Router-skandale under opsejling: Alvorlige huller

En af de helt store router-producenter er i skudlinjen, efter at der er opdaget alvorlige sårbarheder i produkterne.

Artikel top billede

Læs også:

Kinesisk tele-komet vil sælge smartphones til dig

Et ukendt antal routere fra kinsiske Huawei indeholder alvorlige sårbarheder.

Ifølge flere sikkerhedsmedier, blandt andre Threatpost, blev det under Defcon-konferencen i sidste uge afsløret, at der kan være alvorlige såbarheder i Huawei-routere.

Af af de sikkerhedseksperter, der var med til at afsløre sårbarhederne, udtaler, at kriminelle vil kunne kapre routerne på grund af sårbarhederne.

Nok så alvorligt er det dog, at sikkerhedsfolkene havde svært ved at komme i kontakt med Huawei for at diskuttere problemerne, og at selskabet først nu er kommet med en reaktion.

I et svar fra Huawei lyder det, at man anvender "strenge sikkerhed-strategier og -politikker," skriver Threatpost.

"Vi er opmærksomme på medie-rapporter om sårbarheder i nogle mindre Huawei-routere, og forsøger at verificere disse påstande," lyder det blandt andet i en officiel udtalelse.

Betvivler kode-kvaliteten

En af sikkerhedseksperterne betegner overfor Threatpost sårbarhederne som alvorlige, men siger også, at de kan repareres.

"Mere alvorligt er det med den generelle kode-kvalitet i operativsystemet. Der vil sandsyunligvis være en del flere problemer, og vi har ikke fundet nogen sikkerheds-advarsler fra Huawei," lyder kommentaren.

Som vi tidligere har skrevet i et portræt af Huawei, så har den kinesiske tele-komet eksisteret siden 1988, og er i høj grad trådt ind på den vestlige scene i de senere år - i Danmark siden 2007.

Huawei arbejder med alt fra netværksteknologier og -services til cloud computing, IP-telefoni, tele-presence, smartphones og tablet-pc'er.

I det seneste regnskab lød omsætningen på omkring 165 milliarder kroner, og overskudet i omegnen af 25 milliarder. Huawei har 110.000 ansatte.

Læs også:

Kinesisk tele-komet vil sælge smartphones til dig

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S