Microsoft på vej med afløseren til Xbox 360-spilkonsollen

En jobannonce fra Microsoft, der blev trukket tilbage, har tilsyneladende afsløret, at Microsoft er på vej med en helt ny Xbox-spilkonsol.

Artikel top billede

Læs også:

Jubilæum: Magisk spillemaskine fylder 40 år

Computerworld News Service: Microsofts jobannoncer har lækket en del oplysninger på det seneste.

Først kom der nyt frem om den næste generation af Surface-pc'er og nu er der noget, der tyder på, at der inden for halvandet år udkommer en ny Xbox.

"I løbet af de næste 18 måneder vil Microsoft udsende nye versioner af alle vores væsentligste produkter heriblandt Windows (Klient, Server, Phone og Azure), Office og Xbox," stod der i en jobannonce, før Microsoft slettede den fra sit website til jobsøgning, Microsoft Careers.

Tidligere på ugen nævnte Brian Hall fra Microsoft også "en ny Xbox" som del af en bølge af kommende produkt-opdateringer, der også inkluderer Windows 8 og Windows Phone 8.

Microsoft PR forsøgte at bortforklare denne kommentar ved at hævde, at Hall blot talte om en softwareopdatering til Xbox 360.

Det passer med tidspunktet

Jobannoncen lader dog til at vedrøre hardwaren. Windows 8 og Office 15 vil blive tilgængelige meget tidligere end om 18 måneder, men hvis man skulle forestille sig noget større produkt fra Microsoft, der bliver tilgængelig om cirka 18 måneder, så passer en ny Xbox perfekt ind i billedet.

Den vil i så tilfælde sandsynligvis udkomme lige til julehandlen 2013.

Der er dog stadig kun meget få oplysninger tilgængelig om Microsofts næste Xbox.

Spilkonsollen vil ifølge visse rygter få Blu-Ray-afspiller og kræve internetforbindelse for at kunne afvikle spil.

Andre hævder, at den næste Xbox slet ikke vil have noget optisk drev eller at Microsoft vil udgive både en konsol i fuld størrelse samt en mindre set-top-boks, der skal konkurrer med Apple TV og Roku.

Under alle omstændigheder lyder det rimeligt med en tidshorisont på 18 måneder, især i lyset af at Nintendos Wii U vil udkomme senere i år, mens Sony angiveligt også arbejder på sin næste PlayStation.

Man skal dog ikke regne med, at Microsoft vil snakke alt for højt om det, så længe selskabet stadig forsøger at få solgt en masse Xbox 360'ere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Jubilæum: Magisk spillemaskine fylder 40 år

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job