Telenor: Derfor bør myndigheder straks gribe ind mod TDC

Man bør straks og omgående gribe ind mod TDC, mener konkurrenten Telenor.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Magtfuld styrelse griber ind over for TDC.

Sådan reagerer TDC mod indgreb mod selskabet.

Telenor og TDC i slagsmål om bredbåndspriser.

Det vækker stor glæde i konkurrenten Telenors lejr, at Erhvervsstyrelsen nu, efter flere års opråb, står klar med et nyt indgreb over for TDC som følge af en stor analyse af konkurrencesituationen på bredbåndsmarkedet.

"Vi mener, at analysen taler sit meget tydelige sprog. Den viser meget klart, at TDC ikke levner sine konkurrenter mulighed for at drive en rentabel forretning på bredbåndsområdet," lyder det fra Telenors juridiske direktør Nicholai Kramer-Pfeiffer.

Mens TDC kalder indgrebet unødvendigt, håber Nicholai Kramer-Pfeiffer bare på, at der hurtigt kommer handling bag Erhvervsstyrelsens konklusioner.

"Erhvervsstyrelsen har udarbejdet en god og meget gennemarbejdet analyse, men vi er selvfølgelig meget optaget af, at de problemer, der er konstateret, bliver løst med det samme. De kan i vores optik ikke få lov til at stå ubehandlet frem til 2014," siger han.

Det sker med henvisning til, at en del af Erhvervsstyrelsens nye instrumenter først bliver taget i brug om halvandet år, da det ifølge Styrelsen kræver omsætningstal for et helt år, altså 2013, fra TDC.

Han fortsætter derfor:

"Hvis man har konstateret reelle konkurrencemæssige problemer med den prissætning, som TDC anvender, er det selvfølgelig i vores optik uacceptabelt, at det ikke bliver håndteret straks, og det er vi selvfølgelig meget optaget af."

Mens Erhvervsstyrelsen selv mener, at de har løbende har gjort, hvad de kunne, for at sikre konkurrencen, virker Telenor ikke voldsomt imponeret over hastigheden.

"Jeg mener, vi skal tilbage til efteråret 2007, første gang vi opfordrede Erhvervsstyrelsen til at lave denne form for analyse, så det da ikke sådan, at vi har fået blæst håret af med den hastighed, analysen er kommet med. Men når den nu er her, synes vi, det er et godt og grundigt stykke arbejde med de rigtige konklusioner."

Læs også:

Magtfuld styrelse griber ind over for TDC.

Sådan reagerer TDC mod indgreb mod selskabet.

Telenor og TDC i slagsmål om bredbåndspriser.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,