Vild smartphone-vækst: Her er den helt store vinder

Særligt en mobilproducent og et styresystem løber fra alt og alle. Se de nye tal fra mobil- og smartphone-markedet.

Artikel top billede

Læs også:

Få overblikket: Får du nogensinde Android 4.0?

Android og iOS: Det er slut med den vilde udvikling

Selv det ellers stærke smartphone- og mobilmarked mærker nu de usikre økonomiske tider.

I en helt ny opgørelse fra analysefirmaet Gartner fremgår det, at der blev solgt i alt 419 millioner mobiltelefoner og smartphones i andet kvartal i år, hvilket er et fald på 2,3 procent i forhold til samme periode sidste år.

Tallet dækker dog over, at smartphone-produkterne oplever vild vækst, mens de mere primitive mobiltelefoner har det hårdt.

Antallet af solgte smartphones steg med hele 42,7 procent og står nu for 36,7 procent af det samlede antal solgte mobiltelefoner og smartphones.

Gartner venter, at en iPhone 5 fra Apple samt kinesiske investeringer i 3G-teknologi vil føre til yderligere smartphone-vækst i andet halvår 2012.

Samsung er stærkest

Og så er der jo Samsung, der fortsat fører an på markedet. Selskabet oplevede en vækst på hele 29,5 procent i andet kvartal i år sammenlignet med andet kvartal sidste år.

Det er ikke mindst de uhyre populære og meget roste Galaxy-smartphones, der har ført til Samsungs succes. Således stod denne produkt-gruppe for 50,4 procent af det samlede antal solgte telefoner fra Samsung.

Gartner venter, at den nye Galaxy S III vil forlænge Samsungs succes.

Ifølge markedsopgørelsen havde Apple et svagt andet kvartal, men en fornuftig vækst set over året samlet set. Det bliver interessant at se, hvornår en ny iPhone 5 rammer markedet, så Apple kan få fornyet medvind, skriver Gartner.

"Samsung og Apple fortsatte med at dominere smartphone-markedet ved tilsammen at stå for halvdelen af markedet og udvide forspringet til andre producenter.

Ingen andre smartphone-leverandører havde markedsandele i nærheden af 10 procent," skriver Gartner, der samtidig fokuserer på, at Samsung i øjeblikket giver Apple baghjul.

Nokia er ikke overaskende fortsat ramt hårdt på markedsandelene og oplevede et fald på 14,8 procent i andet kvartal.


Et kig på de forskellige operativsystemers markedsandele viser, at det fortsat er Android, der har mest medvind og på alle måder trækker fra konkurrenterne rent markedsandels-mæssigt.

Fra andet kvartal 2011 til andet kvartal i år steg Android-markedsandelen med hele 20,7 procent.

Det skete i høj grad på på bekostning af Symbian, der nu er helt nede på en markedsandel 5,9 procent på verdensplan.

Windows Phone stadig den lille

Microsofts Windows Phone-platform kæmper fortsat en hård kamp for at få et betydeligt fodfæste på markedet.

Den aktuelle Microsoft-markedsandel på verdensplan er nu 2,7 procent - og det er, hvis man tæller det gamle Windows Mobile med.


Læs også:

Få overblikket: Får du nogensinde Android 4.0?

Android og iOS: Det er slut med den vilde udvikling

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S