Omstridt site på benene igen efter stort cyber-angreb

Et af verdens mest omstridte whistleblower-sites er oppe at køre igen, efter det i en uge har været ramt af cyber-angreb.

Artikel top billede

Læs også:
Wikileaks i sort efter DDOS-angreb

Hackere fodrer Wikileaks med e-mails fra regering

Wikileaks-sladrehank bliver stillet for militær domstol

I omkring en uge har whistleblower-sitet Wikileaks været ramt af DDoS-angreb (distributed denial of service), men er nu tilbage ved normal drift.

Det skriver BBC på sin hjemmeside.

Talsmænd fra Wikileaks siger, at sitet har været oversvømmet med trafik på 10 gigabit per sekund, hvilket medførte, at hjemmesiden blev langsom og afvisende.

Desuden oplyser Wikileaks, at en gruppe kaldet 'Anti Leaks' har taget ansvar for angrebet.

Sådan blev Wikileaks nedlagt

DDoS er en velkendt angrebsmetode, som blandt andre flere medier i Danmark stødte ind i under Muhammedkrisen, hvor mediernes hjemmesider blev lagt ned på stribe. 

Ved hjælp af et program, som er spredt til adskillige andre maskiner på nettet, begynder hver maskine på én gang og i én uendelighed at forespørge samme internetadresse.

Dermed overbelaster forespørgslerne en internetserver i en sådan grad, at reelle forespørgsler til serveren ikke kan besvares i tide.

Trapwire forbindelse

Hos Wikileaks har man noteret sig, at angrebet startede kort tid efter, at e-mails var blevet lækket om overvågningen fra software-virksomheden Trapwire.

De lækkede e-mails fra Tapwire, der samler data fra forskellig overvågning til at forudsige mulige terrorangreb, blev fremskaffet i forbindelse med et hack af den amerikanske efterretningsvirksomhed, Stratfor.

"Yes, Wikileaks revealed a whole bunch of documents on #Trapwire, no, you can't read them easily, because of the current DDoS attack," tweeter Wikileaks blandt andet.

Læs også:

Wikileaks i sort efter DDOS-angreb

Hackere fodrer Wikileaks med e-mails fra regering

Wikileaks-sladrehank bliver stillet for militær domstol

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job