringsbanker og olieselskaber som mål.

Brød ind mindst fire gange

Logfilerne som Bloomberg har indsigt i, viser at hackerne fik adgang til Det Europæiske Råds mailserver første gang den 18. juli sidste år i et angreb, der varede i mindst 10 dage.

Hackerne brød ind i computerne i Det Europæiske Råd mindst fire gange for at tilegne sig interne mails i 11 af EU's økonomiske, sikkerheds- og udenrigspolitiske embedsmænd.

Angrebet, der først er blevet kendt nu, kan potentielt have givet de ubudne gæster et utilsløret billede af finanskrisens greb om Europa.

Ifølge Bloombergs oplysninger gemmer Det Europæiske Råd klassificerede oplysninger på et separat system uden internetadgang, og har strammet sine sikkerhedsforanstaltninger i de seneste par år.

Læs også:
Hackere fodrer Wikileaks med e-mails fra regering

Kinesiske hackere stjæler missil-data fra Indien

Avis: Hackere smadrer vandforsyning

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos