Omstridt site på benene igen efter stort cyber-angreb

Et af verdens mest omstridte whistleblower-sites er oppe at køre igen, efter det i en uge har været ramt af cyber-angreb.

Artikel top billede

Læs også:
Wikileaks i sort efter DDOS-angreb

Hackere fodrer Wikileaks med e-mails fra regering

Wikileaks-sladrehank bliver stillet for militær domstol

I omkring en uge har whistleblower-sitet Wikileaks været ramt af DDoS-angreb (distributed denial of service), men er nu tilbage ved normal drift.

Det skriver BBC på sin hjemmeside.

Talsmænd fra Wikileaks siger, at sitet har været oversvømmet med trafik på 10 gigabit per sekund, hvilket medførte, at hjemmesiden blev langsom og afvisende.

Desuden oplyser Wikileaks, at en gruppe kaldet 'Anti Leaks' har taget ansvar for angrebet.

Sådan blev Wikileaks nedlagt

DDoS er en velkendt angrebsmetode, som blandt andre flere medier i Danmark stødte ind i under Muhammedkrisen, hvor mediernes hjemmesider blev lagt ned på stribe. 

Ved hjælp af et program, som er spredt til adskillige andre maskiner på nettet, begynder hver maskine på én gang og i én uendelighed at forespørge samme internetadresse.

Dermed overbelaster forespørgslerne en internetserver i en sådan grad, at reelle forespørgsler til serveren ikke kan besvares i tide.

Trapwire forbindelse

Hos Wikileaks har man noteret sig, at angrebet startede kort tid efter, at e-mails var blevet lækket om overvågningen fra software-virksomheden Trapwire.

De lækkede e-mails fra Tapwire, der samler data fra forskellig overvågning til at forudsige mulige terrorangreb, blev fremskaffet i forbindelse med et hack af den amerikanske efterretningsvirksomhed, Stratfor.

"Yes, Wikileaks revealed a whole bunch of documents on #Trapwire, no, you can't read them easily, because of the current DDoS attack," tweeter Wikileaks blandt andet.

Læs også:

Wikileaks i sort efter DDOS-angreb

Hackere fodrer Wikileaks med e-mails fra regering

Wikileaks-sladrehank bliver stillet for militær domstol

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS