Microsoft jubler: Så mange tilmeldte sig Outlook.com på seks timer

Microsofts modernisering af Hotmail er kommet godt fra start.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mere end én million mennesker tilmeldte sig Microsofts nye webmail-service, Outlook.com, på lanceringsdagen.

Det oplyser Microsoft i et tweet, seks timer efter Outlook.com blev lanceret.

"En million mennesker har tilmeldt sig en ny, moderne e-mailoplevelse på Outlook.com," skriver selskabet tirsdag.

Microsoft lancerede et såkaldt smugkig på den forbrugerorienterede webmail-service tirsdag cirka klokken 18 dansk tid.

En million tilmeldte udgør cirka 0,3 procent af de 324 millioner mennesker, der ifølge comScore brugte Hotmail i juni.

Det er selvfølgelig muligt, at nogle af dem er helt nye brugere, men det er sandsynligt, at de fleste af denne ene million tilmeldte Outlook.com-brugere i forvejen var i folden hos Microsoft.

Stor modernisering

Det kan godt være, at en del af Microsofts formål med Outlook.com er at tage kampen op mod konkurrenten Google, som estimeres at have 277 millioner aktive brugere af sin webmail-service, Gmail, men Outlook.com er grundlæggende en større modernisering af Hotmail, der vil blive sendt på pension på et tidspunkt.

Microsoft købte Hotmail i 1997 for cirka 2,4 milliarder kroner, et år efter tjenestenførst blev lanceret, men servicen anses stadig vidt og bredt for at være uprofessionel og meget udsat for spam.

Selvom Microsoft har gjort væsentlige fremskridt med hensyn til at bekæmpe spam og introduceret mange avancerede funktioner, så vil brandet for altid være belastet, vurderer visse analytikere.

Det er i løbet af den indledende smugkig-periode valgfrit, om man som eksisterende Hotmail-bruger vil anvende Outlook.com, men på et eller andet tidspunkt vil alle Hotmail-brugere blive tvunget over på den nye brugergrænseflade.

Man vil dog for altid kunne beholde sin gamle e-mailadresse, ligegyldig om det drejer sig om en konto hos hotmail.com, live.com eller msn.com.

Slut med Hotmail - Her er Microsofts nye Outlook.com

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S