Apples iPhone sælger ikke længere nok

Apples iPhone sakker agterud i forhold til Samsungs topmodeller.

Artikel top billede

Læs også:

Vild smartphone-vækst: Her er den helt store vinder

En kommende iPhone 5 skal gøre det, iPhone 4 ikke længere helt formår: Være en stor-sællert.

For selvom den nuværende iPhone indiskutabelt har været en succes for Apple, er markeds-euforien i øjeblikket i højere grad centreret om Samsungs produkter.

I den seneste opgørelse fra Gartner kan man eksempelvis læse, at iPhone-salget faldt med 12,1 procent fra første til andet kvartal 2012.

Selvom det samlet set steg med 47,4 procent set over et helt år, så har Apple brug for en iPhone 5, skriver Gartner.

"Afhængig af den nøjagtige dato for lanceringen af den nye iPhone vil Apple muligvis opleve endnu en svagere-end-normalt kvartal i tredje kvartal 2012, mens Apple vil være klar til at drage nytte af det stærke ferie-salg i Nordamerika og Vesteuropa, der historisk set har været immune over for pres på økonomien."

"I kapløbet om at være den bedste smartphone-producent i 2012 har Samsung konsekvent øget sin føring i forhold til Apple," lyder det desuden fra analytikerne.

Gartner vurderer, at iPhone 5 vil blive "den hidtil største opgraderings-mulighed, da det ventede design med en større skærm og andre sandsynlige designmæssige ændringer i formfaktoren vil være en stærk grund til at opgradere for iPhone 4-brugere."

"Mens Apples iOS-markedsandel steg en smule over året (0,6 procent), så faldt den 3,7 procent fra kvartal til kvartal, fordi brugerne udsatte deres opgraderings-beslutning på de fleste markeder forud for den kommende lancering af iPhone 5."

Læs også:

Vild smartphone-vækst: Her er den helt store vinder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse