Det kommer Apples patentsejr over Samsung til at betyde

Samsungs store nederlag til Apple i storstilet patentsag får konsekvenser på flere måder. Se dem her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: På en måde er dommen mod Samsung i patentsagen med Apple ikke så afgørende. Skadeserstatningen - i omegnen af seks milliarder kroner - er under halvdelen af, hvad Apple oprindeligt gik efter.

Og det er ikke et beløb, der kommer til at ruinere Samsung:

Den koreanske producent tjente næsten 27 milliarder kroner i det seneste juni-kvartal. Heraf kom 63 procent fra mobilforretningen.

Så dette erstatningsbeløb udgør cirka halvdelen af et enkelt kvartalsresultat fra selskabets mobilforretning. (Det kan dog nå at ændre sig: Dommeren har stadig mulighed for at tredoble beløbet af Apples tilkendte skadeserstatning.)

Ældre produkter

Herudover er det ud af de produkter, som ifølge juryens kendelse krænker Apples patenter, kun Nexus S 4G og T-Mobile Galaxy S II, der stadig er i handlen.

Samsungs andre aktuelle produkter skulle være på den sikre side på grund af designændringer efter Galaxy S II.

Disse ændringer blev sandsynligvis foretaget præventivt for netop at beskytte Samsung mod søgsmål som dette, som Apple indgav i april 2011.

Mange af de patentkrænkelser, som juryen refererede til i kendelsen fredag, drejer sig om elementer i brugergrænsefladen TouchWiz, der stort set ikke længere anvendes.

Tænk nyt eller få smæk

Det er ikke sikkert, at det sidste ord i sagen er sagt med kendelsen fredag, da Samsung har mulighed for at appellere.

Men selvom konsekvenserne for Samsung ikke er så store på kort sigt, så kan denne kendelse få drastiske konsekvenser på længere sigt.

For eksempel fastslår kendelsen ikke blot, at Samsung har krænket Apples patenter, men også at Apples patenter er retsgyldige.

Læs også: Dom: Samsung skal betale milliard-erstatning til Apple.

Derfor bør konkurrenter ryste i bukserne

Det bør fungere som en advarsel for Samsung og andre producenter af smartphones: Hold jer væk fra alt, der tilnærmelsesvis ligner et Apple-design.

"Apple har allerede leveret et stærkt budskab ved ikke blot at gå efter Samsung," siger brancheanalytiker Tim Bajarin.

"Samsung og andre producenter er som minimum nødt til at tænke sig om en ekstra gang med hensyn til ting som ikoner og andre designelementer. Google må være meget bekymret på grund af denne kendelse."

Design skal gåes efter i sømmene

Analytiker Michael Gartenberg fra Gartner har en lignende pointe i et tweet efter kendelsen:

"Det vil få større konsekvenser for andre producenter, der efter denne kendelse vil være nødt til at gå deres design grundigt efter i sømmene," skriver han.

Det kan dog vise sig at være til fordel for kunderne: Det betyder nemlig, at producenterne bliver tvunget til at innovere om ikke andet så for at undgå at blive sagsøgt af Apple.

"Forhåbentlig vinder forbrugerne i det lange løb," siger Bajarin. "For verdens Samsunger og HTC'er vil være nødt til at blive mere kreative."

"At Apples patentrettigheder håndhæves, vil tvinge industrien til at innovere og differentiere," stemmer Gartenberg i.

"Det er ikke nogen dårlig ting."

Læs også: Dom: Samsung skal betale milliard-erstatning til Apple.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S