Dansker kåret som verdens næstbedste til Office

Alt imens de danske atleter kæmper sig til medajler ved OL i London, vender en ung dansker hjem fra verdensmesterskabet i Office med en sølvmedalje om halsen.

Artikel top billede

Certiports CEO annoncerede, at "The second place winner comes from Denmark", og så var der jo ikke meget at gamble om, selv her i Las Vegas.

Læs også:

Han er Danmarks bedste til Office

Verdensmesterskaberne i Office blev for cirka en uge siden afgjort i Las Vegas. Og her fik danske Jacob Bundgaard sølv i kategorien Word 2010. Vinderen kom fra Vietnam.

Den 17-årige gymnasieelev er den første dansker, der deltager i konkurrencen, og selvom han gerne ville have stået øverst på podiet, er han glad for sin placering.

"Jo, umiddelbart er jeg rigtig tilfreds med andenpladsen. Jeg har været oppe imod 30 af de skarpeste hjerner fra hele verden, og så kan man da næsten ikke forvente meget mere," siger den nykårede sølvvinder, Jacob Bundgaard.

Easy peasy

VM i Office har været afholdt 12 gange, og over 50 lande fra hele verden deltog denne gang i konkurrencen, som foregik i forskellige discipliner.

Jacob Bundsgaard stillede op i Word 2010 og skulle her udføre en række opgaver, der var delt op i to heats på hver en time.

"Første del var 'easy peasy', mens anden del var lidt mere udfordrende. Men det gik glimrende, for ellers var jeg vel ikke kommet på andenpladsen," siger den selvsikre dansker, der inden konkurrencen var på bootcamp hos Prolearning, som i juni var med til at udråbe Jacob Bundgaard til Danmarksmester.

Stor oplevelse

Rejsen og opholdet til Las Vegas vandt han i forbindelse med DM i Office, hvor han efter 50 intense minutter scorede det højeste antal point.

Denne præstation skulle han således søge at følge op på i Las Vegas, men det var nu heller ikke udelukkende konkurrencen, han tog af sted for, medgiver Jacob Bundgaard.

"Jeg tror mest af alt, jeg tog af sted for oplevelsen. At jeg så oven i købet kommer hjem med en pengepræmie på 1.000 dollar, æren og 20-30 nye venner, det er så ikke helt dårligt," siger gymnasieeleven, der satser på at stille op til næste år igen.

Promovideoen for verdensmesterskaberne i Office 2012:

Læs også:

Han er Danmarks bedste til Office

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2027

    Sikkerhed | København

    Årets CISO 2027 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    28. oktober 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest