Sådan vil mobilfirmaer forbedre din smartphone-gps

Din smartphone-gps er alt for dårlig, og det skal der gøres noget ved.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nokia, Samsung Electronics, Sony og Qualcomm går sammen i organisaitonen In-Location Alliance, der vil arbejde for at forbedre nøjagtigheden af positionerings-services til indendørs anvendelse.

Indendørs-positionering er det seneste nye inden for mobil-tjenester.

Det er i dag ikke altid muligt at bruge sin smartphone til at finde vej i et storcenter eller en stor sportsarena, fordi der ofte ikke er GPS-dækning.

Lavt strømforbrug

Udover forbedring af nøjagtigheden i positionering sådanne steder vil In-Location Alliance også prioritere lavt strømforbrug og at gøre teknologien både let at implementere og at anvende, skriver selskaberne i en fælles pressemeddelelse.

De primære underliggende teknologier vil være Bluetooth 4.0 og Wi-Fi.

Disse teknologier er allerede til stede i stort set alle mobile enheder og er derfor et godt udgangspunkt for disse bestræbelser.

Der vil blive søsat pilotprojekter i løbet af i år, mens integration i smartphones og andre mobile enheder samt de første kommercielle forbrugerorienterede anvendelser vil dukke op i løbet næste år.

Mange nye muligheder

I takt med at indendørs-positionering bliver mere nøjagtig, vil det åbne døre for nye services.

Til forbrugere kan det inkludere muligheden for at modtage retningsanvisninger til relevante produkter og tilbud i butikker i nærheden eller dynamisk vejvisning i realtid inden i en bygning med det formål at finde hen til en given ven, foreslås det i pressemeddelelsen.

In-Location Alliance har på nuværende tidspunkt 22 medlemmer.

De resterende 18 er: Broadcom, CSR, Dialog Semiconductor, Eptisa, Geomobile, Genasys, Indra, Insiteo, Nomadic Solutions, Nordic Semiconductor, Nordic Technology Group, NowOn, Primax Electronics, RapidBlue Solutions, Seolane Innovation, TamperSeal, Team Action Zone og Visioglobe.

Visse store spillere på området mangler dog. Det gælder ikke mindst Apple og Google, der begge har en stor interesse i services inden for geografisk placering herunder indendørs-navigation.

Tidligere i år lancerede Google for eksempel Maps Floor Plan Marker til Android. Denne services er stadig beta, men har ifølge Google som formål at vise brugerne deres indendørs-position med en højere nøjagtighed.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S