Sådan vil mobilfirmaer forbedre din smartphone-gps

Din smartphone-gps er alt for dårlig, og det skal der gøres noget ved.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nokia, Samsung Electronics, Sony og Qualcomm går sammen i organisaitonen In-Location Alliance, der vil arbejde for at forbedre nøjagtigheden af positionerings-services til indendørs anvendelse.

Indendørs-positionering er det seneste nye inden for mobil-tjenester.

Det er i dag ikke altid muligt at bruge sin smartphone til at finde vej i et storcenter eller en stor sportsarena, fordi der ofte ikke er GPS-dækning.

Lavt strømforbrug

Udover forbedring af nøjagtigheden i positionering sådanne steder vil In-Location Alliance også prioritere lavt strømforbrug og at gøre teknologien både let at implementere og at anvende, skriver selskaberne i en fælles pressemeddelelse.

De primære underliggende teknologier vil være Bluetooth 4.0 og Wi-Fi.

Disse teknologier er allerede til stede i stort set alle mobile enheder og er derfor et godt udgangspunkt for disse bestræbelser.

Der vil blive søsat pilotprojekter i løbet af i år, mens integration i smartphones og andre mobile enheder samt de første kommercielle forbrugerorienterede anvendelser vil dukke op i løbet næste år.

Mange nye muligheder

I takt med at indendørs-positionering bliver mere nøjagtig, vil det åbne døre for nye services.

Til forbrugere kan det inkludere muligheden for at modtage retningsanvisninger til relevante produkter og tilbud i butikker i nærheden eller dynamisk vejvisning i realtid inden i en bygning med det formål at finde hen til en given ven, foreslås det i pressemeddelelsen.

In-Location Alliance har på nuværende tidspunkt 22 medlemmer.

De resterende 18 er: Broadcom, CSR, Dialog Semiconductor, Eptisa, Geomobile, Genasys, Indra, Insiteo, Nomadic Solutions, Nordic Semiconductor, Nordic Technology Group, NowOn, Primax Electronics, RapidBlue Solutions, Seolane Innovation, TamperSeal, Team Action Zone og Visioglobe.

Visse store spillere på området mangler dog. Det gælder ikke mindst Apple og Google, der begge har en stor interesse i services inden for geografisk placering herunder indendørs-navigation.

Tidligere i år lancerede Google for eksempel Maps Floor Plan Marker til Android. Denne services er stadig beta, men har ifølge Google som formål at vise brugerne deres indendørs-position med en højere nøjagtighed.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job