Stort EU-hackerangreb holdt hemmeligt i et år

Oplysningerne om stort hackerangreb på fremtrædende EU-politikere har været hemmeligholdt i et år.

Artikel top billede

Læs også:
Hackere fodrer Wikileaks med e-mails fra regering

Kinesiske hackere stjæler missil-data fra Indien

Avis: Hackere smadrer vandforsyning

Kinesiske hackere har ifølge det amerikanske nyhedsbureau Bloomberg angiveligt fået adgang til e-mails, der tilhører toppolitikere i EU.

Blandt ofrene finder man blandt andet Herman Van Rompuy, der er formand for Det Europæiske Råd, og EU's antiterrorkoordinator Gilles de Kerchove.

Vil hverken be- eller afkræfte angreb

Rådet, som repræsenterer alle 27 EU-medlemslande, har over for det tyske nyhedsburau DPA afvist at kommentere, hvorvidt et sådan angreb er fundet sted.

Bloomberg skriver, at informationerne stammer fra detaljerede logfiler over tilfældene, som nyhedsbureauet har fået tilsendt fra specialister hos unavngivne amerikanske efterretningstjenester.

Hackerne er ikke kun gået efter toppolitikere og embedsmænd i EU. Efter sigende har de også haft investeringsbanker og olieselskaber som mål.

Brød ind mindst fire gange

Logfilerne som Bloomberg har indsigt i, viser at hackerne fik adgang til Det Europæiske Råds mailserver første gang den 18. juli sidste år i et angreb, der varede i mindst 10 dage.

Hackerne brød ind i computerne i Det Europæiske Råd mindst fire gange for at tilegne sig interne mails i 11 af EU's økonomiske, sikkerheds- og udenrigspolitiske embedsmænd.

Angrebet, der først er blevet kendt nu, kan potentielt have givet de ubudne gæster et utilsløret billede af finanskrisens greb om Europa.

Ifølge Bloombergs oplysninger gemmer Det Europæiske Råd klassificerede oplysninger på et separat system uden internetadgang, og har strammet sine sikkerhedsforanstaltninger i de seneste par år.

Læs også:
Hackere fodrer Wikileaks med e-mails fra regering

Kinesiske hackere stjæler missil-data fra Indien

Avis: Hackere smadrer vandforsyning

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S