Lenovo: Kan tæve Microsofts Surface ud af banen

Den kinesiske pc-producent er overbevist om, at den kan levere bedre hardware end Microsoft.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Lenovo er ikke det mindste bekymret på grund af Microsofts nye tablet, Surface.

Lenovos topchef mener, at den kinesiske pc-producent til hver en tid vil kunne levere bedre hardware end sine konkurrenter - heriblandt Microsoft.

"De (Microsoft, red.) er stærke med hensyn til software, men jeg tror ikke, de kan levere verdens bedste hardware. Det kan Lenovo," lyder det topchef for Lenovo, Yang Yuanqing.

"Vi er ikke begejstrede for, at Microsoft nu kommer med denne hardware, men for os er det bare endnu en konkurrent," tilføjer han.

Acer: Dårligt for økosystemet
Tidligere på måneden udtalte topchefen for den konkurrerende pc-producent Acer, at hans virksomhed er imod, at Microsoft sælger sin Surface-tablet, hvilket han mener, vil være skidt for branchens økosystem.

Microsoft har indtil nu i høj grad benyttet sig af pc-producenterne til at få sine Windows-produkter ud til forbrugerne via producenternes bærbare og stationære.

Men ved den kommende lancering af Windows 8 har softwaregiganten besluttet at sælge sin egen tablet, Surface, med det nye styresystem.

Denne tablet vil således konkurrere direkte med produkter fra Microsofts hardwarepartnere.

Det rygtes desuden, at en udgave af Microsofts Surface vil blive solgt til kun 199 dollar, hvilket direkte omregnet er i omegnen af 1.200 kroner.

Lenovos topchef bemærker dog: "For at sige det ligeud så er vi ikke så bekymrede med hensyn til Surface."

"Vi tror stadig på os selv. Vi leverer langt bedre hardware end vores konkurrenter heriblandt Microsoft," siger han.

Det var ikke umiddelbart muligt at få en kommentar fra Microsoft. Windows 8 og Surface vil efter planen blive lanceret 26. oktober.

Læs også:

Rygte: Så billig bliver Microsofts Surface-tablet-pc.

Microsofts tablet-pc skal smadre iPad i erhvervslivet.

Her er Microsofts første tablet-pc i eget navn: 'The Surface'.

Se alle detaljer om den nye Microsoft tablet-pc.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S