Vild smartphone-vækst: Her er den helt store vinder

Særligt en mobilproducent og et styresystem løber fra alt og alle. Se de nye tal fra mobil- og smartphone-markedet.

Artikel top billede

Læs også:

Få overblikket: Får du nogensinde Android 4.0?

Android og iOS: Det er slut med den vilde udvikling

Selv det ellers stærke smartphone- og mobilmarked mærker nu de usikre økonomiske tider.

I en helt ny opgørelse fra analysefirmaet Gartner fremgår det, at der blev solgt i alt 419 millioner mobiltelefoner og smartphones i andet kvartal i år, hvilket er et fald på 2,3 procent i forhold til samme periode sidste år.

Tallet dækker dog over, at smartphone-produkterne oplever vild vækst, mens de mere primitive mobiltelefoner har det hårdt.

Antallet af solgte smartphones steg med hele 42,7 procent og står nu for 36,7 procent af det samlede antal solgte mobiltelefoner og smartphones.

Gartner venter, at en iPhone 5 fra Apple samt kinesiske investeringer i 3G-teknologi vil føre til yderligere smartphone-vækst i andet halvår 2012.

Samsung er stærkest

Og så er der jo Samsung, der fortsat fører an på markedet. Selskabet oplevede en vækst på hele 29,5 procent i andet kvartal i år sammenlignet med andet kvartal sidste år.

Det er ikke mindst de uhyre populære og meget roste Galaxy-smartphones, der har ført til Samsungs succes. Således stod denne produkt-gruppe for 50,4 procent af det samlede antal solgte telefoner fra Samsung.

Gartner venter, at den nye Galaxy S III vil forlænge Samsungs succes.

Ifølge markedsopgørelsen havde Apple et svagt andet kvartal, men en fornuftig vækst set over året samlet set. Det bliver interessant at se, hvornår en ny iPhone 5 rammer markedet, så Apple kan få fornyet medvind, skriver Gartner.

"Samsung og Apple fortsatte med at dominere smartphone-markedet ved tilsammen at stå for halvdelen af markedet og udvide forspringet til andre producenter.

Ingen andre smartphone-leverandører havde markedsandele i nærheden af 10 procent," skriver Gartner, der samtidig fokuserer på, at Samsung i øjeblikket giver Apple baghjul.

Nokia er ikke overaskende fortsat ramt hårdt på markedsandelene og oplevede et fald på 14,8 procent i andet kvartal.


Et kig på de forskellige operativsystemers markedsandele viser, at det fortsat er Android, der har mest medvind og på alle måder trækker fra konkurrenterne rent markedsandels-mæssigt.

Fra andet kvartal 2011 til andet kvartal i år steg Android-markedsandelen med hele 20,7 procent.

Det skete i høj grad på på bekostning af Symbian, der nu er helt nede på en markedsandel 5,9 procent på verdensplan.

Windows Phone stadig den lille

Microsofts Windows Phone-platform kæmper fortsat en hård kamp for at få et betydeligt fodfæste på markedet.

Den aktuelle Microsoft-markedsandel på verdensplan er nu 2,7 procent - og det er, hvis man tæller det gamle Windows Mobile med.


Læs også:

Få overblikket: Får du nogensinde Android 4.0?

Android og iOS: Det er slut med den vilde udvikling

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S