Ny standard sætter super-turbo på dit netværk

En ny standard skal muliggøre langt højere hastigheder via ethernet-teknologien.

Artikel top billede

Læs også:

Ny WiFi-standard sætter turbo på trådløse netværk

WiFi kvæler hastigheden på dit bredbånd

Ny netværks-standard på kanten af nyt gennembrud

Det kan godt være, at trådløse netværk vinder frem på arbejdspladserne og i de private hjem.

Et kabel-netværk kan dog stadig være at foretrække i mange situationer, og nu ser det ud til, at de potentielle hastigheder får lidt af et boost.

IEEE har dannet en ny arbejdsgruppe, der skal udvikle fremtidens ethernet-standard.

Det skriver blandt andre Hot Hardware.

Nyhedssiden skriver, at gruppen skal udvikle en standard, der kan muliggøre hastigheder på mellem 400 gigabit i sekundet og en terabit i sekundet.

I øjeblikket understøtter den hurtigste ethernet-standard op til 100 gigabit.

Selvom det lyder som en besnærende plan med den nye standard, har standardiseringsarbejdet lange udsigter, da det tager år at nå i mål med den slags arbejde.

IEEE skriver i en pressemeddelelse, at tendensen med stadig højere bredbånds- og netværkshastigheder betyder, at man i 2015 vil have et behov for ethernet med en terabit i sekundet, mens det vil lyde på 10 terabit i år 2020.

Det er naturligvis ikke et behov, der findes i helt almindelige hjem, men det kan eksempelvis være relevant i et stort datacenter.

Læs også:

Ny WiFi-standard sætter turbo på trådløse netværk

WiFi kvæler hastigheden på dit bredbånd

Ny netværks-standard på kanten af nyt gennembrud

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S