Lenovo: Kan tæve Microsofts Surface ud af banen

Den kinesiske pc-producent er overbevist om, at den kan levere bedre hardware end Microsoft.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Lenovo er ikke det mindste bekymret på grund af Microsofts nye tablet, Surface.

Lenovos topchef mener, at den kinesiske pc-producent til hver en tid vil kunne levere bedre hardware end sine konkurrenter - heriblandt Microsoft.

"De (Microsoft, red.) er stærke med hensyn til software, men jeg tror ikke, de kan levere verdens bedste hardware. Det kan Lenovo," lyder det topchef for Lenovo, Yang Yuanqing.

"Vi er ikke begejstrede for, at Microsoft nu kommer med denne hardware, men for os er det bare endnu en konkurrent," tilføjer han.

Acer: Dårligt for økosystemet
Tidligere på måneden udtalte topchefen for den konkurrerende pc-producent Acer, at hans virksomhed er imod, at Microsoft sælger sin Surface-tablet, hvilket han mener, vil være skidt for branchens økosystem.

Microsoft har indtil nu i høj grad benyttet sig af pc-producenterne til at få sine Windows-produkter ud til forbrugerne via producenternes bærbare og stationære.

Men ved den kommende lancering af Windows 8 har softwaregiganten besluttet at sælge sin egen tablet, Surface, med det nye styresystem.

Denne tablet vil således konkurrere direkte med produkter fra Microsofts hardwarepartnere.

Det rygtes desuden, at en udgave af Microsofts Surface vil blive solgt til kun 199 dollar, hvilket direkte omregnet er i omegnen af 1.200 kroner.

Lenovos topchef bemærker dog: "For at sige det ligeud så er vi ikke så bekymrede med hensyn til Surface."

"Vi tror stadig på os selv. Vi leverer langt bedre hardware end vores konkurrenter heriblandt Microsoft," siger han.

Det var ikke umiddelbart muligt at få en kommentar fra Microsoft. Windows 8 og Surface vil efter planen blive lanceret 26. oktober.

Læs også:

Rygte: Så billig bliver Microsofts Surface-tablet-pc.

Microsofts tablet-pc skal smadre iPad i erhvervslivet.

Her er Microsofts første tablet-pc i eget navn: 'The Surface'.

Se alle detaljer om den nye Microsoft tablet-pc.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg