Microsoft jubler: Så mange tilmeldte sig Outlook.com på seks timer

Microsofts modernisering af Hotmail er kommet godt fra start.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mere end én million mennesker tilmeldte sig Microsofts nye webmail-service, Outlook.com, på lanceringsdagen.

Det oplyser Microsoft i et tweet, seks timer efter Outlook.com blev lanceret.

"En million mennesker har tilmeldt sig en ny, moderne e-mailoplevelse på Outlook.com," skriver selskabet tirsdag.

Microsoft lancerede et såkaldt smugkig på den forbrugerorienterede webmail-service tirsdag cirka klokken 18 dansk tid.

En million tilmeldte udgør cirka 0,3 procent af de 324 millioner mennesker, der ifølge comScore brugte Hotmail i juni.

Det er selvfølgelig muligt, at nogle af dem er helt nye brugere, men det er sandsynligt, at de fleste af denne ene million tilmeldte Outlook.com-brugere i forvejen var i folden hos Microsoft.

Stor modernisering

Det kan godt være, at en del af Microsofts formål med Outlook.com er at tage kampen op mod konkurrenten Google, som estimeres at have 277 millioner aktive brugere af sin webmail-service, Gmail, men Outlook.com er grundlæggende en større modernisering af Hotmail, der vil blive sendt på pension på et tidspunkt.

Microsoft købte Hotmail i 1997 for cirka 2,4 milliarder kroner, et år efter tjenestenførst blev lanceret, men servicen anses stadig vidt og bredt for at være uprofessionel og meget udsat for spam.

Selvom Microsoft har gjort væsentlige fremskridt med hensyn til at bekæmpe spam og introduceret mange avancerede funktioner, så vil brandet for altid være belastet, vurderer visse analytikere.

Det er i løbet af den indledende smugkig-periode valgfrit, om man som eksisterende Hotmail-bruger vil anvende Outlook.com, men på et eller andet tidspunkt vil alle Hotmail-brugere blive tvunget over på den nye brugergrænseflade.

Man vil dog for altid kunne beholde sin gamle e-mailadresse, ligegyldig om det drejer sig om en konto hos hotmail.com, live.com eller msn.com.

Slut med Hotmail - Her er Microsofts nye Outlook.com

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job