Microsoft jubler: Så mange tilmeldte sig Outlook.com på seks timer

Microsofts modernisering af Hotmail er kommet godt fra start.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mere end én million mennesker tilmeldte sig Microsofts nye webmail-service, Outlook.com, på lanceringsdagen.

Det oplyser Microsoft i et tweet, seks timer efter Outlook.com blev lanceret.

"En million mennesker har tilmeldt sig en ny, moderne e-mailoplevelse på Outlook.com," skriver selskabet tirsdag.

Microsoft lancerede et såkaldt smugkig på den forbrugerorienterede webmail-service tirsdag cirka klokken 18 dansk tid.

En million tilmeldte udgør cirka 0,3 procent af de 324 millioner mennesker, der ifølge comScore brugte Hotmail i juni.

Det er selvfølgelig muligt, at nogle af dem er helt nye brugere, men det er sandsynligt, at de fleste af denne ene million tilmeldte Outlook.com-brugere i forvejen var i folden hos Microsoft.

Stor modernisering

Det kan godt være, at en del af Microsofts formål med Outlook.com er at tage kampen op mod konkurrenten Google, som estimeres at have 277 millioner aktive brugere af sin webmail-service, Gmail, men Outlook.com er grundlæggende en større modernisering af Hotmail, der vil blive sendt på pension på et tidspunkt.

Microsoft købte Hotmail i 1997 for cirka 2,4 milliarder kroner, et år efter tjenestenførst blev lanceret, men servicen anses stadig vidt og bredt for at være uprofessionel og meget udsat for spam.

Selvom Microsoft har gjort væsentlige fremskridt med hensyn til at bekæmpe spam og introduceret mange avancerede funktioner, så vil brandet for altid være belastet, vurderer visse analytikere.

Det er i løbet af den indledende smugkig-periode valgfrit, om man som eksisterende Hotmail-bruger vil anvende Outlook.com, men på et eller andet tidspunkt vil alle Hotmail-brugere blive tvunget over på den nye brugergrænseflade.

Man vil dog for altid kunne beholde sin gamle e-mailadresse, ligegyldig om det drejer sig om en konto hos hotmail.com, live.com eller msn.com.

Slut med Hotmail - Her er Microsofts nye Outlook.com

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Everllence

    Head of Digital Solutions

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job