Folketinget var på nippet til retssag mod CSC efter Polsag

Finansudvalget gav minister mandat til et juridisk retsopgør med CSC i kølvandet på Polsag-skandalen.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Der blev ikke kun raslet med sablerne i kølvandet på Polsag-skandalen, hvor et spritnyt it-system til politiet blev kasseret.

Et aktstykke afslører nemlig, at der på ingen måde var tale om bluff fra statens side, når det gjalt en mulig retssag.

Således står der i aktstykket, at Folketingets finansudvalg allerede i februar 2012 gav justitsminister Morten Bødskov (S) grønt lys til en mulig retssag.

"Finansudvalget understreger og tilskynder til, at ministeren skal gøre, hvad der er muligt for at varetage statens interesser bedst muligt i den foreliggende sag, herunder også såfremt dette inkluderer en eventuel retssag," står der i aktstykket.

Kammeradvokat: Bedst med forlig
Imidlertid endte sagen med et forlig, hvor CSC måtte punge ud med værdier for hundrede af millioner kroner.

I øvrigt fremgår det af samme aktstykke, at Kammeradvokaten vurderer at statens ikke kunne have opnået et bedre resultatet ved at tage en retssag, fremfor at indgå det pågældende forlig.

Forliget kan du læse meget mere om her.

CSC: Politiet ville stoppe
Hos CSC har man følgende kommentar til de nye oplysninger:

"Man kan altid diskutere størrelsen og omfanget af et forlig, hvor det som i dette tilfælde var rigspolitiet der ønskede at stoppe projektet. Et forlig skal vurderes i sammenligning med omkostningerne og ulemperne ved en retlig afgørelse."

"Polsag Forliget skal ses som et udtryk for, at begge parter har været deres ansvar bevidst, og har ønsket at indgå et forlig, der er fair for alle parter. Med forliget er sagen afsluttet, og vi kan komme videre med det gode samarbejde vi har med rigspolitiet," udtaler Nordisk Direktør, Public Sector, Jens Schmidt, CSC

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura