Microsoft jubler: Så mange tilmeldte sig Outlook.com på seks timer

Microsofts modernisering af Hotmail er kommet godt fra start.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mere end én million mennesker tilmeldte sig Microsofts nye webmail-service, Outlook.com, på lanceringsdagen.

Det oplyser Microsoft i et tweet, seks timer efter Outlook.com blev lanceret.

"En million mennesker har tilmeldt sig en ny, moderne e-mailoplevelse på Outlook.com," skriver selskabet tirsdag.

Microsoft lancerede et såkaldt smugkig på den forbrugerorienterede webmail-service tirsdag cirka klokken 18 dansk tid.

En million tilmeldte udgør cirka 0,3 procent af de 324 millioner mennesker, der ifølge comScore brugte Hotmail i juni.

Det er selvfølgelig muligt, at nogle af dem er helt nye brugere, men det er sandsynligt, at de fleste af denne ene million tilmeldte Outlook.com-brugere i forvejen var i folden hos Microsoft.

Stor modernisering

Det kan godt være, at en del af Microsofts formål med Outlook.com er at tage kampen op mod konkurrenten Google, som estimeres at have 277 millioner aktive brugere af sin webmail-service, Gmail, men Outlook.com er grundlæggende en større modernisering af Hotmail, der vil blive sendt på pension på et tidspunkt.

Microsoft købte Hotmail i 1997 for cirka 2,4 milliarder kroner, et år efter tjenestenførst blev lanceret, men servicen anses stadig vidt og bredt for at være uprofessionel og meget udsat for spam.

Selvom Microsoft har gjort væsentlige fremskridt med hensyn til at bekæmpe spam og introduceret mange avancerede funktioner, så vil brandet for altid være belastet, vurderer visse analytikere.

Det er i løbet af den indledende smugkig-periode valgfrit, om man som eksisterende Hotmail-bruger vil anvende Outlook.com, men på et eller andet tidspunkt vil alle Hotmail-brugere blive tvunget over på den nye brugergrænseflade.

Man vil dog for altid kunne beholde sin gamle e-mailadresse, ligegyldig om det drejer sig om en konto hos hotmail.com, live.com eller msn.com.

Slut med Hotmail - Her er Microsofts nye Outlook.com

Oversat af Thomas Bøndergaard

LB Forsikring

Digital delivery manager

Københavnsområdet

Supporters A/S

It-driftskonsulent på Sjælland

Region Sjælland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job