Minister varsler nye bredbånds-initiativer meget snart

Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF) lover nye bredbåndsinitiativer allerede til næste år.

Artikel top billede

(Foto: SF /)

Læs også:
Skyline-kollaps: Regionerne går i købet på minister

Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF) har nu svaret på det brev, som regionsformand Bent Hansen (S) sendte til ham i kølvandet på kritik af dårlige internet-forbindelser i området.

Baggrunden er, at bredbåndsselskabet Skyline gik ned med et brag, hvorefter en stribe aktører har beklaget sig over dårlig dækning.

Men Ole Sohn hæfter sig først og fremmest i svar-brevet ved, at flere nye mindre bredbåndsudbydere har meldt sig på markedet, og tilbyder bredbånd eksempelvis via satelit.

"Endelig vil jeg nævne, at jeg forventer at kunne lancere en strategi for digital vækst primo 2013. Strategien vil indeholde konkrete initiativer, der kan fremme bredbåndsudviklingen i hele landet," lover ministeren i brevet.

140.000 husstande

Her henviser han i øvrigt også til den seneste bredbåndskortlægning optegnet medio 2011 af Erhvervstyrelsen, der viser, at cirka 145.000 husstande og virksomheder på landsplan ikke har mulighed for adgang til forbindelser på minimum 10 Mbit/s. 

Andelen heraf i Region Midtjylland er beregnet til at omfatte cirka 30.000, oplyser ministeren til regionsdirektøren.

Derudover henviser Ole Sohn til en nyligt afholdt auktion, hvor 
TDC forpligtes til at sikre mindst 10 Mbit/s senest i 2015 i 34 ud af 159 postnumre i Region Midtjylland.

Hvor mange af de 30.000 husstande, der dermed hjælpes, fremgår dog ikke direkte af brevet.

Du kan selv læse hele brevet fra ministeren til regionsformanden her.

Læs også:
Skyline-kollaps: Regionerne går i købet på minister

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse