Minister varsler nye bredbånds-initiativer meget snart

Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF) lover nye bredbåndsinitiativer allerede til næste år.

Artikel top billede

(Foto: SF /)

Læs også:
Skyline-kollaps: Regionerne går i købet på minister

Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF) har nu svaret på det brev, som regionsformand Bent Hansen (S) sendte til ham i kølvandet på kritik af dårlige internet-forbindelser i området.

Baggrunden er, at bredbåndsselskabet Skyline gik ned med et brag, hvorefter en stribe aktører har beklaget sig over dårlig dækning.

Men Ole Sohn hæfter sig først og fremmest i svar-brevet ved, at flere nye mindre bredbåndsudbydere har meldt sig på markedet, og tilbyder bredbånd eksempelvis via satelit.

"Endelig vil jeg nævne, at jeg forventer at kunne lancere en strategi for digital vækst primo 2013. Strategien vil indeholde konkrete initiativer, der kan fremme bredbåndsudviklingen i hele landet," lover ministeren i brevet.

140.000 husstande

Her henviser han i øvrigt også til den seneste bredbåndskortlægning optegnet medio 2011 af Erhvervstyrelsen, der viser, at cirka 145.000 husstande og virksomheder på landsplan ikke har mulighed for adgang til forbindelser på minimum 10 Mbit/s. 

Andelen heraf i Region Midtjylland er beregnet til at omfatte cirka 30.000, oplyser ministeren til regionsdirektøren.

Derudover henviser Ole Sohn til en nyligt afholdt auktion, hvor 
TDC forpligtes til at sikre mindst 10 Mbit/s senest i 2015 i 34 ud af 159 postnumre i Region Midtjylland.

Hvor mange af de 30.000 husstande, der dermed hjælpes, fremgår dog ikke direkte af brevet.

Du kan selv læse hele brevet fra ministeren til regionsformanden her.

Læs også:
Skyline-kollaps: Regionerne går i købet på minister

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision