Router-skandale under opsejling: Alvorlige huller

En af de helt store router-producenter er i skudlinjen, efter at der er opdaget alvorlige sårbarheder i produkterne.

Artikel top billede

Læs også:

Kinesisk tele-komet vil sælge smartphones til dig

Et ukendt antal routere fra kinsiske Huawei indeholder alvorlige sårbarheder.

Ifølge flere sikkerhedsmedier, blandt andre Threatpost, blev det under Defcon-konferencen i sidste uge afsløret, at der kan være alvorlige såbarheder i Huawei-routere.

Af af de sikkerhedseksperter, der var med til at afsløre sårbarhederne, udtaler, at kriminelle vil kunne kapre routerne på grund af sårbarhederne.

Nok så alvorligt er det dog, at sikkerhedsfolkene havde svært ved at komme i kontakt med Huawei for at diskuttere problemerne, og at selskabet først nu er kommet med en reaktion.

I et svar fra Huawei lyder det, at man anvender "strenge sikkerhed-strategier og -politikker," skriver Threatpost.

"Vi er opmærksomme på medie-rapporter om sårbarheder i nogle mindre Huawei-routere, og forsøger at verificere disse påstande," lyder det blandt andet i en officiel udtalelse.

Betvivler kode-kvaliteten

En af sikkerhedseksperterne betegner overfor Threatpost sårbarhederne som alvorlige, men siger også, at de kan repareres.

"Mere alvorligt er det med den generelle kode-kvalitet i operativsystemet. Der vil sandsyunligvis være en del flere problemer, og vi har ikke fundet nogen sikkerheds-advarsler fra Huawei," lyder kommentaren.

Som vi tidligere har skrevet i et portræt af Huawei, så har den kinesiske tele-komet eksisteret siden 1988, og er i høj grad trådt ind på den vestlige scene i de senere år - i Danmark siden 2007.

Huawei arbejder med alt fra netværksteknologier og -services til cloud computing, IP-telefoni, tele-presence, smartphones og tablet-pc'er.

I det seneste regnskab lød omsætningen på omkring 165 milliarder kroner, og overskudet i omegnen af 25 milliarder. Huawei har 110.000 ansatte.

Læs også:

Kinesisk tele-komet vil sælge smartphones til dig

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S