Kapitalfond tæt på at købe KMD for gigantisk beløb

Stor udenlandsk kapitalfond vil købe KMD.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Så guldrandet en investering er KMD.

Den amerikanske kapitalfond Advent International er tæt på at købe en af Danmarks største it-virksomheder, KMD, for et beløb i nærheden af syv milliarder kroner, skriver Børsen.

KMD ejes i dag af den svenske kapitalfond EQT og ATP, der ejer henholdsvis 85 procent og 15 procent af selskabet.

Ifølge Børsen er parterne 'langt inde' i forhandlingerne om et salg af selskabet, og det skulle kun være et spørgsmål om uger, inden købet falder helt på plads og bliver offentliggjort.

Anden køber blev vraget

Der har tidligere været en anden køber inden i billedet, nemlig kapitalfonden Nordic Capital, der også i 2008 forsøgte at overtage selskabet, men dengang missede chancen til fordel for den nuværende ejer, EQT.

Ifølge Børsen var Nordic Capital længe den foretrukne køber.

Forhandlingerne gik imidlertid i vasken tæt på det tidspunkt, hvor købet ellers skulle meldes ud til offentligheden - ifølge Børsen fordi Nordic Capital gik for meget i detaljer i due diligence-perioden.

Det banede vejen for Advent International.

Hverken KMD, ATP eller EQT ønsker at kommentere Børsens oplysninger.

Læs også: Så guldrandet en investering er KMD.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse