Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Telenor: Derfor bør myndigheder straks gribe ind mod TDC

Man bør straks og omgående gribe ind mod TDC, mener konkurrenten Telenor.

Læs også:

Magtfuld styrelse griber ind over for TDC.

Sådan reagerer TDC mod indgreb mod selskabet.

Telenor og TDC i slagsmål om bredbåndspriser.

Det vækker stor glæde i konkurrenten Telenors lejr, at Erhvervsstyrelsen nu, efter flere års opråb, står klar med et nyt indgreb over for TDC som følge af en stor analyse af konkurrencesituationen på bredbåndsmarkedet.

"Vi mener, at analysen taler sit meget tydelige sprog. Den viser meget klart, at TDC ikke levner sine konkurrenter mulighed for at drive en rentabel forretning på bredbåndsområdet," lyder det fra Telenors juridiske direktør Nicholai Kramer-Pfeiffer.

Mens TDC kalder indgrebet unødvendigt, håber Nicholai Kramer-Pfeiffer bare på, at der hurtigt kommer handling bag Erhvervsstyrelsens konklusioner.

"Erhvervsstyrelsen har udarbejdet en god og meget gennemarbejdet analyse, men vi er selvfølgelig meget optaget af, at de problemer, der er konstateret, bliver løst med det samme. De kan i vores optik ikke få lov til at stå ubehandlet frem til 2014," siger han.

Det sker med henvisning til, at en del af Erhvervsstyrelsens nye instrumenter først bliver taget i brug om halvandet år, da det ifølge Styrelsen kræver omsætningstal for et helt år, altså 2013, fra TDC.

Han fortsætter derfor:

"Hvis man har konstateret reelle konkurrencemæssige problemer med den prissætning, som TDC anvender, er det selvfølgelig i vores optik uacceptabelt, at det ikke bliver håndteret straks, og det er vi selvfølgelig meget optaget af."

Mens Erhvervsstyrelsen selv mener, at de har løbende har gjort, hvad de kunne, for at sikre konkurrencen, virker Telenor ikke voldsomt imponeret over hastigheden.

"Jeg mener, vi skal tilbage til efteråret 2007, første gang vi opfordrede Erhvervsstyrelsen til at lave denne form for analyse, så det da ikke sådan, at vi har fået blæst håret af med den hastighed, analysen er kommet med. Men når den nu er her, synes vi, det er et godt og grundigt stykke arbejde med de rigtige konklusioner."

Læs også:

Magtfuld styrelse griber ind over for TDC.

Sådan reagerer TDC mod indgreb mod selskabet.

Telenor og TDC i slagsmål om bredbåndspriser.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere