Artikel top billede

Regionsrådsformand i Region Midtjylland, Bent Hansen (S) - og formand for de danske regioner - retter skarp kritik mod erhvervsminister Ole Sohn.

Skyline-kollaps: Regionerne går i kødet på ministeren

Politiker melder sig i koret af kritikere og retter i et åbent brev skarp kritik af bredbåndssituationen i de danske yderområder. Læs hele brevet her.

Læs også:
Landmand: Sohn skulle have kappet sit bredbånd

Skylinerod: bredbånds-løsning kan tage flere år

I takt med, at Skyline-støvet har lagt sig, lader rigets nye bredbåndstilstand til at stå mere og mere klart for borgere og virksomheder i de danske yderområder.

Og selvom Erhvervsstyrelsen mener, at panikken er lettet, er det hverken et kønt eller fremtidsorienteret syn, hvis man spørger regionsrådsformand i Region Midtjylland, Bent Hansen (S), som også er formand for de danske regioner.

Han melder sig derfor nu i koret af bekymrede kritikere og retter i et åbent brev skytset mod erhvervsminister Ole Sohn, som han opfordrer til at tage problemet meget alvorligt.

For selvom mange forliste Skyline-kunder har fundet alternative løsninger, er der ofte tale om langsommere og dårligere bredbåndsforbindelser, der ifølge Bent Hansen blandt andet slet ikke lever op til Danmarks ambitioner om indtræde fuldt i den digitale tidsalder.

"I mange områder i landdistrikterne vil der gå flere år, inden der er mulighed for at få fiberbredbånd, og borgere og virksomheder må således se frem til flere år med to Mbit eller mindre. I året 2012. Kan det virkelig passe?" skriver Bent Hansen i brevet til ministeren og fortsætter:

"Hvad med landmændene og deres virksomheder med mælkeproduktion, kødkvæg eller svin - de kan ikke sådan lige flytte deres virksomhed til et område, der er udlagt til erhverv i den nærmeste by."

Han mener det er ganske problematisk, da et landbrug, ifølge Videncentret for Landbrug, behøver minimum fire-fem megabit for at klare de digitale krav, som Ministeriet for fødevarer, landbrug og fiskeri stiller.

Læs Bent Hansens brev her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere