Minister varsler nye bredbånds-initiativer meget snart

Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF) lover nye bredbåndsinitiativer allerede til næste år.

Artikel top billede

(Foto: SF /)

Læs også:
Skyline-kollaps: Regionerne går i købet på minister

Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF) har nu svaret på det brev, som regionsformand Bent Hansen (S) sendte til ham i kølvandet på kritik af dårlige internet-forbindelser i området.

Baggrunden er, at bredbåndsselskabet Skyline gik ned med et brag, hvorefter en stribe aktører har beklaget sig over dårlig dækning.

Men Ole Sohn hæfter sig først og fremmest i svar-brevet ved, at flere nye mindre bredbåndsudbydere har meldt sig på markedet, og tilbyder bredbånd eksempelvis via satelit.

"Endelig vil jeg nævne, at jeg forventer at kunne lancere en strategi for digital vækst primo 2013. Strategien vil indeholde konkrete initiativer, der kan fremme bredbåndsudviklingen i hele landet," lover ministeren i brevet.

140.000 husstande

Her henviser han i øvrigt også til den seneste bredbåndskortlægning optegnet medio 2011 af Erhvervstyrelsen, der viser, at cirka 145.000 husstande og virksomheder på landsplan ikke har mulighed for adgang til forbindelser på minimum 10 Mbit/s. 

Andelen heraf i Region Midtjylland er beregnet til at omfatte cirka 30.000, oplyser ministeren til regionsdirektøren.

Derudover henviser Ole Sohn til en nyligt afholdt auktion, hvor 
TDC forpligtes til at sikre mindst 10 Mbit/s senest i 2015 i 34 ud af 159 postnumre i Region Midtjylland.

Hvor mange af de 30.000 husstande, der dermed hjælpes, fremgår dog ikke direkte af brevet.

Du kan selv læse hele brevet fra ministeren til regionsformanden her.

Læs også:
Skyline-kollaps: Regionerne går i købet på minister

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird