Se alle de nye Windows-tablets klar til kamp mod iPad

Pc-producenterne lancerer Windows 8-tablets i den helt store skala. Her får du et overblik over alle de nye produkter, der skal slå Apples iPad.

Artikel top billede

Læs også:

Windows 8 mod Mountain Lion: Her er dommen

Top-rådgiver: Derfor skal du bare elske Windows 8

Microsofts tablet-pc skal smadre iPad i erhvervslivet

Da Microsoft lige før sommerferien præsenterede sin helt egen Surface-tablet med Windows 8/RT, blev den generelt positivt modtaget - ikke mindst fordi den var et af de første bud på en Windows-tablet til erhvervslivet.

Men Surface-projektet er først og fremmest Microsoft forsøg på at sparke gang i en bølge af tablet-produkter, der kan sikre det nye Windows' succes.

På IFA-messen, der i øjeblikket finder sted i Berlin, kommer pc-industrien for alvor på banen med tablets med Windows 8.

Man af dem er interessante for virksomheder, der ønsker et alternativ til den allestedsnærværende iPad.

Her får du overblikket over de nye tablets, der kører enten Windows 8 eller Windows RT:

Asus Vivo

Asus er klar med to nye produkter under navnet Vivo. De har begge mulighed for, at man kan koble et fysisk tastatur til, ligesom det også er tilfældet med Microsofts egen Surface-tablet.

Vivo med Windows 8 har en 11,6 tommer skærm og er specielt designet til virksomheder, hvorfor den også kommer med en stylus, to USB-porte og et ekstra batteri.

Den anvender Intels Atom-processor, har to gigabyte RAM og 64 gigabyte hukommelse. Den har en otte megapixels kamera bagpå og et to-megapixels foran til video-samtaler.

Lillebroderen, Vivo Tab RT, kører med en Nvidia Tegra 3-processor, har to gigabyte RAM og 32 gigabyte hukommelse. Også denne model har et fysisk tastatur, men ingen stylus.

Samsung Ativ

Samsung har både lanceret en smartphone med Windows 8 og en tablet med Windows RT-versionen.

Tablet-pc'en benytter også Samsungs nye Ativ-brand, den har en 10,1 tommer skærm og kommer med Office-pakken installeret.

Det er muligt at tilslutte både tastatur, mus, printere og ekstra skærme via USB eller HDMI.

Den har et fem megapixel kamera bagpå og et på 1,9 megapixel foran. Processoren er 1,5 gigahertz dual-core, der er to gigabyte RAM og 64 gigabyte hukommelse, der kan udvides med microSD.

Dell, HP og Sony med hybrid-tablets

Både HP, Dell og Sony er også klar med nye tablet-produkter med Windows 8/RT.

Dells XPS 10
kører med en ARM-processor fra Qualcomm, og man kan slutte den til en keyboard-dock.

Sonys Vaio Duo 11 kommer i tre udgaver, hvor topmodellen har en Intel Core i7-processor, otte gigabyte RAM, 256 gigabyte SSD og en 11,6 tommer HD skærm.

Der er tale om hybrid-modeller, hvor tastaturet kan skydes frem og tilbage efter behov.

Også her følger der en stylus med. Vaio Dui 11 lyder som et rigtig interessant bekendtskab, og bliver formentlig heller ikke helt billig.

HP benytter også hybrid-konceptet med sin Envy X2 med Windows 8. Den har en 11,6 tommer skærm, kører med en Atom-processor, 64 gigabyte intern hukommelse, der kan udvides med SD-kort.

Kameraet er på otte megapixels, og så er det interessant, at der er et ekstra batteri i tastaturet.

Vi kommer til at teste flere af de lancerede Windows 8-tablets i løbet af efteråret.

Indtil videre kan vi konstatere, at det ser ud til, at pc-industrien i den grad er klar til at give Apples iPad kamp til stregen med mange nye produkter.

Læs også:

Windows 8 mod Mountain Lion: Her er dommen

Top-rådgiver: Derfor skal du bare elske Windows 8

Derfor kan Microsoft være fløjtende ligeglad med Windows 8-kritik

Microsofts tablet-pc skal smadre iPad i erhvervslivet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S