Dansker kåret som verdens næstbedste til Office

Alt imens de danske atleter kæmper sig til medajler ved OL i London, vender en ung dansker hjem fra verdensmesterskabet i Office med en sølvmedalje om halsen.

Artikel top billede

Certiports CEO annoncerede, at "The second place winner comes from Denmark", og så var der jo ikke meget at gamble om, selv her i Las Vegas.

Læs også:

Han er Danmarks bedste til Office

Verdensmesterskaberne i Office blev for cirka en uge siden afgjort i Las Vegas. Og her fik danske Jacob Bundgaard sølv i kategorien Word 2010. Vinderen kom fra Vietnam.

Den 17-årige gymnasieelev er den første dansker, der deltager i konkurrencen, og selvom han gerne ville have stået øverst på podiet, er han glad for sin placering.

"Jo, umiddelbart er jeg rigtig tilfreds med andenpladsen. Jeg har været oppe imod 30 af de skarpeste hjerner fra hele verden, og så kan man da næsten ikke forvente meget mere," siger den nykårede sølvvinder, Jacob Bundgaard.

Easy peasy

VM i Office har været afholdt 12 gange, og over 50 lande fra hele verden deltog denne gang i konkurrencen, som foregik i forskellige discipliner.

Jacob Bundsgaard stillede op i Word 2010 og skulle her udføre en række opgaver, der var delt op i to heats på hver en time.

"Første del var 'easy peasy', mens anden del var lidt mere udfordrende. Men det gik glimrende, for ellers var jeg vel ikke kommet på andenpladsen," siger den selvsikre dansker, der inden konkurrencen var på bootcamp hos Prolearning, som i juni var med til at udråbe Jacob Bundgaard til Danmarksmester.

Stor oplevelse

Rejsen og opholdet til Las Vegas vandt han i forbindelse med DM i Office, hvor han efter 50 intense minutter scorede det højeste antal point.

Denne præstation skulle han således søge at følge op på i Las Vegas, men det var nu heller ikke udelukkende konkurrencen, han tog af sted for, medgiver Jacob Bundgaard.

"Jeg tror mest af alt, jeg tog af sted for oplevelsen. At jeg så oven i købet kommer hjem med en pengepræmie på 1.000 dollar, æren og 20-30 nye venner, det er så ikke helt dårligt," siger gymnasieeleven, der satser på at stille op til næste år igen.

Promovideoen for verdensmesterskaberne i Office 2012:

Læs også:

Han er Danmarks bedste til Office

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job