Ny standard sætter super-turbo på dit netværk

En ny standard skal muliggøre langt højere hastigheder via ethernet-teknologien.

Artikel top billede

Læs også:

Ny WiFi-standard sætter turbo på trådløse netværk

WiFi kvæler hastigheden på dit bredbånd

Ny netværks-standard på kanten af nyt gennembrud

Det kan godt være, at trådløse netværk vinder frem på arbejdspladserne og i de private hjem.

Et kabel-netværk kan dog stadig være at foretrække i mange situationer, og nu ser det ud til, at de potentielle hastigheder får lidt af et boost.

IEEE har dannet en ny arbejdsgruppe, der skal udvikle fremtidens ethernet-standard.

Det skriver blandt andre Hot Hardware.

Nyhedssiden skriver, at gruppen skal udvikle en standard, der kan muliggøre hastigheder på mellem 400 gigabit i sekundet og en terabit i sekundet.

I øjeblikket understøtter den hurtigste ethernet-standard op til 100 gigabit.

Selvom det lyder som en besnærende plan med den nye standard, har standardiseringsarbejdet lange udsigter, da det tager år at nå i mål med den slags arbejde.

IEEE skriver i en pressemeddelelse, at tendensen med stadig højere bredbånds- og netværkshastigheder betyder, at man i 2015 vil have et behov for ethernet med en terabit i sekundet, mens det vil lyde på 10 terabit i år 2020.

Det er naturligvis ikke et behov, der findes i helt almindelige hjem, men det kan eksempelvis være relevant i et stort datacenter.

Læs også:

Ny WiFi-standard sætter turbo på trådløse netværk

WiFi kvæler hastigheden på dit bredbånd

Ny netværks-standard på kanten af nyt gennembrud

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job