Tysk firma vil sælge brugte softwarelicenser i Danmark

Gamle software-licenser kan omsættes til penge, hvis man sælger dem igen. Det er forretningskonceptet hos et tysk firma, der er ved at etablere sig i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Lene Sekjær)

Læs også:

Jo, du må godt sælge brugte softwarelicenser

7,5 millioner kroner.

Så mange penge mener det tyske firma Relicense AG at kunne trække ud af det danske marked næste år.

Det lyder måske ikke af meget, men bliver alligevel et interessant beløb, når man ser på, at det skal hentes på køb og salg af brugte softwarelicenser.

"Vi er nogenlunde oppe at køre i Danmark, og vi forventer at kunne ramme en omsætning på omkring en million euro næste år," siger Søren Molbech, der er ansvarlig for markedsføringen af Relicense AG i Danmark.

Store kunder

Det tyske licensfirma har i første omgang skrevet ud til almindelige forretninger, men har på nuværende tidspunkt allerede et par store kunder i kartoteket.

Og Søren Molbech er ikke i tvivl om, at der er et marked for køb og sælg af brugte softwarelicenser.

"Udover de penge, der er at spare ved køb af brugte licenser, så har virksomhederne nu også en mulighed for at forbedre deres bundlinje ved at sælge deres gamle licenser. Så det må være til gavn for både sælger og køber på markedet," siger Søren Molbech.

Office- og serverlicenser

De brugte licenser, som - alt efter version - sælges af Relicense AG med en rabat på mellem 50 og 70 procent, er ifølge Søren Molbech nemme at få fat på, da mange virksomheder ender med at havde dem liggende på hylderne eller på gamle, ubrugte pc'er.

Indtil videre har man fokuseret på opkøb af Office- og serverlicenser, men i bund og grund er det markedet, der bestemmer.

"Vi går efter business til business-markedet, så det er helt generelt. Det er simpelthen, hvad der er efterspurgt, og vi kan i princippet levere sidste nye version," fortæller Søren Molbech.

Derfor er det lovligt

Markedet for brugte licenser fik særlig opmærksomhed efter, at EU-domstolen i begyndelsen af juli slog fast, at det er fuldt ud lovligt at videresælge sine indkøbte softwarelicenser til andre virksomheder.

Og til trods for at Relicense AG allerede inden domsafsigelsen solgte brugte licenser, så skader dommen bestemt ikke licensmarkedet.

"Dommen betyder, at der nu er en konkret blåstempling af, at software generelt kan handles som et hvert andet item i en forretning," siger Søren Molbech

Relicense AG har hovedsæde i Tyskland, og har herudover allerede åbnet forretninger i andre europæiske lande som England, Holland, Belgien og Finland.

Læs også:

Jo, du må godt sælge brugte softwarelicenser

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S