It-firmaer konkurrerer benhårdt på nyt it-marked

Leverandører konkurrerer om it-millioner hos landets mange idrætsforbund.

Artikel top billede

Et nyt marked har åbnet sig på it-området og gør konkurrencen benhård i forhold til at levere it til omkring 61 idrætsforbund, der ikke længere gratis kan anvende en fælles løsning fra Danmarks Idræts-Forbund (DIF).

Det fortæller partner Jesper Mikkelsen fra ClubPeople.

"Konkurrencen er meget hård, og bemærkelsesværdigt mange forbund har endnu ikke fundet en fungerende og fremtidssikret løsning," siger Jesper Mikkelsen.

Ifølge direktøren er ClubPeople foreløbig oppe på 15 forbund som kunder, men der er altså ialt 61 forbuind at kæmpe om med de andre spillere på markedet.

Ekstra it-millioner

Han ønsker ikke at oplyse værdien af de 15 kontrakter, men tidligere har DIF lavet en undersøgelse om forbundenes mer-udgifter.

Alene driften blev fire millioner kroner dyrere om året, og udviklingsomkostningerne var 13 millioner kroner.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan Dansk Rideforbund kom galt af sted, da det skulle skifte leverandør i det nyåbnede segment af it-markedet.

Det kan du læse mere om her.

Direktør Jesper Mikkelsen oplyser, at der fortsat forhandles på højtryk med flere forbund derude.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos