It-firmaer konkurrerer benhårdt på nyt it-marked

Leverandører konkurrerer om it-millioner hos landets mange idrætsforbund.

Artikel top billede

Et nyt marked har åbnet sig på it-området og gør konkurrencen benhård i forhold til at levere it til omkring 61 idrætsforbund, der ikke længere gratis kan anvende en fælles løsning fra Danmarks Idræts-Forbund (DIF).

Det fortæller partner Jesper Mikkelsen fra ClubPeople.

"Konkurrencen er meget hård, og bemærkelsesværdigt mange forbund har endnu ikke fundet en fungerende og fremtidssikret løsning," siger Jesper Mikkelsen.

Ifølge direktøren er ClubPeople foreløbig oppe på 15 forbund som kunder, men der er altså ialt 61 forbuind at kæmpe om med de andre spillere på markedet.

Ekstra it-millioner

Han ønsker ikke at oplyse værdien af de 15 kontrakter, men tidligere har DIF lavet en undersøgelse om forbundenes mer-udgifter.

Alene driften blev fire millioner kroner dyrere om året, og udviklingsomkostningerne var 13 millioner kroner.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan Dansk Rideforbund kom galt af sted, da det skulle skifte leverandør i det nyåbnede segment af it-markedet.

Det kan du læse mere om her.

Direktør Jesper Mikkelsen oplyser, at der fortsat forhandles på højtryk med flere forbund derude.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank