Router-skandale under opsejling: Alvorlige huller

En af de helt store router-producenter er i skudlinjen, efter at der er opdaget alvorlige sårbarheder i produkterne.

Artikel top billede

Læs også:

Kinesisk tele-komet vil sælge smartphones til dig

Et ukendt antal routere fra kinsiske Huawei indeholder alvorlige sårbarheder.

Ifølge flere sikkerhedsmedier, blandt andre Threatpost, blev det under Defcon-konferencen i sidste uge afsløret, at der kan være alvorlige såbarheder i Huawei-routere.

Af af de sikkerhedseksperter, der var med til at afsløre sårbarhederne, udtaler, at kriminelle vil kunne kapre routerne på grund af sårbarhederne.

Nok så alvorligt er det dog, at sikkerhedsfolkene havde svært ved at komme i kontakt med Huawei for at diskuttere problemerne, og at selskabet først nu er kommet med en reaktion.

I et svar fra Huawei lyder det, at man anvender "strenge sikkerhed-strategier og -politikker," skriver Threatpost.

"Vi er opmærksomme på medie-rapporter om sårbarheder i nogle mindre Huawei-routere, og forsøger at verificere disse påstande," lyder det blandt andet i en officiel udtalelse.

Betvivler kode-kvaliteten

En af sikkerhedseksperterne betegner overfor Threatpost sårbarhederne som alvorlige, men siger også, at de kan repareres.

"Mere alvorligt er det med den generelle kode-kvalitet i operativsystemet. Der vil sandsyunligvis være en del flere problemer, og vi har ikke fundet nogen sikkerheds-advarsler fra Huawei," lyder kommentaren.

Som vi tidligere har skrevet i et portræt af Huawei, så har den kinesiske tele-komet eksisteret siden 1988, og er i høj grad trådt ind på den vestlige scene i de senere år - i Danmark siden 2007.

Huawei arbejder med alt fra netværksteknologier og -services til cloud computing, IP-telefoni, tele-presence, smartphones og tablet-pc'er.

I det seneste regnskab lød omsætningen på omkring 165 milliarder kroner, og overskudet i omegnen af 25 milliarder. Huawei har 110.000 ansatte.

Læs også:

Kinesisk tele-komet vil sælge smartphones til dig

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Banedanmark

Projektleder til IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job