Ny standard sætter super-turbo på dit netværk

En ny standard skal muliggøre langt højere hastigheder via ethernet-teknologien.

Artikel top billede

Læs også:

Ny WiFi-standard sætter turbo på trådløse netværk

WiFi kvæler hastigheden på dit bredbånd

Ny netværks-standard på kanten af nyt gennembrud

Det kan godt være, at trådløse netværk vinder frem på arbejdspladserne og i de private hjem.

Et kabel-netværk kan dog stadig være at foretrække i mange situationer, og nu ser det ud til, at de potentielle hastigheder får lidt af et boost.

IEEE har dannet en ny arbejdsgruppe, der skal udvikle fremtidens ethernet-standard.

Det skriver blandt andre Hot Hardware.

Nyhedssiden skriver, at gruppen skal udvikle en standard, der kan muliggøre hastigheder på mellem 400 gigabit i sekundet og en terabit i sekundet.

I øjeblikket understøtter den hurtigste ethernet-standard op til 100 gigabit.

Selvom det lyder som en besnærende plan med den nye standard, har standardiseringsarbejdet lange udsigter, da det tager år at nå i mål med den slags arbejde.

IEEE skriver i en pressemeddelelse, at tendensen med stadig højere bredbånds- og netværkshastigheder betyder, at man i 2015 vil have et behov for ethernet med en terabit i sekundet, mens det vil lyde på 10 terabit i år 2020.

Det er naturligvis ikke et behov, der findes i helt almindelige hjem, men det kan eksempelvis være relevant i et stort datacenter.

Læs også:

Ny WiFi-standard sætter turbo på trådløse netværk

WiFi kvæler hastigheden på dit bredbånd

Ny netværks-standard på kanten af nyt gennembrud

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S