Kapitalfond tæt på at købe KMD for gigantisk beløb

Stor udenlandsk kapitalfond vil købe KMD.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Så guldrandet en investering er KMD.

Den amerikanske kapitalfond Advent International er tæt på at købe en af Danmarks største it-virksomheder, KMD, for et beløb i nærheden af syv milliarder kroner, skriver Børsen.

KMD ejes i dag af den svenske kapitalfond EQT og ATP, der ejer henholdsvis 85 procent og 15 procent af selskabet.

Ifølge Børsen er parterne 'langt inde' i forhandlingerne om et salg af selskabet, og det skulle kun være et spørgsmål om uger, inden købet falder helt på plads og bliver offentliggjort.

Anden køber blev vraget

Der har tidligere været en anden køber inden i billedet, nemlig kapitalfonden Nordic Capital, der også i 2008 forsøgte at overtage selskabet, men dengang missede chancen til fordel for den nuværende ejer, EQT.

Ifølge Børsen var Nordic Capital længe den foretrukne køber.

Forhandlingerne gik imidlertid i vasken tæt på det tidspunkt, hvor købet ellers skulle meldes ud til offentligheden - ifølge Børsen fordi Nordic Capital gik for meget i detaljer i due diligence-perioden.

Det banede vejen for Advent International.

Hverken KMD, ATP eller EQT ønsker at kommentere Børsens oplysninger.

Læs også: Så guldrandet en investering er KMD.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job