Microsofts nye direktør: Her er mine vigtigste opgaver

Interview: Foreløbig går det godt, men der er stadig plads til forbedring. Microsofts nye direktør har haft en måned til at lande i stillingen. Hør hvordan det går.

Artikel top billede

5. juli 2012 klokken 13.31 bragte Computerworld nyheden om magtskiftet i Microsoft.

Der er således gået en måned, siden Jørgen Bardenfleth forlod sin stilling som administrerende direktør til fordel for Niels Soelberg.

Jørgen Bardenfleth har siddet solidt på toppen af Microsoft i Danmark siden 2004, hvilket er meget lang tid i Microsoft-regi.

Det bliver er ni'er

Niels Soelberg, nu har du haft en måned til at få overblikket over dit nye job. Hvordan er det gået på en skala fra et til 10?

"Det bliver ni. Det er gået rigtigt godt, men der er stadig plads til forbedring," fortæller Niels Soelberg til Computerworld.

Hvad har du brugt tiden til?
"Der er to områder, som er blevet prioriteret.

Først og fremmest har jeg brugt tid på at holde uformelle samtaler med mine nye kollegaer for at få et indblik i, hvad de har af tanker og ideer.

Desuden er vi begyndt at se på den fremadrettede strategi for Microsoft, samt hvordan ledelsesgruppen skal stykkes sammen."

Hvilket fokusområde er det vigtigste i den strategiplan, som I arbejder på?

"Kommunikation er noget af det vigtigste. Vi har en masse nye produkter på vej med Windows 8 i spidsen, der skal formidles til partnere og kunder. Da jeg samtidig er ny på posten vil kommunikation mellem mig og kollegaerne også være vigtig," fortæller Niels Soelberg.

Hvor kommer vi til at opleve forskellen mellem Jørgen Bardenfleth og dig?

Jeg vil i stort omfang fortsætte det arbejde, der allerede er sat i gang, men der er naturligvis forskel. Jørgen (Bardenfleth, red.) har en teknisk baggrund. Det har jeg ikke," forklarer den nye direktør.

"Jeg er til gengæld meget stærk, når det kommer til tal."

Er du en hård nyser i forhold til den tidligere direktør?

Nej, det mener jeg absolut ikke. Jeg har stor tillid til folk, og stiller naturligvis krav. Men jeg har stor respekt for andres holdninger og ideer, og jeg er ikke en type, der gennemtvinger løsninger."

Hvor interesseret er du egentlig i teknologi?

"Jeg er meget interesseret i gadgets, men jeg må nok indrømme, at jeg aldrig bliver teknisk specialist, men det behøver jeg heller ikke. Der skal være en sund balance mellem forretningen og teknologien, og her føler jeg mig rigtig godt tilpas," siger Niels Soelberg

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job