Dansker kåret som verdens næstbedste til Office

Alt imens de danske atleter kæmper sig til medajler ved OL i London, vender en ung dansker hjem fra verdensmesterskabet i Office med en sølvmedalje om halsen.

Artikel top billede

Certiports CEO annoncerede, at "The second place winner comes from Denmark", og så var der jo ikke meget at gamble om, selv her i Las Vegas.

Læs også:

Han er Danmarks bedste til Office

Verdensmesterskaberne i Office blev for cirka en uge siden afgjort i Las Vegas. Og her fik danske Jacob Bundgaard sølv i kategorien Word 2010. Vinderen kom fra Vietnam.

Den 17-årige gymnasieelev er den første dansker, der deltager i konkurrencen, og selvom han gerne ville have stået øverst på podiet, er han glad for sin placering.

"Jo, umiddelbart er jeg rigtig tilfreds med andenpladsen. Jeg har været oppe imod 30 af de skarpeste hjerner fra hele verden, og så kan man da næsten ikke forvente meget mere," siger den nykårede sølvvinder, Jacob Bundgaard.

Easy peasy

VM i Office har været afholdt 12 gange, og over 50 lande fra hele verden deltog denne gang i konkurrencen, som foregik i forskellige discipliner.

Jacob Bundsgaard stillede op i Word 2010 og skulle her udføre en række opgaver, der var delt op i to heats på hver en time.

"Første del var 'easy peasy', mens anden del var lidt mere udfordrende. Men det gik glimrende, for ellers var jeg vel ikke kommet på andenpladsen," siger den selvsikre dansker, der inden konkurrencen var på bootcamp hos Prolearning, som i juni var med til at udråbe Jacob Bundgaard til Danmarksmester.

Stor oplevelse

Rejsen og opholdet til Las Vegas vandt han i forbindelse med DM i Office, hvor han efter 50 intense minutter scorede det højeste antal point.

Denne præstation skulle han således søge at følge op på i Las Vegas, men det var nu heller ikke udelukkende konkurrencen, han tog af sted for, medgiver Jacob Bundgaard.

"Jeg tror mest af alt, jeg tog af sted for oplevelsen. At jeg så oven i købet kommer hjem med en pengepræmie på 1.000 dollar, æren og 20-30 nye venner, det er så ikke helt dårligt," siger gymnasieeleven, der satser på at stille op til næste år igen.

Promovideoen for verdensmesterskaberne i Office 2012:

Læs også:

Han er Danmarks bedste til Office

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S