It-firmaer konkurrerer benhårdt på nyt it-marked

Leverandører konkurrerer om it-millioner hos landets mange idrætsforbund.

Artikel top billede

Et nyt marked har åbnet sig på it-området og gør konkurrencen benhård i forhold til at levere it til omkring 61 idrætsforbund, der ikke længere gratis kan anvende en fælles løsning fra Danmarks Idræts-Forbund (DIF).

Det fortæller partner Jesper Mikkelsen fra ClubPeople.

"Konkurrencen er meget hård, og bemærkelsesværdigt mange forbund har endnu ikke fundet en fungerende og fremtidssikret løsning," siger Jesper Mikkelsen.

Ifølge direktøren er ClubPeople foreløbig oppe på 15 forbund som kunder, men der er altså ialt 61 forbuind at kæmpe om med de andre spillere på markedet.

Ekstra it-millioner

Han ønsker ikke at oplyse værdien af de 15 kontrakter, men tidligere har DIF lavet en undersøgelse om forbundenes mer-udgifter.

Alene driften blev fire millioner kroner dyrere om året, og udviklingsomkostningerne var 13 millioner kroner.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan Dansk Rideforbund kom galt af sted, da det skulle skifte leverandør i det nyåbnede segment af it-markedet.

Det kan du læse mere om her.

Direktør Jesper Mikkelsen oplyser, at der fortsat forhandles på højtryk med flere forbund derude.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job