Sådan vil mobilfirmaer forbedre din smartphone-gps

Din smartphone-gps er alt for dårlig, og det skal der gøres noget ved.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nokia, Samsung Electronics, Sony og Qualcomm går sammen i organisaitonen In-Location Alliance, der vil arbejde for at forbedre nøjagtigheden af positionerings-services til indendørs anvendelse.

Indendørs-positionering er det seneste nye inden for mobil-tjenester.

Det er i dag ikke altid muligt at bruge sin smartphone til at finde vej i et storcenter eller en stor sportsarena, fordi der ofte ikke er GPS-dækning.

Lavt strømforbrug

Udover forbedring af nøjagtigheden i positionering sådanne steder vil In-Location Alliance også prioritere lavt strømforbrug og at gøre teknologien både let at implementere og at anvende, skriver selskaberne i en fælles pressemeddelelse.

De primære underliggende teknologier vil være Bluetooth 4.0 og Wi-Fi.

Disse teknologier er allerede til stede i stort set alle mobile enheder og er derfor et godt udgangspunkt for disse bestræbelser.

Der vil blive søsat pilotprojekter i løbet af i år, mens integration i smartphones og andre mobile enheder samt de første kommercielle forbrugerorienterede anvendelser vil dukke op i løbet næste år.

Mange nye muligheder

I takt med at indendørs-positionering bliver mere nøjagtig, vil det åbne døre for nye services.

Til forbrugere kan det inkludere muligheden for at modtage retningsanvisninger til relevante produkter og tilbud i butikker i nærheden eller dynamisk vejvisning i realtid inden i en bygning med det formål at finde hen til en given ven, foreslås det i pressemeddelelsen.

In-Location Alliance har på nuværende tidspunkt 22 medlemmer.

De resterende 18 er: Broadcom, CSR, Dialog Semiconductor, Eptisa, Geomobile, Genasys, Indra, Insiteo, Nomadic Solutions, Nordic Semiconductor, Nordic Technology Group, NowOn, Primax Electronics, RapidBlue Solutions, Seolane Innovation, TamperSeal, Team Action Zone og Visioglobe.

Visse store spillere på området mangler dog. Det gælder ikke mindst Apple og Google, der begge har en stor interesse i services inden for geografisk placering herunder indendørs-navigation.

Tidligere i år lancerede Google for eksempel Maps Floor Plan Marker til Android. Denne services er stadig beta, men har ifølge Google som formål at vise brugerne deres indendørs-position med en højere nøjagtighed.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos