Lenovo: Kan tæve Microsofts Surface ud af banen

Den kinesiske pc-producent er overbevist om, at den kan levere bedre hardware end Microsoft.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Lenovo er ikke det mindste bekymret på grund af Microsofts nye tablet, Surface.

Lenovos topchef mener, at den kinesiske pc-producent til hver en tid vil kunne levere bedre hardware end sine konkurrenter - heriblandt Microsoft.

"De (Microsoft, red.) er stærke med hensyn til software, men jeg tror ikke, de kan levere verdens bedste hardware. Det kan Lenovo," lyder det topchef for Lenovo, Yang Yuanqing.

"Vi er ikke begejstrede for, at Microsoft nu kommer med denne hardware, men for os er det bare endnu en konkurrent," tilføjer han.

Acer: Dårligt for økosystemet
Tidligere på måneden udtalte topchefen for den konkurrerende pc-producent Acer, at hans virksomhed er imod, at Microsoft sælger sin Surface-tablet, hvilket han mener, vil være skidt for branchens økosystem.

Microsoft har indtil nu i høj grad benyttet sig af pc-producenterne til at få sine Windows-produkter ud til forbrugerne via producenternes bærbare og stationære.

Men ved den kommende lancering af Windows 8 har softwaregiganten besluttet at sælge sin egen tablet, Surface, med det nye styresystem.

Denne tablet vil således konkurrere direkte med produkter fra Microsofts hardwarepartnere.

Det rygtes desuden, at en udgave af Microsofts Surface vil blive solgt til kun 199 dollar, hvilket direkte omregnet er i omegnen af 1.200 kroner.

Lenovos topchef bemærker dog: "For at sige det ligeud så er vi ikke så bekymrede med hensyn til Surface."

"Vi tror stadig på os selv. Vi leverer langt bedre hardware end vores konkurrenter heriblandt Microsoft," siger han.

Det var ikke umiddelbart muligt at få en kommentar fra Microsoft. Windows 8 og Surface vil efter planen blive lanceret 26. oktober.

Læs også:

Rygte: Så billig bliver Microsofts Surface-tablet-pc.

Microsofts tablet-pc skal smadre iPad i erhvervslivet.

Her er Microsofts første tablet-pc i eget navn: 'The Surface'.

Se alle detaljer om den nye Microsoft tablet-pc.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Jyske Bank

Forretningsudvikler til Modeldata

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S