Stort EU-hackerangreb holdt hemmeligt i et år

Oplysningerne om stort hackerangreb på fremtrædende EU-politikere har været hemmeligholdt i et år.

Artikel top billede

Læs også:
Hackere fodrer Wikileaks med e-mails fra regering

Kinesiske hackere stjæler missil-data fra Indien

Avis: Hackere smadrer vandforsyning

Kinesiske hackere har ifølge det amerikanske nyhedsbureau Bloomberg angiveligt fået adgang til e-mails, der tilhører toppolitikere i EU.

Blandt ofrene finder man blandt andet Herman Van Rompuy, der er formand for Det Europæiske Råd, og EU's antiterrorkoordinator Gilles de Kerchove.

Vil hverken be- eller afkræfte angreb

Rådet, som repræsenterer alle 27 EU-medlemslande, har over for det tyske nyhedsburau DPA afvist at kommentere, hvorvidt et sådan angreb er fundet sted.

Bloomberg skriver, at informationerne stammer fra detaljerede logfiler over tilfældene, som nyhedsbureauet har fået tilsendt fra specialister hos unavngivne amerikanske efterretningstjenester.

Hackerne er ikke kun gået efter toppolitikere og embedsmænd i EU. Efter sigende har de også haft investeringsbanker og olieselskaber som mål.

Brød ind mindst fire gange

Logfilerne som Bloomberg har indsigt i, viser at hackerne fik adgang til Det Europæiske Råds mailserver første gang den 18. juli sidste år i et angreb, der varede i mindst 10 dage.

Hackerne brød ind i computerne i Det Europæiske Råd mindst fire gange for at tilegne sig interne mails i 11 af EU's økonomiske, sikkerheds- og udenrigspolitiske embedsmænd.

Angrebet, der først er blevet kendt nu, kan potentielt have givet de ubudne gæster et utilsløret billede af finanskrisens greb om Europa.

Ifølge Bloombergs oplysninger gemmer Det Europæiske Råd klassificerede oplysninger på et separat system uden internetadgang, og har strammet sine sikkerhedsforanstaltninger i de seneste par år.

Læs også:
Hackere fodrer Wikileaks med e-mails fra regering

Kinesiske hackere stjæler missil-data fra Indien

Avis: Hackere smadrer vandforsyning

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Senior it-projektleder med international sigte til Koncern It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect