Artikel top billede

Apples iPhone sælger ikke længere nok

Apples iPhone sakker agterud i forhold til Samsungs topmodeller.

Læs også:

Vild smartphone-vækst: Her er den helt store vinder

En kommende iPhone 5 skal gøre det, iPhone 4 ikke længere helt formår: Være en stor-sællert.

For selvom den nuværende iPhone indiskutabelt har været en succes for Apple, er markeds-euforien i øjeblikket i højere grad centreret om Samsungs produkter.

I den seneste opgørelse fra Gartner kan man eksempelvis læse, at iPhone-salget faldt med 12,1 procent fra første til andet kvartal 2012.

Selvom det samlet set steg med 47,4 procent set over et helt år, så har Apple brug for en iPhone 5, skriver Gartner.

"Afhængig af den nøjagtige dato for lanceringen af den nye iPhone vil Apple muligvis opleve endnu en svagere-end-normalt kvartal i tredje kvartal 2012, mens Apple vil være klar til at drage nytte af det stærke ferie-salg i Nordamerika og Vesteuropa, der historisk set har været immune over for pres på økonomien."

"I kapløbet om at være den bedste smartphone-producent i 2012 har Samsung konsekvent øget sin føring i forhold til Apple," lyder det desuden fra analytikerne.

Gartner vurderer, at iPhone 5 vil blive "den hidtil største opgraderings-mulighed, da det ventede design med en større skærm og andre sandsynlige designmæssige ændringer i formfaktoren vil være en stærk grund til at opgradere for iPhone 4-brugere."

"Mens Apples iOS-markedsandel steg en smule over året (0,6 procent), så faldt den 3,7 procent fra kvartal til kvartal, fordi brugerne udsatte deres opgraderings-beslutning på de fleste markeder forud for den kommende lancering af iPhone 5."

Læs også:

Vild smartphone-vækst: Her er den helt store vinder




IT-JOB

NOVAX A/S

Technical Manager

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect

Cognizant Technology Solutions Denmark ApS

Head of Financial Controlling
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere