Sådan vil mobilfirmaer forbedre din smartphone-gps

Din smartphone-gps er alt for dårlig, og det skal der gøres noget ved.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nokia, Samsung Electronics, Sony og Qualcomm går sammen i organisaitonen In-Location Alliance, der vil arbejde for at forbedre nøjagtigheden af positionerings-services til indendørs anvendelse.

Indendørs-positionering er det seneste nye inden for mobil-tjenester.

Det er i dag ikke altid muligt at bruge sin smartphone til at finde vej i et storcenter eller en stor sportsarena, fordi der ofte ikke er GPS-dækning.

Lavt strømforbrug

Udover forbedring af nøjagtigheden i positionering sådanne steder vil In-Location Alliance også prioritere lavt strømforbrug og at gøre teknologien både let at implementere og at anvende, skriver selskaberne i en fælles pressemeddelelse.

De primære underliggende teknologier vil være Bluetooth 4.0 og Wi-Fi.

Disse teknologier er allerede til stede i stort set alle mobile enheder og er derfor et godt udgangspunkt for disse bestræbelser.

Der vil blive søsat pilotprojekter i løbet af i år, mens integration i smartphones og andre mobile enheder samt de første kommercielle forbrugerorienterede anvendelser vil dukke op i løbet næste år.

Mange nye muligheder

I takt med at indendørs-positionering bliver mere nøjagtig, vil det åbne døre for nye services.

Til forbrugere kan det inkludere muligheden for at modtage retningsanvisninger til relevante produkter og tilbud i butikker i nærheden eller dynamisk vejvisning i realtid inden i en bygning med det formål at finde hen til en given ven, foreslås det i pressemeddelelsen.

In-Location Alliance har på nuværende tidspunkt 22 medlemmer.

De resterende 18 er: Broadcom, CSR, Dialog Semiconductor, Eptisa, Geomobile, Genasys, Indra, Insiteo, Nomadic Solutions, Nordic Semiconductor, Nordic Technology Group, NowOn, Primax Electronics, RapidBlue Solutions, Seolane Innovation, TamperSeal, Team Action Zone og Visioglobe.

Visse store spillere på området mangler dog. Det gælder ikke mindst Apple og Google, der begge har en stor interesse i services inden for geografisk placering herunder indendørs-navigation.

Tidligere i år lancerede Google for eksempel Maps Floor Plan Marker til Android. Denne services er stadig beta, men har ifølge Google som formål at vise brugerne deres indendørs-position med en højere nøjagtighed.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect