Minister varsler nye bredbånds-initiativer meget snart

Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF) lover nye bredbåndsinitiativer allerede til næste år.

Artikel top billede

(Foto: SF /)

Læs også:
Skyline-kollaps: Regionerne går i købet på minister

Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF) har nu svaret på det brev, som regionsformand Bent Hansen (S) sendte til ham i kølvandet på kritik af dårlige internet-forbindelser i området.

Baggrunden er, at bredbåndsselskabet Skyline gik ned med et brag, hvorefter en stribe aktører har beklaget sig over dårlig dækning.

Men Ole Sohn hæfter sig først og fremmest i svar-brevet ved, at flere nye mindre bredbåndsudbydere har meldt sig på markedet, og tilbyder bredbånd eksempelvis via satelit.

"Endelig vil jeg nævne, at jeg forventer at kunne lancere en strategi for digital vækst primo 2013. Strategien vil indeholde konkrete initiativer, der kan fremme bredbåndsudviklingen i hele landet," lover ministeren i brevet.

140.000 husstande

Her henviser han i øvrigt også til den seneste bredbåndskortlægning optegnet medio 2011 af Erhvervstyrelsen, der viser, at cirka 145.000 husstande og virksomheder på landsplan ikke har mulighed for adgang til forbindelser på minimum 10 Mbit/s. 

Andelen heraf i Region Midtjylland er beregnet til at omfatte cirka 30.000, oplyser ministeren til regionsdirektøren.

Derudover henviser Ole Sohn til en nyligt afholdt auktion, hvor 
TDC forpligtes til at sikre mindst 10 Mbit/s senest i 2015 i 34 ud af 159 postnumre i Region Midtjylland.

Hvor mange af de 30.000 husstande, der dermed hjælpes, fremgår dog ikke direkte af brevet.

Du kan selv læse hele brevet fra ministeren til regionsformanden her.

Læs også:
Skyline-kollaps: Regionerne går i købet på minister

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

    Københavnsområdet

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job