Apples iPhone sælger ikke længere nok

Apples iPhone sakker agterud i forhold til Samsungs topmodeller.

Artikel top billede

Læs også:

Vild smartphone-vækst: Her er den helt store vinder

En kommende iPhone 5 skal gøre det, iPhone 4 ikke længere helt formår: Være en stor-sællert.

For selvom den nuværende iPhone indiskutabelt har været en succes for Apple, er markeds-euforien i øjeblikket i højere grad centreret om Samsungs produkter.

I den seneste opgørelse fra Gartner kan man eksempelvis læse, at iPhone-salget faldt med 12,1 procent fra første til andet kvartal 2012.

Selvom det samlet set steg med 47,4 procent set over et helt år, så har Apple brug for en iPhone 5, skriver Gartner.

"Afhængig af den nøjagtige dato for lanceringen af den nye iPhone vil Apple muligvis opleve endnu en svagere-end-normalt kvartal i tredje kvartal 2012, mens Apple vil være klar til at drage nytte af det stærke ferie-salg i Nordamerika og Vesteuropa, der historisk set har været immune over for pres på økonomien."

"I kapløbet om at være den bedste smartphone-producent i 2012 har Samsung konsekvent øget sin føring i forhold til Apple," lyder det desuden fra analytikerne.

Gartner vurderer, at iPhone 5 vil blive "den hidtil største opgraderings-mulighed, da det ventede design med en større skærm og andre sandsynlige designmæssige ændringer i formfaktoren vil være en stærk grund til at opgradere for iPhone 4-brugere."

"Mens Apples iOS-markedsandel steg en smule over året (0,6 procent), så faldt den 3,7 procent fra kvartal til kvartal, fordi brugerne udsatte deres opgraderings-beslutning på de fleste markeder forud for den kommende lancering af iPhone 5."

Læs også:

Vild smartphone-vækst: Her er den helt store vinder

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

Københavnsområdet

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks