Stort EU-hackerangreb holdt hemmeligt i et år

Oplysningerne om stort hackerangreb på fremtrædende EU-politikere har været hemmeligholdt i et år.

Artikel top billede

Læs også:
Hackere fodrer Wikileaks med e-mails fra regering

Kinesiske hackere stjæler missil-data fra Indien

Avis: Hackere smadrer vandforsyning

Kinesiske hackere har ifølge det amerikanske nyhedsbureau Bloomberg angiveligt fået adgang til e-mails, der tilhører toppolitikere i EU.

Blandt ofrene finder man blandt andet Herman Van Rompuy, der er formand for Det Europæiske Råd, og EU's antiterrorkoordinator Gilles de Kerchove.

Vil hverken be- eller afkræfte angreb

Rådet, som repræsenterer alle 27 EU-medlemslande, har over for det tyske nyhedsburau DPA afvist at kommentere, hvorvidt et sådan angreb er fundet sted.

Bloomberg skriver, at informationerne stammer fra detaljerede logfiler over tilfældene, som nyhedsbureauet har fået tilsendt fra specialister hos unavngivne amerikanske efterretningstjenester.

Hackerne er ikke kun gået efter toppolitikere og embedsmænd i EU. Efter sigende har de også haft investeringsbanker og olieselskaber som mål.

Brød ind mindst fire gange

Logfilerne som Bloomberg har indsigt i, viser at hackerne fik adgang til Det Europæiske Råds mailserver første gang den 18. juli sidste år i et angreb, der varede i mindst 10 dage.

Hackerne brød ind i computerne i Det Europæiske Råd mindst fire gange for at tilegne sig interne mails i 11 af EU's økonomiske, sikkerheds- og udenrigspolitiske embedsmænd.

Angrebet, der først er blevet kendt nu, kan potentielt have givet de ubudne gæster et utilsløret billede af finanskrisens greb om Europa.

Ifølge Bloombergs oplysninger gemmer Det Europæiske Råd klassificerede oplysninger på et separat system uden internetadgang, og har strammet sine sikkerhedsforanstaltninger i de seneste par år.

Læs også:
Hackere fodrer Wikileaks med e-mails fra regering

Kinesiske hackere stjæler missil-data fra Indien

Avis: Hackere smadrer vandforsyning

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS