Her risikerer du at dumme dig med big data

Hvis du vil have succes med big data med enorme datasæt og realtidsinformationer er der en række grundlæggende spørgsmål, du bør stille dig selv.

Artikel top billede

Læs også:

Kæmpe data-analyser: Her spår man om din fremtid

Big data: Her er forklaringen på tidens store it-trend

Derfor ændrer big data alt ved din data-håntering

En af de helt store it-trends i 2012 er det markante fokus på omfattende data-analyser og anvendelsen af realtids-data i stor målestok.

Tendensen, der også går under navnet big data, er dog stadig noget over-hypet, og derfor er vejen mod de reelle gevinster brolagt med en række afklarende spørgsmål.

"Tror du, at du er klar til at give dig i kast med big data, fordi du rykker grænserne inden for din data-volumen, -hastighed, -variation og -foranderlighed? Tag en dyb indånding (og måske et koldt bad), før du sætter fuld fart på mod big datas ukendte territorier og plumrede hav," skriver Forrester-analytiker Boris Evelson i et blogindlæg.

Det skal du spørge dig selv om

Han anbefaler, at man først og fremmest holder tungen lige i munden og får klarlagt, hvad brugscenariet i forretningen er; hvad er det for udfordringer og muligheder, der ligger bag ønsket om at bruge big data.

For når mange i forbindelse med big data, stiller spørgsmålet, om det ikke bare er business intelligence i stor målestok, er det ikke helt uden grund, mener Boris Evelson.

Han opever selv, at mange, der efterspørger rådgivning om big data, i virkeligheden er ude i projekter omkring data governance, -integration, -modellering og -prioriteringer.

Det er også en af grundene til, at man gør klogt i at undersøge, om ens eksisterende it-miljø i virkeligheden ikke sagtens kan klare det "big data-projekt," man har udset sig.

"Er du helt sikker på, at dit eksisterende ETL/DW/BI/Advanced Analytics-miljø ikke kan adressere det? Kunne man måske klare det ved blot at tilføje et nyt knudepunkt, en ny server eller mere hukommelse (hvis dette er inden for dine budget-rammer)?"

To former for big data

Forrester-analytikeren peger på, at man - når man først har fået besvaret en række spørgsmål, der kan afklare, om det overhovedet er big data, der er svaret - skal analysere sig frem til, hvilken form for big data-projekt, man skal give sig i kast med.

Den ene big data-kategori handler om at reducere omkostninger ved at arbejde med data, som man allerede gør i de eksisterende miljøer - bare billigere og hurtigere.

Den anden kategori af projekter tager udgangspunkt i, at man vil løse nye problemer, som man hidtil ikke har kunnet få has på.

"Husk på, at traditionel ETL/DW/BI kræver en data-model. Data-modeller kommer fra krav. Krav kommer af en forståelse af data og forretningsprocesser. Men i big data-verdenen ved du ikke, hvad der gemmer sig derude, før du leder efter det," skriver Boris Evelson.

Denne mere "opdagelses-agtige" tilgang til data analyser har den danske it-arkitekt Kim Escherich fra IBM tidligere beskrevet således:

"I dag ændrer de her datamængder sig hele tiden, og vi begynder at få en mere forsker-agtig indfaldsvinkel til data. I stedet for vores traditionelle planlægning, dykker vi ned i data-oceanet og finder måske nogle sammenhænge, som er uventede, og det bruger vi til at ændre vores strategi."

Læs også:
Kæmpe data-analyser: Her spår man om din fremtid

Big data: Her er forklaringen på tidens store it-trend

Derfor ændrer big data alt ved din data-håntering

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job