Hollandsk kæmpe køber tre glade datalogers it-firma

Tre dataloger stiftede dansk softwarehus. Efter vilde vækstal sælger de nu selskabet til hollandsk gigant.

Artikel top billede

Fra venstre: Kim Thrysøe, Thomas Jørgensen og Bo Finnerup Madsen. Foto: Privatfoto. (Foto: Picasa)

De tre datalog-uddannede stiftere af Atira, Kim Thrysøe, Thomas Jørgensen og Bo Finnerup Madsen, er glade nordjyder lige nu.

De har netop solgt deres selskab til en hollandsk gigant på sit område.

På et lille årti har iværksætterne nemlig banket et selskab op, der i dag har en omsætning på 23,3 millioner kroner og et overskud på 6,3 millioner kroner.

Alene de sidste tre år har overskuddet før skat været på 17 millioner kroner.

Nu er selskabet netop blevet solgt til det hollandske selskab, Elsevier, der i modsætning til Atiras omkring 30 ansatte har 7.000 ansatte på verdensplan.

Salgsprisen offentliggøres ikke, men angiveligt skulle Atiras produkt Pure have et godt potentiale på endnu flere markeder.

Udlandseventyr i vente

Atira udviklerit-systemer, der skal holde styr på blandt andet videnskabelige projekter.

Kunderne tæller, ifølge selskabet, alle de danske universiteter, men også britiske King's College London, University of Edinburgh og University of Birmingham og finske University of Helsinki.

Mere end halvdelen af omsætning kommer fra eksport

Men nu skal produkterne endnu mere ud i verden.

Fortsætter i selskabet

Hvorfor valgte i overhovedet at sælge?

Medstifter: Derfor solgte vi selskabet

"Baggrunden for at sælge var, at vi rendte ind i nogle folk som ville det samme som os, og som værdsatte den måde vi arbejder og gør tingene på. Samtidig kunne vi se dem bringe en global tilstedeværelse med det samme, som ville være svær for os at bygge op selv," svarer direktør Thomas Jørgensen fra Atira.

Selvom de tre stiftere og yderligere to medarbejdere, der var trådt ind som partnere, nu sælger deres aktier, så bliver de i selskabet.

"Alle mand fortsætter i selskabet og vores Aalborg-kontor skal forsætte som et teknisk stærk udviklings-hub i Elsevier," forklarer han om tilknytningen til den hollandske virksomhed.

Kan fokusere på det vigtigste

Nu kan datalogerne og medarbejderne koncentrere sig om det, de brænder for, "nemlig at lave noget rigtig god software".

Andre kan så hjælpe med at rulle det ud på verdensplan, forklarer direktøren.

"Så selvom det er specielt at aflevere noget, som man har bygget helt fra bunden, så føles det helt rigtigt, og vi ser alle frem til de udfordringer, der venter os nu," forklarer han.

Har klaret sig på egen hånd

Selskabet er i øvrigt båret frem uden hjælp af venture kapital.

"Vi har hele tiden haft det som en mission, at vi ville finansiere det selv. Faktisk har vi aldrig haft en kassekredit i selskabets historie, så det er virkelig selvfinansieret," forklarer Thomas Jørgensen.

Han påpeger samtidigt, at det ikke kræver "meget mere end sund fornuft at bygge en virksomhed op på den måde, og jeg håber, at vi kan inspirere andre til at gøre det samme".

Overskuddene er da også løbet ind år efter år. De sidste tre års overskud har som nævnt været 17 millioner kroner før skat.

Tilgangen for datalogerne har været en "meget stærkt teknisk forankret".

"Vi er tre dataloger, der har stiftet selskabet, og det har hele tiden været vores ambition at knuse de udfordringer, vi render ind i med begavet brug af teknologi fremfor en mere naiv skalering med flere folk," forklarer Thomas Jørgensen om succesen.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S