Her er Nokias nye Lumia 920 med Windows Phone 8

Lækkede billeder og informationer om Nokias nye topmodel indikerer, om finnerne er på vej til et comeback - eller på vej endnu længere ned i sølet.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Windows Phone 8: Skal redde Nokia og Microsoft

Så brutalt bliver Nokias fald hvis Windows Phone flopper

Her er Stephen Elops resultater efter to år i Nokia

Onsdag ventes Nokia at præsentere sine nye Windows Phone-produkter, der blandt andet kommer i kamp med Samsungs nye Ativ S med Windows Phone 8.

Hvor selskaber som Samsung, HTC og Huawei, der også bakker op om Windows-projektet, satser på både Windows- og Android-smartphones, så er Nokia gået all-in med Windows Phone-styresystemet.

"Hvis Windows Phone ikke vinder forbrugernes gunst, vil Nokias store strategiskifte fejle, og selskabet vil efter vores vurdering reelt set være færdig som smartphone-producent," har Sydbank for nylig vurderet i en analyse af Nokias situation.

Her er den nye Lumia

Hvor vi længe har haft en betydelig viden om, hvordan Windows Phone 8 adskiller sig fra de tidligere versioner, så er informationer om Nokias nye hardware nu også begyndt at komme frem.

Det er The Verge, der bringer lækkede billeder af den nye Lumia 920 fra Nokia.

Ifølge teknologisiden har Lumia 920 en HD-skærm på 4,5 tommer, 32 gigabyte hukommelse, en gigabyte RAM og en 1,5 gigahertz dual-core processor.

Mest interessant er det dog, at den nye Nokia-topmodel formentlig kommer med trådløs opladnings-teknologi i form af Qi-standarden.

Det betyder, at man kan oplade telefonen blot ved at lægge den oven på en særlig flade.

The Verge mener også at vide, at Lumia 920 kommer med Nokia PureView-kamerateknologi i form af et kamera på otte megapixels.

Hvorvidt det rent faktisk er denne telefon, Nokia kommer med, ved vi først sent onsdag. Sikkert er det dog, at Nokia har brug for et produkt, der kan overbevise forbrugerne om, at finnerne stadig er til at regne med som smartphone-producent.

Læs også:

Vildt lancerings-ræs: Her er de nye smartphones til jobbet

Her er Windows Phone 8: Skal redde Nokia og Microsoft

Så brutalt bliver Nokias fald hvis Windows Phone flopper

Her er Stephen Elops resultater efter to år i Nokia

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job